Finalisti MCF 2018

Odoslať odpoveď


Zadajte overovací kód presne ako na obrázku, malé/veľké písmená sa nerozlišujú. Nula nie je v obrázkoch použitá.
Smajlíky
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode: POVOLENÉ
[img]: POVOLENÉ
[flash]: ZAKÁZANÉ
[url]: POVOLENÉ
Smajlíky: POVOLENÉ
Prehľad témy
   

Rozbaliť Prehľad témy: Finalisti MCF 2018

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Marek » Ne, 07. Okt 2018, 22:43

V tuneli:

Keď už som neplánovane kecal do všetkých doterajších, bolo by nefér, túto vynechať :) Hlavne keď je čo chváliť. Zase zaujímavý nápad, ale tentoraz aj veľmi dobre napísaný. Čisto, s dobrou atmosférou aj tempom. Tiež som sa chvíľu zorientovával v postavách, rovnako som veľmi neprijal babku, ale celkovo ma prvá polovička vyslovene pohltila. V tom čase mi prišlo, že to má autorka skvele premyslené a vystavané. Zlom prišiel na druhej strane okna. Tam sa pre mňa s hrdinkou čiastočne stratila aj šťava. A potom prišiel zas ten záver. Tie sú tento rok vo finále najväčší problém. V tomto prípade nebol vyslovene zlý, len jednoducho nebol. Neprišla žiadna pointa, veľká myšlienka alebo open ending typu vyber si, čo sa podľa teba stalo.

Ostatní tu už naznačili, že im chýbali rôzne vysvetlenia, ďalšie časti príbehu a to všetko smeruje k tomu, čo je pre mňa asi jediný väčší problém. Aj keď je to kratší formát, každá poviedka by mala rozpovedať svoj kompletný príbeh, vyznievať ako celistvé dielo. Nie len vystrihnutá časť väčšieho celku. Až príliš často však mám (aj v tejto súťaži) pocit, ako keby som sledoval iba pár častí zo seriálu, ktorého pointa aj dôležité info o deji alebo postavách zaznie v tých ostatných. Ako lákadlo na zvyšok to funguje skvele. Presne ako tu, rád by som dostal viac. Ale nedostanem, a tak sa nakoniec cítim síce zabavený ale prázdny. Máloktorá finálová poviedka sa mi čítala takto dobre...a aj tak si tie ostatné zapamätám dlhšie.

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Zuska » So, 06. Okt 2018, 03:36

V tuneli: opäť horor o temných deformovaných veciach, ktoré vznikajú na miestach kontaktu ľudského ega s hranami, odrazovými plochami a tmavými štrbinami sveta, silnejú tým, ako im človek načúva/pozerá sa (a väčšina ľudstva sa im vyhýba len vďaka blahej nevnímavosti). Na rozdiel od predchádzajúceho textu je však podaný suverénne. Z finálovej pätice táto poviedka asi najúčinnejšie zasahuje svoj cieľ a pri hlasovaní sa budem rozhodovať medzi ňou, chlapíkom a hydrobázickým strojom času (škoda toho konca!). Páčil sa mi vhľad do života démona v tuneli, nesadla mi postava babky, ktorá akoby vedela viac (a musela pozorovať rozvoj vnučkinej fóbie od začiatku) a napriek tomu sa ani nepokúsila s ňou „porozprávať od srdca k srdcu“ predtým, než bolo nešťastie hotové. Možno jej v tom zabránil paradox, ktorý spája obe poviedky: postavy na jednej strane považujú ignoranciu okolitého sveta voči prítomnosti nadprirodzeného zla za krátkozrakú, na druhej strane tušia, že zlo rastie práve ich pozornosťou a strachom. Čo je pre náš svet nepraktický postoj – častejšie sa stretneme s prípadmi, kedy zlo rastie preto, že sa dobrí ľudia pozerajú inam. Oveľa radšej mám prístup, aký razil v boji s temnými silami napríklad Pratchett. Zobrať na démona dobrú železnú panvicu.

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Miro » Pi, 05. Okt 2018, 20:36

V tuneli

Spociatku to bolo pre mna akosi zmatocne...najprv som si myslel, ze Michal je jej syn a nie partner... to mi doslo az neskor a pri opatovnom citani. Kompozicne je to pomerne narocna poviedka i ked stylisticky je to napisane znamenite. Mnohe stylizacie sa mi velmi pacili. Takisto by som sa rad dozvedel nieco viac o tom demonovi, preco sa tam objavil, ako sa tam objavil...je to nieco z minuosti, alebo ako vznikol..a takisto ako a co bolo dalej...takto mi to pride len ako nasekane a hodene citatelovi ..na vyber si, co chces....

zmiesane pocity 7/10...
nebude jednoduche vybrat pre mna tu No. 1 poviedku z tychto styroch...

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Ash » Pi, 05. Okt 2018, 19:26

Piata a posledná poviedka: Jana Tabačková: V tuneli

Zase horor, tentoraz s démonickým alter-egom. Všade okolo nás sa krútia odrazy (a obrazy) sveta i nás samých. Predovšetkým nášho vnútra ("lebo to, čo z človeka vychádza, ho poškvrňuje"). A keď sa naše zlé ja zmocní našich životov a svojou mocou premení našich blízkych na príšery, prichádza pravé trápenie.

Dobre, toto je moja interpretácia, dajú sa nájsť všelijaké iné. Aj som skúšal pochopiť, odkiaľ sa nabrala tá démonická dvojička, no je o nej napísané príliš málo. Škoda, rozvinutie týmto smerom by ma celkom zaujímalo. Chápem tú jemnosť, subtílnosť rozprávania, pocit podťatých a napoly vyvrátených životov. Asi nemá zmysel očakávať, že hrdinka na konci nabije rotačný guľomet a pôjde si to vybaviť so svojou démonkou, ale aj napriek tomu mi trochu údernosti na konci chýbalo.

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Zuska » Pi, 05. Okt 2018, 13:49

Škára funguje ako horor, ale z doterajších finálových poviedok obsahuje najviac chýb. Cítiť z nej angličtinu („dva dni dozadu“ namiesto „pred dvoma dňami“, „Seriózne?“ namiesto „Vážne?“, hrdinovi sa „eventuálne podarilo znovu zaspať“ namiesto „konečne podarilo znovu zaspať“), akoby autorka dlhšie žila v cudzojazyčnom prostredí - alebo jednoducho len málo čítala po slovensky. Okrem opakovania slov mi udreli do očí „poldesiatej“, „voči čomu stál“, alebo „vyhodiť mu to do tváre“. Chvalabohu, ale niekedy aj žiaľbohu, väčšine čitateľov takéto detaily hrôzostrašný zážitok nepokazia :-)
A, samozrejme, keď to autorka s písaním myslí vážne, gramatiku a štylistiku si vybrúsi – horšie by bolo, keby nevedela budovať atmosféru.

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Marek » Pi, 05. Okt 2018, 09:06

Škára:

Pôvodne som neplánoval hodnotiť všetky, ale nedá mi to ;) Iným finálovým poviedkam sa dalo vyčítať nedotiahnutie, neučesanie alebo prílišné uletenie, ale všetci autori vedeli naozaj dobre písať. Až na pár gramatických alebo štylistických drobností (ktoré z nejakého dôvodu dnešná doba v pohode odpúšťa) sa to ľahko čítalo. O Škáre sa to však povedať nedá.

Nápad sa mi páčil. Možno trochu hororové klišé, ale v dobrých rukách stále funguje. Hlavne v kombinácii s novou pointou, ktorá tu stopercentne bola. Negativita otvára dvere temnote (po cca 300 opakovaniach v jednej poviedke toto slovo, dúfam, aspoň rok neuvidím) - to je skvelá metafora na reálny život. Ale k hlavnej myšlienke som sa skoro nedostal. Musel som čítanie trikrát prerušiť a znova sa ukecávať, aby som tomu ešte dal šancu. A podarilo sa mi to len preto, že je to účastník finále.

Každý máme iný vkus a iné očakávania. Bolo to vidno pri predchádzajúcich hodnoteniach, ale tak to má byť. O tom je umenie. Jedna vec, ktorá by však mala byť pri akejkoľvek literatúre základ, je schopnosť písať. Naozaj písať. Teda so správnou gramatikou, štylistikou, dostatočným slovníkom na opisy a vždy potrebné synonymá. A to je len základ. Funguje to tak v každej profesii. Môžete mať v hlave nápady na úžasné šaty, ale pokiaľ neviete šiť, krajčír nebudete. Môžete byť brutálny tenisový taktik, ale ak sa neviete hýbať a hrať ani základné údery, ťažko z vás bude hviezda. Pokojne môžete mať aj najlepší hudobný sluch a geniálne nápady na piesne, ale bez schopnosti spievať alebo hrať na nástroj, na váš koncert nikto nikdy nepríde. Tu mi to prišlo, ako keď si človek kúpi domov synťák, s nadšením doň ťuká a považuje sa za profi hudobníka. Bolo to milé, písané s nadšením, ale pôsobilo to skôr ako od snaživej stredoškoláčky než profi autorky. Ako začiatočná práca budúcej spisovateľky super. S touto predstavivosťou je na čom stavať, a preto určite píš ďalej. Ale vo finále to jednoducho nemá čo robiť.

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Miro » Št, 04. Okt 2018, 20:50

Skara

tohoto som sa obaval, podla mna je tato poviedka typicky finalovy fail,
otrepany namet, navyse napisany velmi stylisticky kostrbato. Casto sa opakujuce slova (dokonca caste pouzivanie slovies bol a mal na nieco poukazuje), casti viet, ktore maju akoze privodit napatie.
Ma to zopar dobrych okamihov...ale 80% mi vobec nesadlo, hoc je to horor...nie je to horor, taky aky by mal byt vo finale takejto sutaze...
som sklamany
len priemer

4/10

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Ash » Št, 04. Okt 2018, 19:16

Štvrtá: Simona Sádecká: Škára

Čistokrvný horor v klasickej fazóne. Strašidelný byt, osamotený mladý muž, podivná susedka, zmiznutý predošlý nájomník. Zvuky, blikanie svetiel, pocit cudzej prítomnosti, spánková paralýza, preludy. Všetko veci dvadsaťkrát čítané a stokrát videné, a predsa... fungujú. Napísané je to čisto a stráviteľne, text hladko plynie a nechá nás, aby sme podľahli jeho lákaniu a zviezli sa v jeho prúde.

Samozrejme, že príbeh je nelogický a nedopovedaný, taký ale horor má byť. Má popierať naše racionálne zmýšľanie, oddrapiť tenkú šupku rozumu, pod ktorým sa skrýva klbko zvieracích inštinktov. Poviedka navyše ponúka náznaky širších konfliktov (rodičia) a súvislostí.

P.S. Vizuálne mi pri čítaní vyvstali pred očami Frighteners od Petra Jacksona (z čias, keď sa ešte nehonosil Pánom prsteňov) https://www.youtube.com/watch?v=yYF0oK8oXSk

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Zuska » Št, 04. Okt 2018, 13:10

Ešte k Peklu na tanieri: Dokážem sa ochotne zmieriť s nemožnými technológiami, ak ma poviedka vtiahne do svojho sveta. Ale ak mi nedá motiváciu pristúpiť na autorovu hru, inštinktívne hľadám chyby (utkvelo mi napríklad slovné spojenie „v úžase trieštime oči“). Áno, aj vzdelaní ľudia sa môžu správať ako idioti, ale smutné je, keď poviedka nemá viac, čím by mohla zaujať. „Doba praje konzumu“ je obohrané klišé a ani samotný motív „ľudia si neberú servítky“ nepovažujem za objavný - pripadal mi taký pred mnohými rokmi, keď som sa ako dieťa váľala od smiechu pri piesni Mimozemšťan od skupiny Greenhorns. Odvtedy som sa s ním stretla viackrát, naposledy v Krakenovi od Anny Olejárovej (ktorý je „mega“ a na rozdiel od Pekla na tanieri mu nemám čo vytknúť).

Perpetuum immobile ma do príbehu vtiahlo spoľahlivo a vďaka atmosfére som mu pokojne odpustila pomalé tempo rozprávania. Nechcelo sa mi bádať ani nad tým, či by ešte tesnil bazén, do ktorého dopadol veľký meteorit (o fungovaní strojov času neviem nič a preto nemôžem vecne argumentovať, hoci mi stále vŕta v hlave, prečo sa minca vrátila do misky, zajac do klietky, hrdina sa vracia nad hladinu bazéna a topánka bola na strome - nemala sa potom vrátiť do krabice?). Na hrdinu som bola zvedavá a ľutovala som, že nevieme viac o jeho predchádzajúcom osude, hoci vlastne tiež patril do kategórie vzdelaných ľudí správajúcich sa ako idioti (čo je však vysvetliteľné zmesou alkoholu, balkánskej nátury a sebaľútosti). Možno by sa patrilo pridať nejakú spomienku na jeho rodinu (inú než hluk), keď už to má byť hlavná motivácia pre hrdinovo konanie. Väčšinu textu som si užívala, no z pointy som bola sklamaná. Prekvapivosť je fajn, ale... Takýto koniec by stačil poviedke s kratšou expozíciou, ktorá by nenechala toľko voľných nitiek. Tu pôsobí ako päsť na oko.

Re: Finalisti MCF 2018

Odoslať od Miro » St, 03. Okt 2018, 22:00

@Zuska , vidis takto vedecky som sa na to peklo na taniery ani nezahladel (a to som tiez biolog), i ked som vedel, ze to 3D tlacenie ziveho tvora je prakticky nezrealizovatelne , tak ako to bolo popisane,... som nad tym mavol rukou, a ty si to ako pekne rozpitvala...

inac ma tiez zarazili tie reakcie, ze to hned zozrali, ja neviem, ci by som sa pustil to nejakej tkanivovej kultury...ale ako urcity druh poriadnej uchylky so sebaznicujucimi sklonmi - preco nie

Hore

cron