Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať odpoveď


Zadajte overovací kód presne ako na obrázku, malé/veľké písmená sa nerozlišujú. Nula nie je v obrázkoch použitá.
Smajlíky
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:
BBCode: POVOLENÉ
[img]: POVOLENÉ
[flash]: ZAKÁZANÉ
[url]: POVOLENÉ
Smajlíky: POVOLENÉ
Prehľad témy
   

Rozbaliť Prehľad témy: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od Ash » Po, 03. Okt 2016, 10:18

Sklamanie býva často priamo úmerné očakávaniam. V prípade, že si zainteresovaný autor (presvedčený o sile a kvalite svojho vlastného textu), ktorý očakáva, že finálové poviedky budú prevyšovať tú tvoju, tak sa rozčarovanie môže ešte znásobiť. Podobný hype bol aj minulý rok a napriek finálovému súboju Kladiváka a V ruinách sa mi nezdalo, že by si ten ročník zaslúžil až také superlatívy. Tento rok je roztrieštenejší a tak sa pretlak súťažného marketingu zdá ešte nepatričnejší.

K tvojej poviedke: Pokojne ju sem hoď, v neverejnej časti sa k nej dostanú len členovia a aj z tých si môžeš menovite vybrať, kto ju uvidí. Určite sa nájde zopár ľudí (vrátane mňa), ktorí k nej hodia svoj názor.

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od tomashrabek » Ne, 02. Okt 2016, 23:36

Po prvýkrát som sa tohto roku dokopal k tomu, aby som sa do súťaže zapojil. A aj vďaka tomu som CF sledoval omnoho intenzívnejšie ako po minulé roky – žral som všetky blogy, sledoval vašu mapu odhadovaných hodnotení, čítal všetky diskusie... Možno je to tým, že som sa súťažou nechal trošku pohltiť, zrejme som si nastavil prehnane vysoké očakávania. Možno je to aj tým, že sa hodnotenia Soyky hemžili topkami, či tým, že z minulých ročníkov mi v hlave uviazli len tie najväčšie pecky v čele s Kladivákom. Proste, finálová päťka ma strašne sklamala. Od tak "silného ročníka" (podľa vyjadrení porotcov) som vo finále čakal omnoho viac. Vôbec netuším, komu mám dať svoj hlas, pretože ho v žiadnom prípade neudelím s tým, že mi to robí radosť a som si tým stopercentne istý.

Veľký antiklimax na záver troch skvelých mesiacov – nečakal som, že budem voliť medzi mestským fantasy mimo môj žáner (i keď prvá štvrtina bola skvelá a zúfalá matka, ktorej nikto neverí, mi pripomenula Small Assassina od Bradburyho, čo je super – potom už to bol úplne iný príbeh, ktorý mi vlastne vôbec nebol blízky, čo je škoda – ale ten začiatok!!) a sterilnou sci-fi poviedkou podľa príručky, ktorá mi len pripomenula, aké ťažké je napísať dobrý dialóg.

Som zvedavý, ako to celé dopadne! Všetkým moc ďakujem za zábavný ročník, bola radosť to sledovať a čítať i vaše reakcie na finálové poviedky. Teším sa na zborník a určite by som vám sem niekam rád hodil svoj príspevok do súťaže, strašne by ma zaujímali vaše bezservítkové názory.

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od Cencul » Št, 29. Sep 2016, 18:40

Ash: "Cieľom organizátorov je približovať fantastiku mainstreamovej kultúre, od čoho očakávajú zvýšenie záujmu o ňu a zväčšenie šancí autorov na umelecký prípadne komerčný úspech. "
To sa však môže vypomstiť tak, že to dopadne presne naopak: prívrženci fantastiky prestanú také poviedky čítať, lebo sa im budú zdať málo fantastické ("Mesto") a mainstreamova kultúra bude poviedky naďalej odmietať, lebo "veď to je nejaké vyšinuté scifi". Okrem toho filmy ako Star Trek, Star Wars, Avatar alebo Hobbit majú celkom slušnú sledovanosť, takže v nízkej sledovanosti by nemal byť problém. Samozrejme, slovenský trh je malý, takže tu aj ten najväčší bestseller dosahuje veľmi nízky náklad.

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od Cencul » Št, 29. Sep 2016, 18:29

Zuska, z tej knihy "Rozmarná fantastika" to bolo určite to najlepšie. Mám rád sci-fi a ešte radšej humorné sci-fi. Tvoja poviedka presne spĺňala moje predstavy o "rozmarnej fantastike". Hoci sa na začiatku knižky píše, že obsahuje humorné príbehy, niektoré sa mi veľmi humorné nezdali. Ale "Veľvyslanec" bol super. Určite v tom pokračuj, určite sa na to bude tešiť aspoň jeden čitateľ. :)
Skúšal som niečo podobné vo fantasy žánre, ale ešte mi asi chýba cvik. Tak len keby si si chcela prečítať: https://www.scifi.sk/poviedky/?s=6048

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od Zuska » Št, 29. Sep 2016, 10:46

Pre Cencúľa len doplním, že poviedka o veľvyslancovi pochádza z antológie Rozmarná fantastika (Hydra, 2015) a do CeFy by sa rozsahom nevošla. Ale veľvyslancov vesmír mám rada a plánujem sa k nemu vrátiť.

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od abcdefg... » Št, 29. Sep 2016, 10:45

podla mna je toto asi najpoucnejsi rocnik zo vsetkych ...tak vela oko som sa tento rok naucil ohladom knizneho trhu by som asi inde nenacital... a ci vyhralo to najlepsie ? abstraktny pojem .... co je najlepsie ? najlepsie je asi to ked clovek vidi ze jankovi isovi sa ide tlacit kniha u jedneho vydavatela co podporuje tuto sutaz. to proste potesi aj ked kladivak nieje zrovna nieco co by som zral vsetkymi desiatimi bodmi. ale potesi to velmi.

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od Ash » Št, 29. Sep 2016, 08:15

Osobne považujem za najlepší ročník súťaže (za posledných desať rokov) rok 2013, keď sa vo finále stretli Slabejova Otázka porozumenia a Stožickej Letec do večnosti. Akoby sa kyvadlo v nepárnych rokov vychyľovalo na pre mňa príťažlivejšiu stranu.

Výber porotcov má, ako som časom vypozoroval, viacero kritérií. Jeden porotca je vybraný z fandomu, ďalší je mediálne známa osobnosť, zvyšok sú ľudia profesionálne sa venujúci umeniu, literatúre, knihám, humanitným vedám, ktorí môžu mať rôzne vzťahy s fantastikou (teda aj žiadne). V priemere teda majú jeden, maximálne traja porotcovia insiderský pohľad na fantastiku a tí zvyšní sú outsideri. Cieľom organizátorov je približovať fantastiku mainstreamovej kultúre, od čoho očakávajú zvýšenie záujmu o ňu a zväčšenie šancí autorov na umelecký prípadne komerčný úspech. Vedľajším efektom sú odlišné preferencie poroty a fanúšikov fantastiky.

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od Cencul » St, 28. Sep 2016, 23:31

Tak možno som uviazol v 90. rokoch, ale mne sa dosť páčila Zuskina sci-fi poviedka "Veľvyslanec hľadá ženu" (alebo tak nejako sa to volalo), ktorú som čítal z nejakého staršieho zborníka. Za také sci-fi by som bez rozpakov zahlasoval hneď. Tie "Labute" majú pre mužov takú čudnú mamičkovskú pachuť ...
Trochu zvláštne mi pripadá, keď v súťaži scifi/fantasy/horor niektorý z porotcov zahlási, že on napríklad horor "nemusí". Lebo potom by "nemusel" byť ani v porote. Ale chápem, že ľudia sa do poroty takejto súťaže asi zháňajú veľmi ťažko.
Teším sa na sci-fi poviedky z 30. - 50. miesta ... :)

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od O_o » St, 28. Sep 2016, 20:08

Obrázok

Re: Finalisti Martinus Cena Fantázie 2016

Odoslať od Ash » St, 28. Sep 2016, 19:23

Skôr než by sa poviedky triafali do zloženia poroty, sú to porotcovia, ktorí sa "triafajú do poviedok". Teda konkrétnej zostave porotcov sadne nejaký konkrétny štýl poviedok viac než iný. Tento aj minulý ročník sú toho príkladom - tento rok je finále intelektuálno-romanticko-sociálne, minulý bolo výrazne hororové. Predpokladám, že za výkyvy nemôže len výber poroty - zakaždým sú tam noví ľudia, noví aj vo fantastike, takže ich prístup sa dá ťažko dopredu odhadnúť. Rovnako možno sledovať kyvadlový pohyb u súťažiacich, niektorí neposielajú poviedky každý rok, ale len občas, takže keď jeden rok zabodujú, druhý môžu vynechať. To všetko vplýva na výsledky súťaže a spúšťa frfľania rôzneho druhu.

Zuska, vysvetľovanie, čo kotlík ako myslel, nechám na ňom. Len sa pristavím pri "obvinení", že píšeš pre porotu. Tvoj štýl a tematika nemá ambície získať masovú fanúšikovskú základňu, najmä nie v krajine veľkosti Slovenska, ale dokáže byť príťažlivý pre vnímavejších intelektuálne rozvinutejších ľudí. A práve z takých sa regrútuje väčšina poroty, no zrejme nie väčšina fanúšikov fantastiky.

Tieto dlhoročné prekáračky organizátorov MCF a čitateľov, kde tí druhí sa sťažujú na výber tých prvých, je našou obdobou smutných šteniat (Sad Puppies) pri voľbe nominácií na Huga.

Hore

cron