Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Všeobecné diskusie a iné kecy

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod bea » Ut, 27. Sep 2016, 09:26

1. Potom - s chybičkami, ale si ma získala a aj finále bolo fajn
2. Kosti - dobre napísaná, ale neviem ju situovať - postapo budúcnost? alternatívna minulosť? oboje je možné a to ma rušilo. (a trochu zdĺhavá)
2. Labute - výborne napísaná (ako inak), ale je príliš sugestívna, obmedzujúca a so šablonkovitou hlavnou postavou.
4. Upir - poviedku zachraňuje záver, po remeselnej stránke by sa dala vylepšiť.
5. Mesto - na konci, lebo ju nedokážem považovať za žánrovú poviedku.
bea
 
Príspevky: 51
Založený: Po, 15. Nov 2010, 16:27

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod kotlik » St, 28. Sep 2016, 08:35

Rozhodol som sa využiť možnosti tohto fóra, lebo inde... inde je proste mŕtvo. Som jediný, ktorý má pocit, že poviedky ľudí nezaujali a davy nestrhli? Dobre, to možno preháňam, ale po výživnom minuloročnom ročníku je to asi pochopiteľné. K samotným poviedkam - favorita mám, no neprekvapila ma ani jedna.Tri ženy a pán Mistrík v porote priniesli svoju daň. Väčšina poviedok je ťažkopádna filozofia postáv, alebo nárazový šok-efekt. Mohlo by to samozrejme fungovať, ale nefunguje. Nezostáva mi len dúfať, že ostatné poviedky, ktoré sa do finále nedostali, ma v zborníku pobavia viac.
kotlik
 

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod Hromovlad » St, 28. Sep 2016, 08:46

A čo keby si reagoval aj na "oficiálnom fóre", aby sa tá smečkárska zdochlina zobudila?
Možno by sa vyjadrili aj takí, ktorí sem jakživ nezablúdia.
Hromovlad
 

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod Ash » St, 28. Sep 2016, 09:29

Ahoj kotlík,

hej, tento rok sa mi zdajú finálové poviedky slabšie. Či je to skôr zásluha autorov alebo porotcov, to sa ukáže najskôr po prečítaní zborníku. Ale ani minulý ročník sa mi nezdal svetoborný, skôr bol odlišne ladený. Rozčarovanie čitateľov tak možno treba predovšetkým hľadať v očakávaniach ich samotných. Poviedková súťaž dokáže len výnimočne vygenerovať kvalitu románu či koncepčnej zbierky poviedok. Je to jednoducho všehochuť, ktorej konkrétne prísady nemusia sadnúť každému.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod jano » St, 28. Sep 2016, 12:02

Cau kotlik, aj mne sa minuly hororovy rocnik zdal vyzivnejsi. V tom prvom kole je to asi fakt hlavne o osobnych preferenciach poroty. A ked ti niekto priamo povie, ze sorry, to ja som ta potopil, nebyt mna bol by si vo finale, ale ked ja horory fakt nemusim, co s tym narobis? (skusenost z minulosti) Ale zasa nechcem tvrdit, ze horory tento rok boli na takej spickovej urovni, ze sa museli dostat do finale a ze je to nespravodlive, ze tam ziaden nie je. Uvidime v zborniku, potom si ponadavajme. A mozno diskusia nie je ziadna, lebo proste kazdy si nasiel to svoje, neriesi dilemy, ze toto je lepsie a hento este viac a hlasuje tisko a spokojne pri tom kyve hlavou... :twisted:
jano
 
Príspevky: 68
Založený: Št, 09. Jan 2014, 16:02

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod Ash » St, 28. Sep 2016, 12:43

Janko, ja osobne som si to svoje nenašiel, a myslím si, že nie som jediný. Možno aj preto nie je okolo hlasovania väčší hurhaj - osobne necítim veľkú chuť robiť reklamu poviedke, za ktorú som zahlasoval. Tento rok sa cítim ako v reštaurácii, kde ma nič z jedálneho lístka nezaujalo, tak som si vybral to, čo vyzerá najzdravšie.
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod kotlik » St, 28. Sep 2016, 13:28

Ash: donútil si ma rozmýšľať, ktorý ročník považujem za najsilnejší . Pospomínam si, lebo máš pravdu, že ten minulý nebol "pretlak" kvality, skôr som mal na mysli "reči" naokolo a krásny súboj. Boli grafy, pekné obrázky - mám pocit , že aj autori sa aktívnejšie prezentovali. Teraz je to také vlažné. Ja osobne tiež neobhajujem svojho favorita, lebo som si vybral rovnako, ako ty v reštaurácii. To je úplne trefné tvrdenie.

Osobne mám problém s poviedkami aké píše napríklad pani Stožická. Prešpekulovaný, nič nehovoriaci názov, dikcia deväťdesiatych rokov (to nie je na škodu) a maximálne korektný, kritikov naplňujúci výsledok. Ale na komerčnom trhu bez väčších fanfárov, nejaká zabudnutá zbierka, všetko tvorba skôr pre svoje naplnenie a potešenie a pre kritikov. Keby som si mal tento rok trochu zaveštiť, tak jej bude pripísaná cena Biblioteky, cena Fantasy a predpokladám aj cena Poroty. Čitateľské hlasovanie jej utečie tesne - 2/3 miesto.

pani Javorka je niečo ako pani Stožická, no s nižším budgetom. Ale inak je to pre mňa to isté, len slabšie.

pani Kadrinková sa sem dostala buď omylom, alebo nie som ani okrajovo cieľová skupina a proste tomu nechápem. Ale tam mi pokulhávalo asi úplne všetko (na to, že ide o finálový text).

pán Kotlárik sa pokúsil nasilu šokovať, a tak doprial Štúrovi v prvom odseku orálny sex. Tam moje uchvátenie poviedkou končí a znovu prichádza až k záveru, ktorý bol príjemný.

a pán Petro? Nadpriemerný text so slabými dialógmi. Ale zo všetkých tých možností mi prišiel ako to nazjdravšie jedlo.

jano: o tých hororoch hovoríš múdro - sám som fanúšik, a ak si Janko Stopjak, tak minulý rok som za teba hlasoval. Ak si Janko Iša, tak tvoja bola tiež výborná, ale hlas som mal len jeden. Avšak - osobné preferencie tu budú vždy, a porotca môže horor zavrhnúť rovnako ako akýkoľvek iný žáner. Keď sa pozrieš na finalistov jednotlivých cien a trochu sa na CZ/SK scéne orientuješ, tak tam uvidíš meno Honza Vojtíšek. To je preborník českej undergroundovej scény v horore, robí aj časopis. Bohvie kde ten skončil pri takejto porote, možno niekde v polovici. Našťastie vďaka Cene Béla si ju budeme mať možnosť prečítať, ak by aj nevyhral - do zborníku sa snáď dostane. Rozsah a kapacitu hororu môžeš ostatne posúdiť aj presne podľa tohto - žiadny horor.
kotlik
 

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod jano » St, 28. Sep 2016, 13:35

Ash, celkom chapem. Moje rozhodovanie: jedna katastrofa, jedna nuda, jedna mimo zaner a jedna takmer bezchybna, ktora ma vsak minula. Takze mi ostala jedna a za tu som aj zahlasoval. Nechcem vyjadrovat ziadne sklamanie ani hnev nad tymto rocnikom, je aky je, lebo by som tym len dehonestoval pracu autorov, ktori si iste dali zalezat, aby do sutaze poslali to najlepsie.
jano
 
Príspevky: 68
Založený: Št, 09. Jan 2014, 16:02

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod jano » St, 28. Sep 2016, 13:44

Pravdaze Vojtiska poznam a bude mi cest byt nim porazeny. A budem sa tym chvalit rovnako ako minuly rok, ked som sklonil hlavu pred Jankom Isom ;)
jano
 
Príspevky: 68
Založený: Št, 09. Jan 2014, 16:02

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslaťod Zuska » St, 28. Sep 2016, 18:29

Jéj, tak som sa dozvedela, že píšem pre porotu! Pripomenulo mi to staré časy v CGR - vtedy ktosi také čosi hovoril o Saši Pavelkovej. (A písať pre ňu by bola iste radosť, keby som stihla napísať poviedku v krátkom čase medzi oznámením mien porotcov a uzávierkou súťaže - lenže mne trvá mesiace až roky niečo dokončiť!) O kritike radšej nepíšme, lebo keby moja tvorba "napĺňala kritikov", bola by som už iste v Anasoft litera. "Fanfárov" neriešim - ako silného introverta by ma aj tak len uvádzali do rozpakov. Kotlík sa trafil akurát v tom, že píšem pre vlastné potešenie. "Dikciu deväťdesiatych rokov" som nepochopila - dokázal by mi Kotlík, alebo niekto z tých, ktorí pochopili, priblížiť, čo konkrétne jej v mojom texte zodpovedá?
Predpokladám, že Kotlík chcel povedať skôr "Poviedka ma neoslovila, ale neviem prečo, lebo po formálnej stránke som na nej nenašiel výraznejšie chyby a prešpekulovaný názov asi nie je dosť racionálny dôvod na osobný problém." To je normálne. Fantastika má mnoho štýlov a subžánrových príchutí a každému fantastovi vyhovujú len niektoré z nich. Ja som sa napríklad cítila ako Ashov reštauračný nespokojenec pri minuloročnom testosterónom nabitom finále CeFy. A Labute sú moja prolaktínová pomsta. HA-Ha-ha-ha! (Nie. Naozaj nie. Je čistá náhoda, že to tak vyšlo :-)
Zuska
 

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Všeobecné

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 15 hostí.

cron