Finalisti MCF 2017

Všeobecné diskusie a iné kecy

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod tomashrabek » Št, 26. Okt 2017, 16:45

Urobím to asi ako úplne posledný človek na svete, ale predsalen mi nedá nezhrnúť moje dojmy z tohtoročného finále. Vo všeobecnosti sa stotožňujem s mnohými názormi, ktoré v súvislosti s poviedkami zazneli, preto sa možno budem opakovať.

Forrest – zaujímavý nápad, ktorý troskotá na viacerých frontoch. Poviedka mohla byť viac vzťahová a psychologická, tým pádom by nemusela obsahovať žiaden technický balast, len drobné zmienky. Alebo mala byť naozaj hard a na fungujúcich technických podkladoch vystavať zaujímavý thriller. Nie je to ani jedno, ani druhé. Je plná nezmyselného technologicky pôsobiaceho bľabotu, o prepracovanej psychológii postáv či vzťahov medzi nimi nemôže byť taktiež reč. Kopa textu, ktorý vyšumí doprádzna. 40 %

Sarah – ako slohové cvičenie na strednej škole výborné. Ale inak sa jedná o neskutočne ohraný a jednoduchučký námet, ktorý navyše nepodrží ani ničím výrazný štýl. Musím sa priznať, že som pri vnútorných vysvetľujúcich monológoch postavy naozaj trpel. 10 %

Koniec sveta príde skôr – fantasy nie je moja šálka kávy. Ale musím uznať, že i napriek občasnému masturbovaniu nad tým, aké slovné spojenia a metafory autor dokáže použiť, sa mi to formálne páčilo. Postavy boli správne drsné, ale v skutočnosti som vlastne nevedel, komu fandiť a prečo. Tak nejak mi boli všetci ukradnutí. Možno na väčšej ploche, kde by som pochopil ich histórie a motivácie viac, by to fungovalo lepšie. 60 %

Preplatok – uff! Nie, žeby som si nevedel predstaviť ešte viac pritlačiť na pílu čo sa týka akcie a drsnosti, ale to je len záležitosť môjho vkusu. Dobre napísaný text, priamočiary, nehrá sa na žiadnu vysokú filozofiu, je zábavný a komentuje veci, ktoré dôverne poznáme. Sci-fi prvky tu nefungujú len ako kulisa, bez nich by vlastne tento príbeh napísať nešiel. A takto má IMHO sci-fi fungovať. 80 %

Muž, ktorý vymyslel farbu - dlho som váhal. Autorov námet z minulého ročníka ma tiež oslovil. Jeho námety sú totiž už samé osebe zaujímavé – ak by som si prečítal anotáciu tejto poviedky na prebale knihy, rozhodne by som chcel vedieť viac. Aj keď by sa s týmito námetmi určite dalo pracovať chytrejšie, aby sa tesne pred koncom nerozpadli, oceňujem autorovu schopnosť s nimi prísť. Takže aj keď som bol nakoniec vlastne trochu sklamaný a od poviedky som odchádzal skôr "rozhonený" než uspokojený, rozhodol som sa v tomto ročníku doceniť tento ambiciózny, aj keď nedotiahnutý nápad. 80 %

Celkovo je môj dojem z finále značne rozpačitý. Myslím, že nie som jediný kto má dojem, že niektoré poviedky vo finále vlastne nemajú čo robiť. Je to najmä diskutovaným faktom, že porotu tvoria ľudia zvonku – ľudia, ktorí svoju predstavu o sci-fi či fantasy majú utváranú nie ich pravidelnou a dlhodobou konzumáciou, ale skôr občasným otrením sa o ne. Moja otázka je, aký význam to má pre súťaž.

Čím chce Cena Fantázie do budúcna byť? Chce sa profilovať viac ako a) najprestížnejšia poviedková súťaž pre dlhodobých fanúšikov sci-fi, fantasy a hororu, teda pre "insiderov", alebo b) popularizačná súťaž, ktorá chce spomínané žánre v "light" prevedení dostať medzi širší okruh ľudí? Je mi jasné, ktorý z týchto modelov je dlhodobo ekonomicky udržateľnejší, ale bohužiaľ pri ňom hrozí, že sa zo súťaže a z diel, na ktorých stojí, začne vytrácať ich podstata. Že budú víťaziť texty, ktoré fantastické prvky používajú ako nefunkčné kulisy (generická love story na vesmírnej lodi), alebo ako sexy korenie s nevyužitým potenciálom (mám city k androidovi, ale teoreticky by to mohol byť aj pes či obraz).

Neviem, či existuje spôsob, ako tieto dva prístupy v rozumnej miere vyvážiť. Pomohlo by iné zloženie poroty? Iná mechanika súťaže? Alebo nič meniť netreba a takto je to ok? Neviem, ale aj pri prechádzaní zbierok z minulých rokov mám pocit, že sa pri finalistoch Ceny Fantázie naplno prejavuje "čsfd efekt" – "červené" hodnotenia sú väčšinou oslavou ľahko prístupnej priemernosti, kdežto zaujímavejšie a ťažšie prístupné kusy padajú do "modrého" segmentu s nižším hodnotením.
tomashrabek
 
Príspevky: 13
Založený: St, 21. Sep 2016, 20:49

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Ash » Št, 26. Okt 2017, 19:52

Tomáš, nezáleží na tom, kedy si napísal hodnotenie, ale ako. A toto sa to fakt vydarilo.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Puf » Pi, 27. Okt 2017, 09:44

Ano a ten zaver, velmi trefne.
Puf
 
Príspevky: 7
Založený: Po, 20. Jún 2016, 22:12

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod jano » Pi, 27. Okt 2017, 23:30

Konecne som sa dostal k precitaniu finalovych poviedok. Nebudem ich jednotlivo komentovat, moj nazor sa vcelku zhoduje s Ashom a hlavne ta poznamka, ze vdakabohu za Anu, pod tu sa podpisem vsetkymi desiatimi. Pre mna je vitazom daleko pred ostatnymi, nech skonci akokolvek.
Inac sklamanie asi najvacsie odvtedy ako sledujem a zucastnujem sa MCF. Lutujem, ze Aninej poviedke sa nedostalo dostojnejsich superov. Mam tusenie, ze prave tie lepsie poviedky skoncili nestastne tesne pred branami finale. Tesim sa na zbornik, hadam sa do neho dostanu aspon niektore z tych ocakavanych kvalitnejsich kuskov.
Zahlasovane, moje poradie:
Militantni dochodci
Krvava farba
Vikingovia
Voyeuri
Roboti
jano
 
Príspevky: 68
Založený: Št, 09. Jan 2014, 16:02

Predchádzajúca

Naspäť na Všeobecné

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.

cron