Anekdota so zmeneným pohľadom na svet

Monday , 3, February 2014 Leave a comment

V zmene pohľadu spočíva jeden zo základných kameňov fantázie. “Všetko je inak” alebo aspoň “niečo je inak”. Posuňme logaritmickým pravítkom, zmeňme mierku a pozrime sa na náš svet zrakom hmyzu, či naopak z pohľadu hory. Predstavme si, čo by cítila dážďovka s ľudským rozumom alebo inteligentný dažďový mrak. Napíšme anekdotu s pointou, kde celú hru nakoniec odhalíme a tým prekvapíme čitateľa.

Neboli by sme prví. Zmena mierky sa používa od Rabelaisovho Pantagruela a Gargantuu, Swiftových krajín LilliputBrobdingnag, cez Carrollovu Alicu po všemožné príbehy väčšinou detskej alebo humornej scifi a fantasy (Kir Bulyčov, Dr. Seuss, Douglas Adams…). V kľúčovej eseji O rozprávkach opisuje J. R. R. Tolkien zmenu pohľadu ako jednoduchšiu formu fantázie.

Áno, je to základ, no práve preto to už dávno nepostačuje. Vlastne nikdy nestačilo. Postaviť pointu na zmene pohľadu má zmysel, len keď príbeh dáva dva významy. Prvý v tom svete vytvorenom našou hrou s videním, druhý v záverečnom odhalení. Ba čo viac, pointa by v sebe mala spojiť oba významy a vykresať z nich novú iskru, aspoň trochu originálnu myšlienku. Uspokojiť sa s fyzickým zapôsobením zmeny pohľadu na čitateľa, ako pri zhúpnutí auta pri klesaní alebo kamerového vertiga, sa mi zdá príliš málo.

Zdieľajte tento článok...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Please give us your valuable comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.