Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff si ešte musí premyslieť, ako sa jeho fanúšikovia majú vyjadriť v ankete

Baví vás ešte čítať o všetkom tom humbugu okolo ankety o tradičných skafandroch? Ani mňa nie. Lenže keď to najmienkotvornejšie redakcie lodného rozhlasu verklíkujú v jednom kuse, nedá sa stáť bokom.

Takže máme termín. Vrchný veliaci automat KissAngel ustanovil, že o dva svetelné mesiace sa bude konať celoposádková anketa s otázkou, ktorú som spomenul v jednej z predošlých správ. A keďže je na našej kozmickej lodi dobrým zvykom, že makať sa začne, až keď tlačia termíny, odštartovala kampaň. No… vlastne… neviem to potvrdiť naisto, pretože všetko prehlušila na plné nádrže revúca protikampaň.

Z nej sa mohli stúpenci tradičných skafandrov dozvedieť nasledovné:

  • Sú zadubení a spiatočnícki hlupáci, ktorí brzdia našu kozmickú loď na ceste vpred a chcú všetkým nanucovať svoje predveľkotreskové názory.
  • Tradičné skafandre sú nemoderné, nepohodlné a často bránia v pohybe, najmä pri hľadaní fotogenického postoja.
  • Moderní fanúšikovia latexových tlakových kombinéz sú vzdelanejší, inteligentnejší, tolerantnejší, no najmä vedia, čo je pre všetkých najlepšie, a preto by im ostatní nemali protirečiť.
  • Módne tlakové kombinézy sú kúl, šik a trendy. Nová tlaková kombinéza je vždy lepšia než starý deravý skafander.
  • Je neprípustné, aby stúpenci tradičných skafandrov presadili svoje názory do palubného kódexu. Keď však do palubného kódexu pridajú pravidlá stúpenci tlakových kombinéz, tradiční skafandristi budú povinní to rešpektovať a najmä držať hubu a krok.

Stúpencom tradičných skafandrov z akustického náporu naozaj začínajú padať sánky a kývať sa plomby. A nielen im, zadubencom akýmsi.

V skutočnosti žiadna kampaň nedokáže motivovať k účasti na ankete, ako takto vedená antipropaganda. Navyše aj všetky ostatné faktory hrajú do noty koncepcii víťazných obetí. Najprv veliaci automat KissAngel odložil pôvodne plánovaný termín ankety a vyžiadal si posudok od metasudcov, potom tí odmietli jednu z otázok. Všetko toto môže vzbudzovať v otvorených i skrytých stúpencoch tradičných skafandrov pocit, že všetci na nich tlačia a chcú ich ogabať. Že ich chcú znevážiť a obetovať kvôli kvôli utopickým predstavám, ako by mala loď fungovať.

Existuje pomerne veľká skupina nerozhodnutých, ktorí s celou vecou nechcú mať nič spoločné. Sú presvedčení, že skafander má oproti tlakovej kombinéze kopu výhod, najmä keď je kvalitne vyrobený a jeho používateľ sa oň dobre stará. Že kombinéza má oveľa slabšiu ochranu pred mechanickým poškodením a zásah mikrometeoritom by v nej nechceli riskovať. O ochrane pred žiarením a extrémnymi teplotami ani nehovoriac. Ale keď sa niekto chce silou-mocou trepať do otvoreného vesmíru v kombinéze, ich do toho nič, dupľom, ak to bude povolené v palubnom kódexe.

Títo tichí a nekonfliktní členovia posádky nikomu nemienia vnucovať svoj názor, naopak, prikývnu aj na zjavnú hlúposť, len aby mali pokoj a mohli si robotu robiť po svojom. Lenže aj oni majú svoje medze. Aj im vadí, ak sa znevažujú ich názory, ak ich radia medzi zlovoľných hlupákov, ba fundamentalistov, ak im každodenne revú do uší, že za svoje postoje by sa mali hanbiť. Dva svetelné mesiace je dosť dlhá doba, aby ich takáto masáž mozgov naštvala. A keď sa rozzúria, spravia dve veci:

  1. Budú držať jazyk pevne za zubami, aby nikoho zbytočne nevyprovokovali k útoku na to, čo pokladajú za správne.
  2. V deň ankety pôjdu a odpovedia na anketnú otázku: ÁNO.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.