Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff osobne

Z robota BlaHoStava sa stáva metafora navigačnej stratégie kapitáňa Roboffa. Osud titana vyhrýzajúceho diery do našej vesmírnej lode akoby bol magicky zviazaný s osudom nášho velenia (hoci dôležité nitky sa tiahnu cez poklopy na úplne iných lodiach).

Kapitáň Roboff sa rozhodol, že problémy s BlaHoStavom treba hasiť – veď beží posledný svetelný rok pred výberom nového lodného velenia. Pri riešení problémov je najdôležitejšie vybrať vinníka. Žreb padol na Roboffovho protivníka, s ktorým si rozumie najlepšie – tradicionalistu El Figa. On zavinil, že sa roboti predbiehali v znižovaní ponúk, takže keď víťazný BlaHoStav nafutroval vrecká kamošov, už mu nezostali financie pre tých, čo prácu odrobili zaňho. Úplne nepriestrelná logika.

Aj ďalšie správy majú optimistický tón. Mladá revízna technička vydala osvedčenie, že robot je pri plnej sile, no nutne potrebuje generálnu rekonštrukciu, aby sa úplne nerozpadol. Dosiahla tým rekord veľkosti fyzikálneho objektu v stave kvantovej superpozície. Doteraz sa ním hrdila Schrödingerova mačka, takisto živá i mŕtva zároveň. Lenže duša robota BlaHoStava je namiesto v krabici poschovávaná po všakovakých schránkach.

Kapitáňovi Roboffovi ležalo blaho nezávislákov, ktorých BlaHoStav ogabal, na srdci tak veľmi, že im ponúkol odkúpenie ich pohľadávok za závratných 40% ich pôvodnej hodnoty. Skvelý ťah! Keby im to navrhol pred pár svetelnými mesiacmi, považovali by ho za zlodeja a vydierača. Teraz je z neho záchranca a dobrodinec. Princípy teórie relativity v praxi.

Ono vlastne nie je celkom jasné, koľko z tých nezávislákov sa k práci pre BlaHoStava dostalo zásluhou tlačenky od fanklubu kapitáňa Roboffa. Zrejme ich nebolo málo. Robot BlaHoStav tak fakticky pomlel ľudí, ktorí podporovali kapitáňov fanklub (a isto nielen morálne). Takí musia zúriť dvojnásobne: dúfali, že sa vďaka tlačenke poriadne nabalia, no namiesto toho ich najblišší Roboffovi kamoši odrali aj z kože.

Možno práve im je určený monster-proces, ktorého obeťou je El Fig. Oňho samého vôbec nejde, slúži len za exemplárny príklad, ako padne hlava hocikomu, kto by sa proti kapitáňovi Roboffovi chcel vzbúriť. Náhlivosť, s akou sa poprava chystá, napovedá, že rebelov zvnútra Roboffovho klubu bude hodne.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.