Finalisti MCF 2017

Všeobecné diskusie a iné kecy

Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Ash » Po, 02. Okt 2017, 16:27

Finále sa začalo. Čítať nestíham, tu je aspoň link na prvú finálovú poviedku. Michal Brat: Forrest
Keď prečítam, hodím sem svoj názor ešte zahorúca. Neváhajte ani vy.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Puf » Po, 02. Okt 2017, 21:47

Mne sa to páčilo, nápad s využitím takejto stanice na odhaľovanie trestnej činnosti a bezpečnostných rizík mi prišiel geniálny a dosť originálny. Pointa bola veľmi milá ale nie presladená, tak akurát zahreje pri srdiečku. V posledných vetách sa veci v poviedke pekne vyladili. Ja by som ale text kus skrátila, najmä prvá polovica mi prišla jemne zdĺhavá a viem si predstaviť aj viac vyostrený konflikt, aby to malo väčšie grády. No i tak sa to čítalo veľmi príjemne a je to fajný kúsok.
Puf
 
Príspevky: 7
Založený: Po, 20. Jún 2016, 22:12

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod S'sLH » Po, 02. Okt 2017, 22:56

Ja budem o niečo prísnejšia. Poviedka má skutočne dobré "sci", ale horšie "fi". Zaujímavý nápad, zrozumiteľne vysvetlený, prevedený do užitočnej technológie, ktorej fungovanie autor čitateľovi názorne predvedie. Pri tom všetkom však, hoci príjemne, ubehnú dve tretiny poviedky bez toho, aby sme sa dostali k hlavnému konfliktu. Tu vo veľkom chvate nastane 5 minút napätia, kým sa protagonista dozvie, že celý problém vlastne niekto (mimochodom veľmi elegantne , thumbs up :) ) vyriešil zaňho.
Keďže ide o najväčšieho lakera vo vesmíre, nedá sa povedať, že by to nebolo konzistentné, ale aj tak mám pocit, že by ma príbeh viac zaujal vyrozprávaný z uhla niektorého z veliteľov (je to veliteľ, ak je tam sám?) ostatných dvoch staníc, ktorí sa do riešenia/skomplikovania situácie aj priamo zapojili. Alternatívne by sa mi tu črtal aj etický konflikt: Ako by bolo pri takejto technológii poriešené právo na ochranu súkromia?
Inak sa mi čítalo dobre a rýchlo, len ma občas po jazykovej stránke vyrušil vplyv angličtiny, napríklad perfektný zločin (perfect crime). Ale to sú už detaily, aby mali aj korektori z čoho platiť účty ;)
S'sLH
 

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Ash » Ut, 03. Okt 2017, 08:00

Michal Brat: Forrest. Som rád, že takýto text vyšiel vo finále ako prvý. Pre mňa je to poistka, aj keby ostatné poviedky nestáli za nič, za tento text sa dá zahlasovať.
Inak je Forrest ukážkovým príkladom, ako si ľudia, čo sa nevyznajú v scifi, predstavujú, že by mala dobrá scifi vyzerať. Základom je popkultúrny odkaz (bez Forresta Gumpa by príbeh nemal žiadny zmysel) a k tomu technologická vata (takmer všetky "vedecké" vysvetľovačky v texte sú fyzikálne a technologicky chybné a pre priemerne znalého fanúšika scifi rúcajú uveriteľnosť príbehu). Prihodiť stačí zápletku z dvoch nesúvisiacich častí (presne to som vytýkal Bratovej poviedke aj pred dvomi rokmi) a porcia scifi ako z tridsiatych rokov minulého storočia je hotová.
Samozrejme, remeselná zručnosť v skladaní textu je nepochybná, takže číta sa to hladko a bez zadrhávania. To je žiadúce, aby nad tým človek nezačal príliš rozmýšľať.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Micromiro » Ut, 03. Okt 2017, 09:57

ja ti vam neviem, mna tento kustik akosi vobec nechytil,
pripadol mi poriadne nudny, zdlhavy s homeopatickou akciou...
jednoducho som sa nudil, az tak, ze som zacal neskor jednotlive vety preskakovat, len aby som to mal za sebou...
dufam, ze niektora dalsie z finalovych mi padne lepsie...
Micromiro
 

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Inferio » Ut, 03. Okt 2017, 11:47

Michal Brat: Forrest: Slušná poviedka. Nápad so sledovaním minulosti je celkom zaujímavý, len škoda, že hlavný hrdina je ťuťmák, ktorý do deja nijako nezasahuje a všetky rozhodnutia len tak lietajú okolo neho. Prvá polovica poviedky je zbytočne rozťahaná, príbeh by fungoval rovnako aj bez prezývky Forrest, ktorú musel autor vysvetľovať. Ale inak dobre, ak by aj zvyšok finálových poviedok nestál za veľa, s čistým svedomím za ňu môžem zahlasovať.

Filip Brišš - Sarah: Táto poviedka ma nezaujala. 100x prevarený námet o robotoch a ich diskutabilných právach neprináša nič nové, žiadny šokujúci obrat, ani pointu. Odhliadnuc od pár gramatických chýb a od toho, že hlavný hrdina okrem fňukania nič nerobí a ako bývalý vojak sa nedokáže postaviť za svoju mechanickú priateľku, by mohol byť dej zaujímavejší. Páčilo by sa mi, ak by napríklad hlavný hrdina zabil človeka kvôli ochrane robota a museli by sa spolu vydať na útek. Všetky otázky ohľadom lásky k stroju a práva žiť by tak mohli dopadnúť oveľa údernejšie, ako strojené dialógy.
Inferio
 
Príspevky: 9
Založený: Po, 20. Jún 2016, 16:57

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Micromiro » Ut, 03. Okt 2017, 12:37

Sarah:
sice namet trosku osupany, ale u mna poviedka emocne viac zabodovala ako Forrest, i ked podobne ako Inferio som ocakaval, ze byvaly veteran spravi viac pre zachranu svojej poclovecenej robotky..bolo by to zaujimavejsie aj dejovo, taka vzbura voci systemu...
Micromiro
 

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod adammacaj » Ut, 03. Okt 2017, 12:56

Forrest:
Spočiatku ma poviedka milo oslovila, námet bol skvelý a črtali sa obrysy zaujímavej zápletky s hrdinom-pozorovateľom, bez možnosti ovplyvniť výraznejšie dej. Na druhej strane aj ja som sa občas pozastavil nad vysvetlením niektorých technologických postupov (a to hovorím ako človek s takmer nulovým vzdelaním v akejkoľvek čo i len trošku podobnej oblasti).
Pointa bola takpovediac očakávaná, napriek tomu super zvládnutá. Osobne ma najviac zamrzela zjavná zmena príbehu a témy v polovici. Zo zaujímavého námetu popísaného vyššie sa náhle stal príbeh omnoho prízemnejším, aj keď zvyčajne oceňujem nečakané zvraty v príbehu.
Po prečítaní úvodu som mal zrejme prehnané nároky, ale napriek tomu sa nebudem hanbiť za poviedku zahlasovať, keď ostatné dopadnú horšie.
adammacaj
 
Príspevky: 8
Založený: Št, 09. Okt 2014, 09:39

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Michal Brat » Ut, 03. Okt 2017, 13:14

Ahojte,
dakujem za spätnu vazbu, s mnohymi pripomienkami a vyhradami absolutne suhlasim, s niektorymi absolutne nesuhlasim... ako to uz byva :-) Ale nechcem to tu rozpisovat, nech nevyzeram ako hadavy autor, ktory skoci za klavesnicu pri prvom naznaku kritiky :D Dakujem, ze ste si moju poviedku precitali a dufam, ze dalsia bude lepsia! Pripadne nabuduce skusim iny zaner.
Michal Brat
 

Re: Finalisti MCF 2017

Odoslaťod Susan » Ut, 03. Okt 2017, 13:33

Ahoj Michal
Mne sa tvoja poviedka páčila, ale fyzika je pre mňa španielska dedina, takže niektorým veciam som nerozumela. A čo sa týka tej kritiky aj ta najlepšia kniha na svete má svojich kritikov, žiadna nebude na 100% perfektná. Každý máme iný vkus, každému sa páči niečo iné. :)
Susan
 
Príspevky: 11
Založený: So, 09. Sep 2017, 10:05

Ďalšia

Naspäť na Všeobecné

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.

cron