Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff osobne

Grandiózne zlosovanie sa udialo na všetkých 28 lodiach Zjednotenej flotily naraz. Výsledok neurčila náhoda, hoci by sa to na prvý pohľad mohlo zdať. Použitý bol osvedčený systém zo speváckych súťaží, kde fanúšikovia hlasujú za svojho obľúbeného interpreta. (Posledný víťaz Ceny Astrovízie sa stal jasným dôkazom, akú kvalitu rozhodovania je možné týmto spôsobom dosiahnuť.)

Jediný rozdiel spočíva v tom, že v demokracii by sa mal cítiť víťazom každý. Preto prvú cenu získalo vyše trištvrte tisícky uchádzačov. Výhra zahŕňa pobyt na vlajkovej lodi počas piatich svetelných rokov, počas každého roka dva rokovacie mesiace (zvyšných desať môže každý výherca stráviť podľa ľubovôle) a to všetko luxusne honorované z peňazí lodných posádok.

Pri povrchnom pohľade by im teda bolo čo závidieť a nepochybne im veľa ľudí závidí. Závisť je tradičnou súčasťou sociálneho cítenia našej posádky. Iste aj to je dôvodom, že sa na našej lodi lotérie zúčastnilo najmenej fanúšikov. Palubní vševedkovia to pomenovali „čiernou dierou“ a stihli nájsť veľa vinníkov – od kapitáňa Roboffa a admirality, cez samotných uchádzačov, ich kluby a palubný rozhlas, až po celú posádku, jej ľahostajný prístup a inteligenčnú disfunkciu.

V skutočnosti by mali byť všetci radi, že to takto dopadlo. Lebo zvýšená účasť našej posádky by znamenala oveľa viac hlasov pre antiflotilové kluby. Tie, čo dostali nálepku „extrémizmu“. Tá nálepka nepomohla zabrániť ich prieniku, skôr naopak. Posádky viacerých veľkých vodcovských lodí flotily si ich vybrali viac-menej zo zúfalstva, aby aspoň niečím vo flotile pohli. Už dopredu je jasné, že sa v nich sklamú. Jedine, že by ich názory prevzali „štandardné“ kluby, preľaknuté z možnej straty vlastnej moci.

Všetko sú to však len povrchné vysvetlenia nízkej účasti. Kdesi v hĺbke pod nimi sa skrýva zdravý ľudský inštinkt, nie nevyhnutne vedomý. Ten radí obyčajnému človeku nemať nič spoločné s ľuďmi, ktorí z vlajkovej lode stratili kontakt s realitou radových členov posádok a musia tuho špekulovať, do čoho by tak mohli strčiť nos a schváliť k tomu nejaký predpis.

Pritom dohoda najväčších skupín výhercov zabezpečuje, že sa nič podstatné nezmení. Hlavnou úlohou výhercov lotérie totiž nie je flotilu riadiť, ale poskytovať alibi kapitáňom lodí i celej flotily, keď niečo zbabrú. A babrú toho čoraz viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.