Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať odpoveď


Zadajte overovací kód presne ako na obrázku, malé/veľké písmená sa nerozlišujú. Nula nie je v obrázkoch použitá.
Smajlíky
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode: POVOLENÉ
[img]: POVOLENÉ
[flash]: ZAKÁZANÉ
[url]: POVOLENÉ
Smajlíky: POVOLENÉ
Prehľad témy
   

Rozbaliť Prehľad témy: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od Ash » Pi, 05. Okt 2012, 13:48

Dnešná poviedka

Ján Stopjak: Biela tma

Nie som vhodný typ na horory. Ak sa pri nich nebojím, robím si z nich posmech, ak sa bojím, robím si posmech ešte viac, aby som prehlušil strach. Preto sa so mnou nikto nechce na horory pozerať, vyrušujem ich neustálym vtipkovaním.
Pri tomto horore som sa bál. Príbeh má všetky poriadne prvoplánové klišé, ktoré hororový príbeh má mať - neznámo, tmu (bielu), bezmocnosť, samotu, čudné zvuky, mŕtvoly, krv, útek o život. Väčšina textu sa sústreďuje na budovanie atmosféry, takže s hrdinom rátame každý nádych, každé potknutie, cítime bublanie krvi v tepnách, žmýkanie adrenalínu z nadobličiek.
Necháme sa hodiť doprostred akcie, aby nás neskôr autor nechal vydýchať návratom na začiatok. Nakoniec nám nadelí poriadny zvrat, ktorý všetko prevráti naruby, a urobí tak s čo najmenším použitím logiky. Všetko samé osvedčené finty.
No aj tak to funguje. Čítanie mi odvíja v hlave film a núti ma pozerať sa na dokonalé hororové 3D scény, ktoré moja myseľ buduje z riadkov textu. Neznášam to.
Je to dobrý horor. Určite lepší než Straňákova Čierna odroda, s ktorou zvíťazil pred dvoma rokmi, a hádam lepší aj ako Karikove poviedky z rokov predtým.

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od Ash » Pi, 05. Okt 2012, 09:58

Dnešná poviedka

Katarína Pivarčiová: Slovenský Stalingrad

Táto poviedka je plná šťavy. Začína sa vodou a spermou, nasledujú slzy, sliny, pot, šťava bylín, makový odvar, benzín. A medzi tým všetkým krv, krv, krv. Krv ako prostriedok zaklínania, krv ako znak utrpenia a smrti. Ľudia majú šťavu radi.
Háčik je v tom, čo v tých šťavách pláva. Historické víťazstvo slovenských povstalcov nad nacistami pri Telgárte tvorí len pozadie, diorámu príbehu. Názov poviedky k tomu tiež patrí - vznikol dávno pred jej napísaním ako propagandistické heslo a prikryl mnohé účelové výmysly a lži. Oproti nim je tento príbeh neškodnou fikciou, aj keď tým nešťastným názvom sa k nim akosi hlási.
Dej skôr pripomína Stalingrad z filmu "Nepriateľ pred bránami". Akurát súboj ostreľovačov je nahradený šarvátkou čarodejníkov, ktorí sa neštítia použiť akékoľvek prostriedky. Hlavná hrdinka využíva najmä svoje ženské zbrane, jej menštruačná krv strieka takmer rovnako často ako krv zo zranení ostatných. Manipuluje každým, s kým sa stretne, po dobrom či po zlom. Také sú už zvyky bosoriek.
Rozprávanie je dosť nevyrovnané, miestami skratkovité a ťažko pochopiteľné. Dej je často rozvíjaný dialógmi, ktoré niekedy nedávajú dobrý zmysel a odbiehajú od dejovej línie. Záverečný stret, ktorý by mal byť vyvrcholením deja, je napísaný príliš stručne, útržkovito a miestami až nezrozumiteľne.
Šarapatu robia v texte nevhodné slová a nedobové formulácie, zmätok v miestopise. To je daň za umiestnenie príbehu do konkrétneho a reálneho priestoru a času (Hron nepreteká Telgártom, Telgárt stojí v bočnej doline, viadukt leží medzi Telgártom a Besníkom, takže Nemci by nemohli od Besníka obsadiť Telgárt bez toho, aby sa nezrazili s povstalcami...).
Výsledkom je guláš plný šťavy, no s nedovarenými a neveľmi lákavo vyzerajúcimi kúskami mäsa.

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od Janka Javorka » St, 03. Okt 2012, 21:05

Ďakujem, že ste si našli čas na prečítanie poviedky i na napísanie recenzie. Je to vôbec prvé hodnotenie nejakej mojej tvorby, akého sa mi kedy dostalo, ak nerátam známkovanie a hodnotenie v škole :-)

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od Ash » St, 03. Okt 2012, 18:43

Dnešná poviedka
Janka Javorka: CC 2.0

Dosť dlho som po prečítaní tejto poviedky rozmýšľal, ako ju uchopiť. Napokon som pochopil, že sa ma snaží klamať telom. Toto nie je scifi z budúcnosti, kde vládnu počítače a zotročujú ľudí vo svojej sieti. Nie je to ani detektívka o vyšetrovaní záhadných úmrtí.
Toto je fantasy. Toto je rozprávka o čarodejnici, ktorá sa tvári ako obyčajná pracovníčka stredného manažmentu. Čarodejnica, ktorá lapá do svojich osídiel nevinné (nie doslovne) devy a s ich pomocou chce dosiahnuť svoj zámer - "svetový mier" (alebo niečo podobne honosné a ambiciózne). Lenže keď tie devy nechápu ťažké bremeno budovania lepšieho sveta a kazia jej kúzla, tak sa im sem-tam prihodí nešťastie.
Takáto interpretácia dáva príbehu oveľa väčší zmysel. Vysvetľuje sa tým, prečo nový systém CallCentra vznikol "z ničoho", dovoľuje nám to ignorovať technické pasáže o prepájaní ľudských myslí so strojom, hrabaní sa v grafoch a tlačových zostavách, preťaženiach a výkonnosti systému. Všetky tieto detaily obsahujú nedokonalosti, ktoré kazia celkový dojem čitateľa.
Podstatné sú aury, kúzla a čary, čo ľuďom našepkávajú, že svet môže s CallCentrom fungovať lepšie, než bez neho. To je podľa mňa posolstvo príbehu - marketing a reklama sa nám neustále snaží nahovoriť, že za primeraný mesačný paušál môžeme premeniť svoj svet na rozprávku. No v centre takej rozprávky sa zvyknú vyskytovať čarodejnice, čo napriek svojej dobrej snahy skončia v peci.

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od marja » St, 03. Okt 2012, 13:15

Nuž, v skutočnosti to je naozaj dosť. Hoci sa to bežnému čitateľovi tak na prvý pohľad nemusí zdať, ak by takýto algoritmus fungoval, mal by veľký význam - okrem samotného dôkazu, že Profesorova teória je zmysluplná a štatistika sa môže uberať týmto smerom, poskytnúť ďalšie, veľkolepejšie a nápaditejšie výsledky. Samotný algoritmus by zohrával významnú úlohu v kriminalistike, súdnictve... No bol by štartovacím mostíkom pre ďalšie teórie - ani na Freuda sa už dnes veľa psychológov nespolieha, napriek tomu patrí k najuznávanejším psychológom v histórii. Takisto by sa dal spomenúť Nositeľ Nobelovej ceny za ekonomiu Kahneman, ktorý stál na počiatku Behaviorálnej ekonómie. Nie, že by jeho prínos okamžite riešil ekonomické problémy, na ktoré sme boli dovtedy krátki, ale vďaka nemu sa začala rozvíjať behaviorálna ekonómia, matematizovať a posúvať ďalej... Poskytol nový pohľad na vec.
Takže pre Profesora aj Abela aj ostatných to malo význam (aj finančný, aj praktický). To, že to tam nebolo vysvetlené, je asi chyba môjho pohľadu a toho, čo sa mi zdá prirodzene jasné. Možno jedného dňa pre svoje vlastné potešenie poviedku prepíšem bez limitov na dĺžku a budem si pamätať, že aj toto treba vysvetliť. Možno som trocha dúfala, že sa čitateľ bude spoliehať na to, že autorka by neopisovala ich motiváciu tak veľkolepo, keby naozaj veľkolepá nemala byť :)
Žiaľ, veda nám dnes už neprináša tak obrovské pokroky a výkriky nových teórií a vynálezov ako kedysi.

Sklamanie a prekvapenie nie sú úplne rôzne veci, sklamanie môže byť skôr nepríjemné prekvapenie :) Ale samozrejme chápem, čo si chcel povedať.

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od Ash » St, 03. Okt 2012, 12:52

Marja, na úvod: Pokojne mi tykaj, tak, ako sa ja odvažujem tykať tebe. Fandím ti, čítal som kus z tvojich kníh (hoci nepatrím do ich cieľovej skupiny) aj blog, čo si pred pár rokmi písala na blog.sme.sk.
Včerajší komentár k tvojej poviedke som napísal hneď po jej prečítaní pod vplyvom svojho sklamania. Teraz sa mi vidí, že jej hlavný problém je v tom, čím sa výskum zaoberal. Jeho výsledky (výstupy z počítača citované v poviedke) jednoducho nezodpovedajú významu, ktorý všetci tomu výskumu prikladali. Prísne utajenie, pozbieranie najlepších matematikov len na tento jeden problém, minuté financie, sústredenie a nadšenie hlavného hrdinu - to všetko pri pohľade na výstupy stráca pre čitateľa (aspoň v mojom prípade) uveriteľnosť. Chcelo sa mi kričať: "A to je všetko? Za týmto sa všetci tí géniovia počínajúc Profesorom a končiac Abelom celý čas pachtili? Tomuto verili?"
Preto som očakával niečo bombastickejšie, hlbšie, idúce viac pod kožu. Istý čas som sa podieľal na vývoji poisťovacích systémov a mám vcelku predstavu, aké podrobné a prekvapujúce údaje sa dajú vydolovať z obyčajných údajov o poistkách a poistných udalostiach. V tom spočívalo moje sklamanie. V poviedke sa práve s témou výskumu robili tajnosti dosť dlho na to, aby sa dalo čakať niečo, čo čitateľa chytí za srdce. Prekvapiť ho a sklamať jeho očakávania sú dve rôzne veci.
Lebo je málo, ak téme výskumu verí hlavný hrdina. Musí jej uveriť aj čitateľ. Len tak uverí hrdinovi, jeho motiváciám a rozhodnutiam. Ak sa sám nechá pomýliť, uverí aj hrdinovmu omylu. Pointa príbehu je v poriadku, ak sa dá uveriť ceste, ktorá k nej viedla.

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od marja » St, 03. Okt 2012, 12:17

Musím priznať, že som zámerne zvolila veľmi striedme využitie potenciálu, ktorý ten nápad ponúkal. Spomínané možnosti: dolovanie pravdy zo štatistických údajov, hackovanie inteligentných počítačových systémov, predpovedanie konania ľudí a ich rozhodnutí, vyveštenie budúcnosti človeku - to je všetko pekné a predpokladám, že nejden čitateľ čakal niečo takéto - o čosi viac sci-fi ako obyčajné vyrátanie pravdepodobnosti smrti. Pravdou však je, že ja osobne sa nevyžívam v zachádzaní do hlbín fantastiky, kde podľa mňa tiež často platí, že menej je viac a naopak striedmosť môže byť väčším prekvapením ako klasické predstavy o tom, že môžeme predpovedať budúcnosť, meniť ju apod - táto téma hádam tvorí aj 40% celej sci-fi!

Skôr sa snažím využiť potenciál k vyjadreniu istej myšlienky. A tá bola to, čo ste vy odbavili poslednou vetou - že úvodná lekcia nepomohla hrdinovi vyvarovať sa chyby - viere, že matematika je všemocná (hoci by som v to rada verila aj ja). Keby som chcela čitateľa presvedčiť, že vďaka výpočtom vieme vyrátať Vašu budúcnosť, išla by som priamo proti tejto myšlienke.
Dokonca sú také otázky v matematike, na ktoré sa nedá odpovedať (Existuje nejaké nekonečno medzi nekonečnom prirodzených čísel a nekonečnom reálnych čísel?) a dokonca aj tá najmenšia chyba môže mať obrovské následky. A tie chyby robia aj najmúdrejší. Z praxe - prečo tak málo ekonómov, ktorí sú často aj matematici, bolo schopných predpovedať finančnú krízu? Prečo sa toľko bánk nedokázalo zachrániť?
Je mi teda ľúto, že som sklamala Vašu dušu fantastu, no ak ste teda záver pochopili, ako naznačuje Vaša posledná veta, tak potom je to presne to, čo som chcela ja dosiahnuť. Hoci sa to nezhoduje s tým, čo ste očakávali. Ale nie je snahou autora čitateľov prekvapovať?

Názov je priliehavý, nie veľmi vyčačkaný :) Akcia bola pochopiteľná, Abel mal celkom iné predstavy o hraniciach toho, čo je normálne a čo nie, rovnako ako o sile svojej pravdy, hoci uznávam, že si ten záver vyžadoval viac priestoru. Ten už ale nebol, lebo som takmer prekročila stanovenú maximálnu dĺžku poviedky.

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od Ash » Ut, 02. Okt 2012, 13:53

Dnešná poviedka
Marja Holecyová: Kalkulačka smrti

Marja ma dostala. Poviedke o matematike ani v najmenšom nehrozí, že by sa snažila vlichotiť mainstreamovému čitateľovi. Ja som v nej našiel to, čo očakávam od dobrej scifi - úvahy, ktoré idú do hĺbky, iný, prekvapujúci a inšpiratívny pohľad na svet okolo nás i v nás samotných. Prvú desiatku stránok som priam zhltol.
Na ďalších stránkach som očakával dolovanie pravdy zo štatistických údajov, hackovanie inteligentných počítačových systémov, predpovedanie konania ľudí a ich rozhodnutí, vyveštenie budúcnosti človeku, ktorá sa tým, že sa ten človek veštbu dozvie, okamžite zmení... Mrazilo ma z možností, ako by príbeh mohol vyvrcholiť a kam by sa mohol posunúť... Žiaľ, nedočkal som sa.
Prvé, čo ma tajne znepokojovalo, bol názov poviedky. Béčkový až hrôza. No horšie bolo, že sa postupne k tomu béčku schyľoval aj dej. Akoby z neho všetka filozofia a poznanie sveta vyprchávalo a uvoľnilo miesto pre jednoduchú, nepremyslenú a nelogickú akciu. To by som od matematického génia nečakal. Aj tá matematická poetika sa premenila na šedivé výpočty dožitia ako z tabuliek životnej poisťovne.
Záverečné odhalenie toho veľa nezachránilo, akurát ukázalo, že Profesorova úvodná lekcia hlavného hrdinu ničomu nenaučila.

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od wavako » Ut, 02. Okt 2012, 11:26

Otázka podvedomia je už bezpredmetná. V diskusii pod poviedkou sa autor sám priznal k inšpirácii. Ako... čosi neskutočné. Nechápem. Nechápem. Možno to bude tým, že som blondína...

Re: Finalisti Ceny Fantázie 2012

Odoslať od Ash » Ut, 02. Okt 2012, 10:54

Jim Patton, šerif a jeho pomocník Andy, osudová Muriel (v Chandlerovom románe s iným priezviskom), L.A., dokonca aj hláška "Zvoľte Jima Pattona za šerifa, na robotu je už starý" - to všetko sa nedá zvaliť na podvedomie.
Knihu mám doma, určite by sa z nej dalo vyčítať viacej súvislostí.

Hore

cron