Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff nemá s touto vecou osobne nič spoločné. On sa len pridá na víťaznú stranu.

Skafandrový konflikt sa na našej lodi rozhorel naplno. O pár svetelných mesiacov by sa mala konať celoposádková anketa o ochrane tradičných skafandrov, takže stúpenci i odporcovia usilovne ostria zbrane.

Jadrom sporu je snaha o uznanie vzduchotesných oblekov za rovnocenné so skafandrami. Nositelia vzduchotesných oblekov sa cítia dlhodobo diskriminovaní a ponižovaní vlastníkmi skafandrov, vraj najmä kvôli tomu, že majú zákaz vystupovať do kozmického priestoru. Pritom obleky sú oveľa ľahšie a pohodlnejšie ako skafandre, no najmä, ľudia v nich vyzerajú oveľa viac sexi (najmä v latexových s pastelovými farbami). Preto žiadajú zrušiť tento zákaz.

Proti tomu povstala Aliancia za skafandre. Tradičné pevné odevy pre výstup do kozmu sú podľa nich nenahraditeľné a životne dôležité pre existenciu celej lode. Skafandre udržujú stabilný tlak vo svojom vnútri, zabezpečujú telesnú teplotu, chránia pred radiáciou a mikrometeoritmi. Ak by bolo treba opravovať loď zvonka, dá sa to zvládnuť len so skafandrami. Odporcovia kontrovali, že vážna porucha lodi nehrozí, že práva každého člena posádky sú dôležitejšie a nový vzduchotesný oblek je lepší ako starý deravý skafander. Navyše oni sami sa ani veľmi nechcú vystavovať so svojimi oblekmi účinkom kozmického priestoru, ale cítia sa zásadne diskriminovaní tým, že to majú zakázané.

Do napätej situácie priliala oleja kázeň potulného liečiteľa z dolného podpalubia. Ten so svojráznym prízvukom a ešte svojráznejšou argumentáciou odsúdil snahy o zrovnoprávnenie ľahkých vzduchotesných oblekov s tradičnými skafandrami. Jeho podpalubný slang zrejme zmiatol babylónske rybičky zabezpečujúce preklady verejných vystúpení. Tak vznikli dve základné verzie interpretácií, ako je možné jeho kázeň chápať. Najvýraznejšie rozdiely sú v tabuľke:

Verzia prívržencov skafandrov Verzia prívržencov vzduchotesných oblekov
…bez pomoci ľudia v ľahkých vzduchotesných oblekoch v kozmickom priestore zahynú… …vyženieme ľudí v ľahkých vzduchotesných oblekoch von z lode a necháme ich v kozmickom priestore bez pomoci zahynúť…
…ak velenie lode zľaví z bezpečnostných predpisov a zrovnoprávni vzduchotesné obleky so skafandrami, pri poruche to môže ohroziť existenciu celej lode… …ak velenie lode zľaví z bezpečnostných predpisov a zrovnoprávni vzduchotesné obleky so skafandrami, ich stúpenci spustia genocídu celej lode…

Samozrejme, každá zo strán tvrdí, že ten ich výklad je ten správny a ich protivníci sú zľovolní zadubenci. Vznikla teória, že babylónske rybičky liečiteľov prejav vôbec neprekladali, ale každému členovi posádky len povedali to, čo si želal počuť. Niet potom divu, že sa všetci zainteresovaní (vrátane lodného rozhlasu) tešia z nanovo rozhorených sporov a novej munície, ktorou môžu ostreľovať oponentov.
A liečiteľ z podpalubia? Ten sa vrátil nazad medzi svojich stratencov, ktorí najviac potrebujú jeho pomoc. Rozvadenej posádke na vyšších palubách pomôcť nedokáže.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.