Finalisti Martinus Cena Fantázie 2020

Rok 2020 sa stal výnimočným v mnohých ohľadoch. Jedným z rekordov, ktoré v ňom padli, bol počet súťažných textov v prestížnej slovenskej literárnej súťaži venujúcej sa žánrom fantastiky. Po minuloročnom prekonaní dvoch stoviek sa tento rok zdvihla druhá vlna s 316 literárnymi pokusmi.

Nie je ľahké určiť, aké vplyvy spôsobili tento nárast. Predpokladám (aj na základe iných zdrojov), že záujem o fantastiku sa začal šíriť v mladej generácii živenej komiksovými filmami, príbehmi s young-adult tematikou, seriálmi a hrami. Ony tie texty tak aj často vyzerajú.

No naspäť k súťaži. Martinus Cena Fantázie 2020 úspešne prekonala hodnotenie porotcami a z karantény prvého kola postupne vychádza pätica finalistov hlavnej súťaže, z ktorej si máme vybrať to najlepšie my, čitatelia. Tak poďme do toho.

Continue reading „Finalisti Martinus Cena Fantázie 2020“

Invázia v časoch pandémie

Peter F. Hamilton: Pandořina hvězda: Invaze

Druhá časť príbehu konfliktu budúceho ľudstva s mimozemskou civilizáciou, ktorá vyzerá byť v porovnaní s nami oveľa cieľavedomejšia. Pandorina hviezda, v prvej knihe s podtitulom Bariéra dosiaľ nepriestupne uzavretá, sa otvorila a v súlade so svojím mýtickým vzorom vypustila roj pohrôm. A to otvorenie spôsobila zvedavosť ľudí. Prvý diel skončil prienikom do osieho hniezda a zanechaním páru prieskumníkov napospas osudu. Slušný cliffhanger!

Continue reading „Invázia v časoch pandémie“

Deratizácia kozmickej lode

Exkapitáň Roboff osobne

Je to veľmi ošemetná vec. Najmä preto, že populácia potkanov sa rozšírila po celej našej vesmírnej brige. Navyše sa navonok prakticky nelíšia od ľudí. Majú len odlišnú mentálnu výbavu, koncentrovanú na žranie a zabezpečovanie si dostatku žrania do čo najvzdialenejšej budúcnosti. Niektorí alternatívni etológovia tvrdia, že ide len modus operandi, že každý človek sa zmení na potkana, keď sa dostane k dostatočne veľkému korytu.

Continue reading „Deratizácia kozmickej lode“

Finalisti Martinus Cena Fantázie 2019

Tento ročník Martinus Ceny Fantázie bol nadrozmerný. Počet súťažiacich textov prekročil dve stovky, takmer o sto viac ako pred rokom. Takú lavínu som fakt nečakal, pracovne som tomuto ročníku dal nálepku grafomanský. No napokon z neho vyklíčili piati finalisti a nie ledajakí.

Dopredu pochválim všetky poviedky za remeselnú zručnosť, bez ktorej by sa zrejme do finále ťažko dostali. Takže, aj keď budem mať nejaké výhrady, platí, že každá z nich je napísaná dobre.

Continue reading „Finalisti Martinus Cena Fantázie 2019“

Milosť rozštiepenej ríše

Ann Leckieová Ve službách Milosti (záver Rádčskej trilógie)

Zatiaľčo prvá kniha sa venovala putovaniu za naplnením pomsty a druhý diel sa sústredil na miestnu politiku, posledná časť vrcholí lokálnym vojnovým konfliktom. Alebo aspoň niečím, čo by sa dalo nazvať vojnou, ak vezmeme do úvahy, že ju vedú osoby označované ženským rodom.

Budem sa usilovať, aby pre pochopenie dojmov zo záverečnej knihy nebolo treba čítať moje náhľady na prvú a druhú. No možno sa zídu, ak niektoré súvislosti vysvetlím príliš stručne. Continue reading „Milosť rozštiepenej ríše“

Znechutenie z vrchného veliaceho automata

Tentoraz nie je reč o vrchnom automatovi KissAngelovi, hoci náš feši bezpečák by si to určite z celého srdca želal. Ide o susednú kozmickú kocábku, od ktorej sa naša briga oddelila pred svetelným štvrťstoročím, no stále sa drží za ňou v zákryte. Usporiadali si tam konkurz na nového kybernetického veliteľa. Continue reading „Znechutenie z vrchného veliaceho automata“

Zborník Fantázia 2017

Zborník poviedok súťaže Martinus Cena Fantázie završuje svoj pätnásty ročník. Občiansky preukaz má vo vrecku, k vodičáku ešte ďaleko. Bombastické nápady, neistota pri ich dotiahnutí do konca. Horúca hlava s temnými myšlienkami.

Výstižnú obálku v komiksovom štýle si strihol Michal Ivan, jej námet sa zrejme nevzťahuje k žiadnemu z textov vo vnútri. Nevadí, pridáva tak ďalší príbeh do každým rokom objemnejšej knihy. Continue reading „Zborník Fantázia 2017“