Posledné kontroly pravopisu, konverzia do .rtf, formátovanie pre tlač piatich kópií. Posledné zastavenie pred tlačou. Hádam je všetko v poriadku, keď to spustím, už to pôjde ťažko napraviť.
Nádych a klik. Hrkot tlačiarne, dokladanie papierov, skladanie výtlačkov a brutálne násilie zošívačky. Na obsah stránok sa už nepozerám, nebudem si kaziť náladu tým, že náhodou objavím nejakú chybu. Nakoniec naplnenie veľkej obálky, trojnásobná kontrola kompletnosti a odchod na poštu. Po návrate odoslanie mailu s elektronickou verziou.

Hotovo. Je to definitívne za mnou. Ďalší vývoj už nie som schopný ovplyvniť. Naivne sa pozriem na zoznam prijatých poviedok. Nie, ešte tam nie je.

No už o pár dní sa v zozname objavuje aj mne dôverne známy názov. Fajn, konečne. Pozerám na názvy ostatných poviedok. Slušná nádielka. Ich počet je zatiaľ tesne pod minuloročným maximom, dosiahol číslo evokujúce krízové roky minulého storočia. Možno sa dostaneme až k normalizácii.

Draci sú v kurze, za nimi čas, čierni démoni, lesy, strachy, svety, začiatky a životy. Najobľúbenejšia predložka je „v“ – použitá ako najpriamejšie spojenie objektu s prostredím. Z najčastejších slov (aspoň 2-krát sa opakujúcich) by sa dal zložiť pekný názov: „Ja, čierny démon času, z draka na začiatku lesa v strachu o život sveta“. Poviedka z takým názvom by určite uspela. Aspoň u autorov.

Mužský element by si mohol nárokovať aj ústavnú väčšinu – väčšina podstatných mien v názvoch je mužského rodu.

Značná časť názvov naznačuje fantasy žáner, ale je tu aj pár čistokrvných scifi nadpisov. Trochu lokálneho folklóru, štipku stredoveku, dosť veľa prípadov strachu, krvi, šialenstva, samoty a smrti a kopa názvov, ktoré všetko taja. „My nesmíme ani naznačovat!“ Ideálne pre utajenie sú vlastné mená, tými sa nedá nič pokaziť. Pár cudzojazyčných slov (angličtina, latinčina?). Jedno číslo – žeby dátum posledného dňa na odoslanie poviedky? A nakoniec aj názov s gramatickou chybou (ak tá česko-slovenčina nebola zámerom, samozrejme).

Niektoré názvy sa berú smrteľne vážne, iné žmurkajú iróniou, pár je dokonca humorne ladených (dievča s nechutným koláčom ma pobavilo najviac). Tento rok bol predurčený Edgar Alan Poe na obracanie sa v hrobe – cituje ho názov jednej poviedky.

Už teraz som zvedavý na jeseň.

Nakoniec prosba: Súťaž je anonymná, o svojej poviedke nemôžem prezradiť nič. Preto prosím všetkých, ktorí ju už čítali, aby takisto zachovali mlčanie.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.