Cena fantázie 2010

Všeobecné diskusie a iné kecy

Cena fantázie 2010

Odoslaťod Ash » Po, 04. Okt 2010, 09:26

Môj veľmi stručný komentár k finálovým poviedkam.

Gemini - predlhá hororová poviedka s nápadom, ktorý by sa dal opísať tromi vetami. Neubránim sa prirovnaniu pointy ku Klubu bitkárov, zasadeného do pestrofarebných, ale úplne nefunkčných kulís. Ani remeselné spracovanie nie je oslňujúce, takže celkovo pre mňa sklamanie.

Homo homini lupus - najlepšie remeselne napísaná poviedka, ľahké vety, fajn sa to číta. Obsah je na tom žiaľ horšie, keď olúpeme vrchnú kôru, zostane stokrát prevarené klišé o uzavretej skupine, temnom votrelcovi, boji s ním a jeho porážke, aj so záverečným odovzdaním štafety. Mainstreamová poviedka s hororovým ozvláštnením, postavy skupiny sú napísané oveľa zaujímavejšie ako samotný zlosyn.

Dračica - konečne fantasy príbeh, a s neošúchaným nápadom navyše! Pri jeho čítaní mi napadala kopa temných a zároveň zaujímavých zvratov, ktorými by sa mohol dej uberať. Žiaľ, nestalo sa. Postavy nepôsobia uveriteľne, záverečná katarzia hlavnej hrdinky je plytká, celý príbeh ledva drží pokope. Napriek tomu ma potešilo zbúranie niekoľkých súdobých klišé - napr. že draci sú tí dobrí.

Mamut farby malinového lekváru - pekný "mamičkovský" scifi kus o malom škôlkárovi, riešiaci typicky ženskú problematiku. Záverečné odhalenie prevracia všetko naruby, ale zároveň spôsobuje, že príbeh je menej uveriteľný. Pohľad očami chlapčeka podáva len málo informácií o "veľkom" svete, ale aj to málo mi nedáva konzistentný obraz.

Čierna odroda - druhý Straňákov finálový pokus, lepší ako ten minuloročný, najmä preto, že je kratší. Tentoraz rezignoval na akékoľvek mravné ponaučenie, postavil hororovú story bez náznaku zmyslu a pôvodu zla v štýle Lovercrafta. Niekomu sa to môže páčiť, pre mňa je to prvoplánové strašenie pre strašenie.

Záver: Ešte zďaleka nie som rozhodnutý, komu poputuje môj hlas. Predbežne som vyradil z úvah prvú a piatu poviedku, takže teraz sa rozhodujem, či uprednostním remeselnú zručnosť druhej poviedky, nápad a inšpiratívnosť tretej alebo vyváženosť štvrtej. Celkom rád by som si prečítal aj názory iných, takže uvítam každý príspevok v diskusii.

P.S. Okrem finálovej päťky som čítal poviedku "Za svitu Mesiaca" od Martina Tomčíka, ktorá sa podľa zvestí dostala do zborníka CF. Podľa mňa si zaslúžila aj miesto vo finále a bol by som naklonený dať jej v tejto konkurencii svoj hlas.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: Cena fantázie 2010

Odoslaťod Riddick » Ut, 05. Okt 2010, 12:33

moje názory tu http://riddicksrealm.blogspot.com/2010/10/finalove-poviedky-ceny-fantazie-2010.html
vcelku sa zhodujeme :) som rada, že v tom nie som sama. tiež ešte nie som rozhodnutá, musím silno popremýšľať
Riddick
 


Naspäť na Všeobecné

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.

cron