Finalisti Martinus Cena Fantázie 2020

Rok 2020 sa stal výnimočným v mnohých ohľadoch. Jedným z rekordov, ktoré v ňom padli, bol počet súťažných textov v prestížnej slovenskej literárnej súťaži venujúcej sa žánrom fantastiky. Po minuloročnom prekonaní dvoch stoviek sa tento rok zdvihla druhá vlna s 316 literárnymi pokusmi.

Nie je ľahké určiť, aké vplyvy spôsobili tento nárast. Predpokladám (aj na základe iných zdrojov), že záujem o fantastiku sa začal šíriť v mladej generácii živenej komiksovými filmami, príbehmi s young-adult tematikou, seriálmi a hrami. Ony tie texty tak aj často vyzerajú.

No naspäť k súťaži. Martinus Cena Fantázie 2020 úspešne prekonala hodnotenie porotcami a z karantény prvého kola postupne vychádza pätica finalistov hlavnej súťaže, z ktorej si máme vybrať to najlepšie my, čitatelia. Tak poďme do toho.

Continue reading „Finalisti Martinus Cena Fantázie 2020“

Invázia v časoch pandémie

Peter F. Hamilton: Pandořina hvězda: Invaze

Druhá časť príbehu konfliktu budúceho ľudstva s mimozemskou civilizáciou, ktorá vyzerá byť v porovnaní s nami oveľa cieľavedomejšia. Pandorina hviezda, v prvej knihe s podtitulom Bariéra dosiaľ nepriestupne uzavretá, sa otvorila a v súlade so svojím mýtickým vzorom vypustila roj pohrôm. A to otvorenie spôsobila zvedavosť ľudí. Prvý diel skončil prienikom do osieho hniezda a zanechaním páru prieskumníkov napospas osudu. Slušný cliffhanger!

Continue reading „Invázia v časoch pandémie“

Finalisti Martinus Cena Fantázie 2019

Tento ročník Martinus Ceny Fantázie bol nadrozmerný. Počet súťažiacich textov prekročil dve stovky, takmer o sto viac ako pred rokom. Takú lavínu som fakt nečakal, pracovne som tomuto ročníku dal nálepku grafomanský. No napokon z neho vyklíčili piati finalisti a nie ledajakí.

Dopredu pochválim všetky poviedky za remeselnú zručnosť, bez ktorej by sa zrejme do finále ťažko dostali. Takže, aj keď budem mať nejaké výhrady, platí, že každá z nich je napísaná dobre.

Continue reading „Finalisti Martinus Cena Fantázie 2019“

Milosť rozštiepenej ríše

Ann Leckieová Ve službách Milosti (záver Rádčskej trilógie)

Zatiaľčo prvá kniha sa venovala putovaniu za naplnením pomsty a druhý diel sa sústredil na miestnu politiku, posledná časť vrcholí lokálnym vojnovým konfliktom. Alebo aspoň niečím, čo by sa dalo nazvať vojnou, ak vezmeme do úvahy, že ju vedú osoby označované ženským rodom.

Budem sa usilovať, aby pre pochopenie dojmov zo záverečnej knihy nebolo treba čítať moje náhľady na prvú a druhú. No možno sa zídu, ak niektoré súvislosti vysvetlím príliš stručne. Continue reading „Milosť rozštiepenej ríše“

Zborník Fantázia 2017

Zborník poviedok súťaže Martinus Cena Fantázie završuje svoj pätnásty ročník. Občiansky preukaz má vo vrecku, k vodičáku ešte ďaleko. Bombastické nápady, neistota pri ich dotiahnutí do konca. Horúca hlava s temnými myšlienkami.

Výstižnú obálku v komiksovom štýle si strihol Michal Ivan, jej námet sa zrejme nevzťahuje k žiadnemu z textov vo vnútri. Nevadí, pridáva tak ďalší príbeh do každým rokom objemnejšej knihy. Continue reading „Zborník Fantázia 2017“

Kamienok do mozaiky slovenskej a českej fantasy

Prvou dobrou správou je, že tento zborník poviedok je zdarma. No tak, ako jeho cena nezaťaží peňaženku, ani názov a popis tejto e-knihy netreba brať príliš vážne. Ak by mal titul vystihnúť obsah, potom by znel „Nie celkom moderná, nie celkom urban, nie celkom fantasy“, ale to by bolo zrejme príliš dlhé a neurčité (aj tých „celkom“ je už celkom veľa). A hoci popis sľubuje debutujúcich autorov, aspoň tretine z nich už nejaký text vyšiel aj v tlačenej knihe (ak je ich ešte viac, tak sa nezarátaným ospravedlňujem). Continue reading „Kamienok do mozaiky slovenskej a českej fantasy“

Tri telesá a ich problémy

Víťaz ceny Hugo za najlepší scifi román spred dvoch rokov znie ako jasná voľba. Navyše autor Liou Cch’-sin získal ocenenie ako prvý Číňan v histórii. Aj keď to, že na wikipédii majú ako prvé odporúčanie od Obamu, by mohlo byť chápané ako istý spôsob varovania. Niežeby bol bývalý americký prezident nedôveryhodný, lenže v žánri scifi je pre mňa oveľa menšou autoritou než v politike. Aj keď vlastne kniha toho Huga dostala zásluhou politických machinácií (Sad/Rabid Puppies), takže možno nakoniec všetko so všetkým súvisí.

Continue reading „Tri telesá a ich problémy“

Milosť proti Meču

Ann Leckieová Ve službách Meče (druhý diel Rádčskej trilógie)

Nájsť správny preklad názvu je ošemetná vec. V prvom románe Rádčskej trilógie sa podarilo trafiť klinec po hlavičke. V službách Spravodlivosti neprekladal originálny titul Ancillary Justice doslovne, no zachoval jeho viacvýznamovosť – išlo nielen o vesmírnu loď Spravodlivosť Toren a jej posádku, ale i o honbu za pomstou v snahe dosiahnuť spravodlivosť. Druhá časť už toľko šťastia nemala. Preklad sa drží šablóny, hoci v knihe žiadna významnejšia postava Meču neslúži v doslovnom ani prenesenom význame. Continue reading „Milosť proti Meču“