MFC 2017 - mapa hodnotení

Všeobecné diskusie a iné kecy

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod Susan » Ut, 19. Sep 2017, 17:00

Skuste sa vzit do cloveka, ktory sa umiestni na 6.mieste (ja som to nebola len som empaticka). Urcite by aj vas vytocilo ze ste sa nedostali do finale len preto lebo to vyhral niekto kto uz je zabehany,znamy autor a nepotrebuje sa uz presadit. Z vyhry uz prakticky nic nema,nijak dalej ho neposunie. A ked si este ten na 6. mieste precita vitaznu poviedku a zisti,ze to vobec ani nie je fantasy,ani sci-fi a ani horor tak uz je to na zamyslenie. Moj nazor. :)
Susan
 
Príspevky: 11
Založený: So, 09. Sep 2017, 10:05

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod alessi » Ut, 19. Sep 2017, 21:28

Susan. "Dôležité je zúčastniť sa, nie vyhrať". Mňa by určite potešilo aj to 6. miesto, lebo by značilo, že som porovnateľne dobre na tom ako ten skúsený autor.
A, konieckoncov, vyhrať by mal čitateľ a jeho čitateľsky zážitok. Nie?
Súhlasím, že výhra je výhra, to neodškriepiteľne áno.
alessi
 
Príspevky: 40
Založený: Po, 13. Jún 2016, 22:29

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod Ash » Ut, 19. Sep 2017, 21:51

Vysoko umiestnené poviedky a ich autori upútajú pozornosť bez ohľadu na to, či sa dostali do finále alebo nie. Aj o moje poviedky bol záujem, hoci najvyššie som sa dostal na 16. priečku.

Každopádne, na súdenie (tobôž na odsudzovanie) je ešte príliš skoro. Boli ročníky, keď sa na finálové poviedky zniesla paľba kritiky, že sú vybrané nanič a že vo finále mali byť iné texty. A to sa v tých ročníkoch väčšinou medzi finalistami žiadne známe meno neocitlo. A uspokojiť každého čitateľa sa nepodarí nikdy.

Takže počkajme týždeň, dva, keď sa finálové texty vynoria na svetlo sveta. Toto fórum (ako sa už stalo zvykom) sa im bude venovať v priamom prenose.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod alessi » Ut, 19. Sep 2017, 23:40

Ono bude vždy rozdiel medzi bežným čitateľom a skúseným kritikom-kvázi gurmanom ktorý okúsil všelijaké zákusky.
Čiastočne by som to pripísal aj modnosti/trendovosti bežného "davoveho" čitateľa, ktorý vníma veci inak ako kritik ktorý je nad trendom.
alessi
 
Príspevky: 40
Založený: Po, 13. Jún 2016, 22:29

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod Susan » St, 20. Sep 2017, 09:34

Ja nikoho neodsudzujem. Každý si môže robiť čo chce. Len som vyjadrila svoj názor, že takýto autori už výhrou nič nezískajú. A čo sa týka víťazných poviedok pravidla súťaže jasne udávajú že to ma byt fantasy, horor alebo sci-fi a niektoré nemajú ani základné znaky. Citateľ ked to číta musí z každého slova cítiť o aký žáner ide. Minulého roku boli Kosti, kostlivci. Poviedka bola super,ale keby som si neprecitala, že je to sci-fi tak by som asi pri čítaní ani nevedela o aký žáner ide, povedala by som že je to detektívka. Takisto Mesto spomienok je dobre ale ako som hľadala tak som hľadala nenasla som v tom prvky fantastiky.
Susan
 
Príspevky: 11
Založený: So, 09. Sep 2017, 10:05

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod Susan » St, 20. Sep 2017, 09:46

A ešte niečo. Neviete náhodou kde by som mohla vidieť tú tabuľku. Vraj má byť zverejnená na internete.
Susan
 
Príspevky: 11
Založený: So, 09. Sep 2017, 10:05

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod Santa´s Little Helper » St, 20. Sep 2017, 10:07

Nesúhlasím so sondou do hlavy človeka na šiestom mieste. Podľa mňa si ten človek nebúcha hlavu o stenu, že sakra, už len pár bodov do finále, ale teší sa, že hurá, už len pár bodov mi chýbalo do finále. A teší sa, že sa poviedka niekomu páčila. A to, že sú zabehaní autori pred ním, mu veľmi nevadí, skôr hladí ego, že už je pomaly na ich úrovni ;) Ale asi som idealistka...
A nie je pravda, že zabehaný autor už nemá z účasti v súťaži nič - čo ak si na základe toho niekto kúpi jeho knihy?

A myslím, že Kosti, kostičky sa triedia do sci-fi na základe postapokalyptických kulís.
Santa´s Little Helper
 

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod Susan » St, 20. Sep 2017, 10:19

Je to vec názoru. Ked čítam nejaké sci-fi, musím mať pocit že som v tej budúcnosti, vžiť sa do toho. Pod sci-fi si predstavujem čo najkvalitnejší a najpodrobnejší opis autorovej predstavy budúcnosti. Ta poviedka bola velmi dobrá, ale pre mňa to malo veľmi málo prvkov sci-fi. Stále som mala pocit, že sa to odohráva v súčasnosti.
Susan
 
Príspevky: 11
Založený: So, 09. Sep 2017, 10:05

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod Ash » St, 20. Sep 2017, 11:07

Pchanie literálnych diel do krabičiek je ošemetná záležitosť. Dokonca sa mi zdá, že diela nezapadajúce do priehriadok bývajú často lepšie, než tie, čo sa dajú ľahko a jednoznačne zaradiť. To je mimochodom vidno aj na tohtoročných finalistoch, niektoré poviedky sa ocitli vo finále viacerých kategórií. Ale samozrejme závisí to od osobných preferencií. O dobrom pojednaní na túto tému som písal pred rokom: kniha (zadarmo na stiahnutie) Po divné krajině.

Scifi nemusí byť o budúcnosti, o technike, o svetlých/temných zajtrajškoch. Patrí tam aj alternatívna história, antiutópia... Prílišné odmedzovanie tematiky, čo kam môže patriť, pôsobí zväzujúco.

P.S. Tabuľka s bodovými hodnoteniami bude zverejnená v zborníku, ktorý je zvyčajne uvedený do predaja na Bibliotéke, niekedy začiatkom novembra. Na internete kompletný zoznam nebýva, na nahliadnutie bol pri vyhlasovaní finalistov.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: MFC 2017 - mapa hodnotení

Odoslaťod Susan » St, 20. Sep 2017, 11:09

Ja som si prezerala fb a tam Alaksa pisal ze to daju na internet len nevedia ako lebo to nechcu davat v excel tabulke
Susan
 
Príspevky: 11
Založený: So, 09. Sep 2017, 10:05

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Všeobecné

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron