MCF 2017 - názvy poviedok

Všeobecné diskusie a iné kecy

Re: MCF 2017 - názvy poviedok

Odoslaťod Ash » Ut, 30. Máj 2017, 07:23

Pri pive sú ľudia schopní rozoberať čokoľvek, najmä ak o daných témach nič nevedia. Tieto moje špiritizácie o názvoch poviedok sú toho dôkazom, hoci ich väčšinou píšem nasucho.

POZOR! Dôležité hlásenie! Ivan Aľakša sa zjavne ocitol zavalený poštovými zásielkami. Dá sa predpokladať, že do zoznamu prijatých poviedok hodí dnes/zajtra veľkú kopu názvov (predpokladám okolo stovky), po ktorej ešte pribudnú poslední oneskorenci. Ja nie som pri týchto svojich písačkách obmedzený žiadnymi termínmi, takže komentáre k názvom budem písať postupne celý týždeň, možno aj dlhšie. Ako sa hovorí, "be patient" (slovensky: buďte pacienti).
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: MCF 2017 - názvy poviedok

Odoslaťod adammacaj » Ut, 06. Jún 2017, 13:15

Tak ma napadlo, bude niečo podobné aj s anglickými poviedkami? S ohľadom na počet to už bude iba taký dezert. :)
adammacaj
 
Príspevky: 8
Založený: Št, 09. Okt 2014, 09:39

Re: MCF 2017 - názvy poviedok

Odoslaťod Ash » Ut, 06. Jún 2017, 13:23

Anglickú súťaž môžem skúsiť, ale po tomto budem potrebovať oddych. Fakt nie je čo závidieť porotcom, ktorí majú poviedky prečítať a ešte potom na ne nejako zmysluplne reagovať.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: MCF 2017 - názvy poviedok

Odoslaťod Ash » St, 07. Jún 2017, 21:29

Hotovo! Názvy poviedok okomentované. Niektoré naozaj pozoruhodné, iné fádne, mnohé, ktoré by potrebovali zlepšiť, zopár vyslovene zlých. Samozrejme, o poviedkach samotných to nehovorí veľa, aj príbeh s nepríťažlivým názvom môže byť výborný. No istá súvislosť tam je - ak autor dokáže napísať výbornú poviedku, má väčší predpoklad, že k nej dokáže vytvoriť aj atraktívny názov.
Teraz texty pomaly prejdú do rúk porotcov a začne sa vyše dvojmesačná tortúra čítania a hodnotenia. Držím palce všetkým súťažiacim, hoci ďalší vývoj už od nich nezávisí. Teším sa na tie poviedky, ktoré sa prebijú do finále a do zborníka, aby som si ich prečítal a porovnal s realitou fantazmagórie, čo som popísal v týchto komentároch. Príjemnú zábavu všetkým!
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: MCF 2017 - názvy poviedok

Odoslaťod tomashrabek » Št, 08. Jún 2017, 10:11

Díky moc za zábavné čítanie! Stále ma prekvapí, koľko ľudí pomenuje svoju poviedku totálne všeobecným názvom, ktorý nemá šancu byť zapamätaný, poprípade sa snaží už v názve ukázať, že poviedka má úplne nový "komplexný svet" plný vymyslených názvov, ideálne v neexistujúcich jazykoch, ktoré znepríjemňujú čítanie už od prvých viet. Tolkien zdeformoval začínajúcich fantasy autorov na večné časy...

Moji osobní favoriti, ktorých by som si chcel už len kvôli dekódovaniu názvu prečítať: Hala zvedavých očí; Jedna nula (žeby textový prenos superfuturistického športového zápasu?); Muž, ktorý vymyslel farbu; Táto krajina nie je pre slabých; Zmrzačené mesto; Tá druhá noc.

Inak, čo je to za módu, písať názvy so zapnutým CAPS LOCKOM? Žeby taktika, ako v zozname súťažiacich kusov vytŕčať?
A kde na facebooku prosím prebieha diskusia o Poviedke do Ceny Fantázie? Vďaka!

Už sa teším na letné blogovanie, komentovaný zoznam poviedok bude určite dobrým sprievodcom pri snahe priradiť názvy k recenziám :-)
tomashrabek
 
Príspevky: 13
Založený: St, 21. Sep 2016, 20:49

Re: MCF 2017 - názvy poviedok

Odoslaťod Ash » Št, 08. Jún 2017, 12:20

Tolkien má výborné pomenovania, je vidieť jeho jazyková erudícia. Katastrofa prišla s jeho nasledovníkmi, mixujúcimi high fantasy so sword and sorcery, niečo prihodilo aj scifi. Odtiaľ sa vyrútili mená s apostrofmi, dlhé a krkolomné zoskupenia hlások.
Ostatne, myslím, že dnešní mladí čitatelia a autori fantasy väčšinou Tolkiena nečítajú, od viacerých som čítal, že sa im zdá nudný a málo dynamický.

Urobil si zaujímavý výber poviedok, niektoré z nich chytili aj mňa. No skôr preferujem, keď vo mne názov vzbudí predstavu, ktorá nebude totálne mimo textu, keď ma naladí správnym smerom. Ale zase ani odveci názov ma nedokáže odradiť.

Názvy veľkými písmenami: sú aj horšie prešľapy, hoci prešľapy majú tendenciu zoskupovať sa.

DIskusie o poviedkach na FB sa zrejme budú odohrávať pod linkami na hodnotenia poviedok, keď sa začnú zverejňovať blogy porotcu(porotcov). Ak sa budem zabávať priraďovaním recenzií k názvom, tak určite bude diskusia aj tu. Lenže na to treba, aby hodnotenia zverejňovali aspoň dvaja porotcovia, ak by bol jeden, tak by musel dávať jasne dekódovateľné informácie.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Predchádzajúca

Naspäť na Všeobecné

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.

cron