filming
Natáčanie seriálu Hra o tróny

Poznáte to. Autor chytí svojho hrdinu, vytrhne ho zo všednej reality a šmarí ním do fantazijného sveta. A hrdina, keď zistí, že niečo nie je s kostolným poriadkom, vykríkne vetu z nadpisu tohto článku. Ba nielen to, on sa tohto nápadu drží ako kliešť, aj keď nikto z toho vybájeného sveta nechápe, o čom to hovorí. Prípadne svoju predstavu ešte okorení nápadmi o skrytej kamere alebo kúzelníckych trikoch.

Nasledujúca scéna z geniálneho filmu Spaceballs výborne ilustruje podstatu problému. Užite si ju kompletne, s celým jej bohatým filozofickým podtextom.

Pre náš účel je významných desať sekúnd v druhej minúte, keď Lord Helma po prudkom útoku preletí až medzi filmový štáb. Ten okamih ukazuje, ako to naozaj vyzerá pri nakrúcaní. V ostatných záberoch vidno len dvoch protivníkov (a nejakú mŕtvolu), no týchto pár sekúnd je dôkazom, že okolo filmu sa motá kopa ľudí aj techniky. V kine si ich však môžeme všimnúť len v záverečných titulkoch, pretože sa zvyčajne držia za kamerou a ak sa náhodou podarí ich natočiť, tak tie zábery z filmu vystrihnú.

Filmová ilúzia spočíva práve v tom, že nás režisér s kameramanom nútia vidieť „ich očami“. Dobrý film nás do seba vtiahne, no i tak vieme, že je to len „akože“. Rozlíšiť to dokážu už malé deti. A väčšie deti vedia, že pri nakrúcaní sa používajú kulisy a triky, že herci hrajú, len keď beží kamera, a teda na scéne to vyzerá podstatne inak než vo výslednom zábere. A my dospelí vieme, že všetko je to kvôli efektívnemu využitiu financií. Filmári sa snažia dosiahnuť žiadaný výsledok za najnižšiu možnú cenu (aby bol ich zisk z predaja filmu čo najväčší).

Hrdina situácie z úvodu tohto článku sa teda správa podivne. Vie, čo je to nakrúcanie filmu, a hoci dianie okolo neho filmárskej práci značne protirečí, radšej sa drží svojej čoraz menej udržateľnej predstavy. A to zvyčajne robí len hlupák.

Existuje jedna špecifická skupina ľudí, ktorá má problém rozoznať rozdiel medzi realitou a filmom. Všetci podľa nich len hrajú svoje predpísané úlohy, média zverejňujú iba dopredu natočené a starostlivo postrihané obrázky. Producentmi sú najbohatší magnáti, scenáristi spísali svoje predlohy už pred stáročiami a režiséri sa starostlivo ukrývajú pred zrakmi ľudstva. Dej filmu je svetovým sprisahaním, diabolskou konšpiráciou proti človečenstvu. Jeho pravým účelom je však poskytnúť tým, ktorí v tento film veria, zdôvodnenie. Zdôvodnenie ich vlastnej neschopnosti zmeniť čokoľvek, na tomto svete, na ľuďoch, no najmä na nich samých.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.