Kozmická loď sa delí na sektory. Každý sektor má svojho seržáňa, ktorého si osadenstvo sektora vyberá raz za štyri svetelné roky. A tie práve teraz uplynuli.

Po chodbách lode sa rozpútala vojna nádejných nových i osvedčených starých seržáňov. Všetci sľubujú a všetci tvrdia, že tí druhí sľubujú falošne. A prečo vlastne zúri všetok tento hurhaj?

Oficiálne vymysleli sektory preto, aby sa velenie priblížilo posádke. Teda, aby posádka mala ten pocit. Nejaký dávny kapitáň kedysi nasekal ich hranice tak, aby maximálne oslabil svojich odporcov, a odvtedy to tak zostalo.

Sektory sú výborný spôsob, ako môže mať najvyššie velenie všetko pod palcom a pritom za to neniesť zodpovednosť. Seržáňské pozície sú skvelá šanca pre poskokov kapitáňa, aby ukázali svoju servilnú iniciatívnosť, a pre oponentov kapitáňa, aby rozhýbali svojich fanúšikov v polčase medzi voľbami admirality. A pre všetkých je to možnosť, ako si pre seba a svojich verných odliať z financií, ktoré velenie rozdáva po lodi. Veď keby tie prachy neuchmatli neinvestovali oni, urobí to niekto druhý. Vlastne ich takto zachraňujú pre dobrú vec.

V skutočnosti výber seržáňov nezmení takmer nič. Pod sebou majú armádu byrokratov, ktorá dobre vie, že pracuje pre velenie, finančne sú závislí od admirality a družných vzťahov s kapitáňom. Ale pre dobrý pocit posádky sa ísť do boja o posty seržáňov naozaj oplatí.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.