Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff v predstieranej polohe mŕtveho chrobáka

Naša vesmírna loď sa nachádza svetelný týždeň od ankety o tradičných skafandroch a neustále sa k nej približuje. Atmosféra na palube dosiahla nepoznanú úroveň pretlaku, porovnateľnú so stavmi pred zlomovými voľbami lodného velenia. Dokonca to vyzeralo, že v stávke je oveľa viac než len to, kto bude našej brige veliť najbližšie štyri svetelné roky.

Je všeobecne akceptovaným faktom, že v posádke sa nájdu ľudia so sklonmi k stihomamu. Tí menej inteligentní sú vďačnými prijímateľmi uistení kapitáňa Roboffa, že si nemusia robiť starosti o svoju existenciu, pretože on ich ochráni pred každou hrozbou (najmä tou, že by museli rozmýšľať).

Tí inteligentnejší si naopak zakladajú na vlastnom názore. Starostlivo si preto vyberajú fakty, ktoré sa s ich pohľadom zhodujú, a urputne prehliadajú tie, ktoré mu protirečia. A ak už sú protirečenia do očí bijúce, začnú za nimi vidieť zlovoľné sprisahania.

S nadchádzajúcou anketou dosiahla paranoja stav všeobecnej epidémie. Stúpenci tradičných skafandrov nadobudli dojem, že všetci sú proti nim. Palubný rozhlas totiž starostlivo vyberal, koho nechá o tradičných skafandroch hovoriť, a keď sa už niekto vyslovil kladne, hneď k nemu pridali niekoho významnejšieho, kto bol proti. Najťažšie postihnutí tradiční paranoici hromžili na celú modernú flotilu a utiekali sa k veleniu Rus’sithského krížnika ako k spasiteľovi Galaxie.

Lepšie neobišla ani druhá strana sporu. Zmietal nimi panický strach, že kladný výsledok ankety by spôsobil kozmickú katastrofu a že stúpenci tradičných skafandrov sa vo svojej obmedzenosti sprisahali, aby do nej našu loď zatiahli. Kvôli tvrdošijnej predstave o inteligenčnom deficite zástancov tradícií nevedeli pochopiť, že na mediálny pretlak dokážu tradicionalisti reagovať a občas aj racionálne argumentovať (samozrejme, racionálnosť ich argumentácie neboli ochotní pripustiť). Dokonca sa pre vysvetlenie uchýlili ku konšpiračným teóriám o temných silách financujúcich tých bigotných hlupákov.

Stihomamy oboch strán sa navzájom podporovali, svoju pravdivosť a dôležitosť zdôvodňovali existenciou toho opačného stihomamu. Kapitáň Roboff to všetko sledoval v polohe mŕtveho chrobáka. No len zdanlivo. V skutočnosti bude mať anketa na jeho budúce velenie značný vplyv a on nemieni riskovať, že kvôli nej príde o kreslo na kapitáňskom mostíku. Preto nevystúpil proti hlasovaniu o tradičných skafandroch priamo, hoci mu ani v najmenšom nevonia. Aj kvôli tomu súhlasil s formálnym zápisom tradičných skafandrov do lodného denníka – dúfal, že tým anketa stratí zmysel.

Jeho srdce je plne na strane módnych vzduchotesných oblekov, no najmä ich uzákonenia v lodnom denníku. Každý ďalší zákon posilní moc lodného velenia. Dá sa predpokladať, že kapitáň nechá výsledky ankety vyhniť (nech už budú akékoľvek) a k zrovnoprávneniu vzduchotesných oblekov pristúpi po budúcoročných voľbách velenia lode.

Pre Roboffa je ideálnym spôsobom riadenia lode absolútna kontrola nad majetkom i mysľami všetkých členov posádky. Urobí čokoľvek, čo mu pomôže priblížiť sa tomuto ideálu. Avšak už sa naučil vidieť veci alternatívne. Ako jeho veľký vzor Rus’sithský krížnik.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.