Na susednej bratskej lodi majú takisto problémy s neznášanlivosťou. Prevalil sa tam prípad dvoch cudzích študentiek, ktoré prejavili záujem získať kvalifikáciu v tamojšom vzdelávacom inštitúte. Zakrátko na to školu opustili, vraj kvôli diskriminácii.

Prví zareagovali ľudskoprávni aktivisti. Pochopiteľne, veď sa tým živia. Obvinili zúčastnených i nezúčastnených zo všetkého možného, od netolerancie cez rasizmus a zastavili sa tesne pred pitím krvi imigrantov.

Voči obvineniam sa ohradila riaditeľka inštitútu. Študentky pochádzali z malej lode na oveľa nižšej dráhe. Stiesnenosť lodných priestorov vyriešila jej posádka chodením po štyroch a tomu sa adaptovala celá ich kultúra. Lenže školský poriadok striktne vyžadoval chodenie po dvoch. Dievčinám to riaditeľka pri nástupe prízvukovala a ony na to stojac na dvoch roztrasených nohách prikývli. Onedlho sa však samy rozhodli zo školy odísť a potom sa spustil celý poprask.

Už to, čo vymysleli aktivisti na obranu študentiek, sa ponášalo na konšpiračné teórie, široký odpor voči nim ich však ľahko pretromfol. Stihomam si pustil fantáziu na špacír. Prisťahovalci aj aktivisti boli obžalovaní, že chcú prevziať moc na lodi a rozboriť ju do základov. Výzvy, aby sa neprispôsobiví imigranti vrátili, odkiaľ prišli, a  tam si chodili po štyroch, patrili k povinnému bontónu ľudových tribúnov.

Aféra ukázala dve veci.
Prvú: Multikulturalizmus nefunguje, nielen kvôli ľudským predsudkom, ale aj kvôli nim. Vynucovanie tolerovania zásadne odlišných kultúr hrozí vypuknutím otvoreného konfliktu vnútri posádky.
Druhú: Predpisy, akokoľvek hlúpe a neprimerané situácii, si mnoho ľudí váži oveľa viac než zdravý rozum. Jediným víťazom celého sporu sa tak stal byrokratický úradný šimeľ a štát, ktorý ho kŕmi.

2 thoughts on “Kozmických imigrantov nemá nikto rád

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.