Klubové pravidlá

Pravidlá klubu

Klubové pravidlá

Odoslaťod Ash » Št, 04. Feb 2010, 12:34

Klub čítačov a písačov SF&F je určený pre milovníkov literatúry, filmov, hier a umenia aspoň čiastočne spadajúceho do žánrov scifi a fantasy. Prednostne samozrejme literatúry, ako najmenej vizuálneho umeleckého odvetvia. Náplňou klubu sú diskusie o SF&F a podpora tvorby diel tohto zamerania. Preto sú súčasťou klubu svojpomocné dielne, kde môžu autori prezentovať svoje diela ostatným členom klubu, získať odozvu na svoje výtvory a tým získať podnety a inšpiráciu na ich zlepšenie. Inšpiráciou klubu je oxfordské združenie Inklings (s J.R.R. Tolkienom a C.S. Lewisom ako najznámejšími členmi), aj keď s oveľa skromnejšími ambíciami.

Dielne sú neverejné, autor určuje čitateľov svojho diela nastavením prístupových práv. Preto sa prezentácia diela v dielni nepovažuje za jeho zverejnenie.

Prezentácia diel
Prezentácia diel autorov registrovaných v klube je prvotnou funkciou dielní. Autor prezentuje svoje dielo formou založenia diskusie vo vybranej dielni. V úvodnom príspevku diskusie uvedie komentár k dielu a samotný text vloží vo forme prílohy (odporúčaný formát .rtf, .txt prípadne .doc). Zároveň má možnosť definovať prístupové práva k prílohám - teda určiť, ktorí členovia dielne alebo skupiny môžu text otvoriť (štandardne má prístup autor a skupina Mentori). Autor má možnosť prezentovať vo svojich diskusných príspevkoch upravené verzie diela a zároveň upravovať jeho prístupové práva.

Spätná odozva na diela
Členovia klubu, ktorí si prečítajú prezentované dielo, majú možnosť reagovať naň v príspevkoch diskusie. Je odporúčané, aby diskutéri volili konštruktívny a nekonfliktný štýl a tón komentárov. Treba mať na pamäti, že text prezentovaný v dielni nie je hotový a autor ho zverejnil kvôli tomu, aby získal realistickú odozvu, ktorá by mu mala pomôcť zlepšiť jeho dielo. Z toho istého dôvodu sa takisto neodporúča mazať autorovi med okolo úst, a skritizovať to, čo si kritiku zaslúži.

Čerpanie skúseností
Aj členovia klubu, ktorí nemajú priamy prístup k dielu autora, môžu čerpať skúsenosti z diskusie okolo diela. Cieľom je dosiahnuť synergický efekt, umožniť poučiť sa na chybách aj skúsenostiach iných a tým zlepšiť vlastnú tvorbu. Aj títo členovia majú právo prispievať do diskusie a prípadne im autor môže následne povoliť prístup k samotnému dielu.

Skupina Mentori
Táto skupina má zvláštne postavenie v dielni vzhľadom k tomu, že je v štandardnom nastavení majú prístup ku každému novoprezentovanému dielu. Z tohto dôvodu by členmi tejto skupiny mali byť ľudia s literálnymi skúsenosťami a kvalitnými diskusnými príspevkami v klube. Členovia tejto skupiny budú volení spomedzi členov klubu hlasovaním.

Zoznam fór
verejné pre všetkých návštevníkov fóra
  Pravidlá
  Výsledky
  Všeobecné
dostupné registrovaným členom
  Administrácia
  SF dielňa
  Fantasy dielňa
  Ostatné
Ash
Administrátor stránky
 
Príspevky: 398
Založený: St, 02. Dec 2009, 20:25
Bydlisko: Rovinka

Naspäť na Pravidlá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.

cron