Zdroje tohto článku zostávajú rovnaké:

 • názvy dodali anonymní autori netrpezlivo čakajúci na hodnotenia svojich súťažných textov
 • úvahy nad nimi som vyprodukoval osobne
 • ilustrácie vytvorila umelá inteligencia craiyon.

061. Svet plný nezábudiek

Priestorovka

Malá skromná rastlinka zaplavujúca celú zem, či iná planéta ako z Malého Princa vyhradená pre koberec modrých kvietkov. Viac by ma zaujal svet, v ktorom nič neupadá do zabudnutia, kde sú všetky činy, všetky slová a myšlienky zaznamenané a dajú sa spätne vyhľadať. Ako by to ovplyvnilo našu existenciu? Zbavili by sme sa klamstiev a zločinov? Konali by sme len dobro? A možno je taký aj náš svet. Možno nejaký kvantový Laplaceov démon dokáže nájsť každú informáciu, každú spomienku, len my sme voči tomu hluchí. Inak, celkom pekný názov.
P.S. Pri počúvaní hodnotení porotcov mi napadlo, že pôjde o príbeh zabúdania na zosnulých.

062. Rubínová pomsta

Emotívka

Vhodný názov pre staromilskú detektívku ako od Agathy Christie. Farba spenenej krvi, trpkosť červeného vína, drahokam v šperku na ruke či hrdle, to všetko sú indície ženskej odplaty, najčastejšie za zradu. Zrada je neodpustiteľným a pre ženu nepochopiteľným previnením, aj keby šlo len o zradu jej predstáv a plánov. Pravdepodobne pôjde o horor, na fantastiku v ňom chýba aspoň nejaký náznak.

063. Tri piliere horiacej vody

Objektovka

Toto je pravý opak predošlého titulu –  fantastika z neho priam kričí. Buď pôjde o nadprirodzený jav alebo sci-fi technológiu, to prvé sa zdá pravdepodobnejšie, lebo ťažko nájsť tomuto výjavu technický zmysel. No aj bez toho sú v názve nedokonalosti: „piliere“ obsahujú predpoklad, že niečo podopierajú, navyše formulácia pripomína „tri piliere dôchodkového systému“. Vhodnejšie slovo by bolo“stĺpy“, aj preto, že „horiacou vodou“ sa zrejme nemyslí nesený predmet, ale materiál, z ktorého sa skladajú. Číslovka tiež nie je nevyhnutná, ak nemá v príbehu zásadný význam. Ak občas píšem, že do názvu treba dať viac kontrastu, toto je obrátený prípad – protirečení je tu až príliš.

064. Kliatba Eurosu

Abstraktka

Druhá „kliatba“ v tomto roku, tentoraz s prípojeným menom. Niežeby to príliš pomohlo, keďže to meno je vymyslené a nevieme si ho spojiť s niečím, čo poznáme. Jedinou indíciou je neživotný tvar skloňovania, čo naznačuje, že pôjde o vec a nie osobu: mesto, ostrov, asteroid, kryptomenu, nebankovú investičnú spoločnosť…

065. Chňapa

Menovka

Ideálne meno pre fenku, ani nemusí byť z niektorého z terajších populárnych a zároveň neúnosne škaredých psích plemien. No hodí sa aj pre akýkoľvek iný druh strašidla, čo číha pod detskými posteľami spolu s nabíjačkami mobilov, starými počítačovými myšami, káblami a krabicami od pizze. Vcelku milé.

066. Akt pozorovania

Akciovka

Autor by mal pri tvorbe názvu urobiť niekoľko testov. Jedným z nich je overenie, či pri premiešaní slov nevznikne iný, neželaný význam. To je aj tento prípad, určite viac ľudí zaujme „Pozorovanie aktu“ než pôvodný titul. Aj preto, že ten je jednoducho nemotorný, až drevený, hodil by sa tak k nejakému konceptuálnemu výtvarnému dielu.

067. Príbehy Svetla a Temna: Strážca

Osobovka

Minule som spomínal, že poriadny autor fantasy musí mať vymyslenú celú ságu. Toto je presne ten prípad, stačí už len obmieňať časť za dvojbodkou. Určite to bude vážna hrdinská epopeja, ale ak by chcel autor spraviť humornú urban fantasy, stačilo by názov zmeniť na „…: Strážca žiarovky“.

068. Miesto kde spia nezábudky

Priestorovka

Dvoje nezábudky v jednej várke, to nemôže byť náhoda! Teraz je samozrejme jasné, kde spia, na tej strane „Sveta plného nezábudiek“, kde je práve noc. Lebo keby to bolo nejaké konkrétne miesto, tak vzhľadom k obmedzeným schopnostiam rastlín presúvať sa by tam nezábudky spali stále a inde by boli totálne nevyspaté. Aj chýbajúca čiarka naznačuje, že tento názov by ešte potreboval prebrúsiť.

069. Prestavený čas

Časovka

Deje sa to dvakrát v roku, hlasná menšina na to frfle, ostatní sa potichu prispôsobia a možno aj využijú jeho výhody. Prechod medzi „zimným“ a „letným“ časom je vlastne jet lag bez toho, aby ste museli vyhodiť peniaze za dovolenku v exotickom zámorí. Tento text však hádam bude o iných manipuláciách s plynutím času. Možno niečím na spôsob „Vykoľajeného času“, hoci silu názvu knihy P. K. Dicka zďaleka nedosahuje.

070. Spev duší

Zmyslovka

Ešte pred stvorením sveta sa jeho krása zjavila v speve Ainur. Hudba je so svetom nerozlučne prepletená, zároveň ho dvíha z prachu všednosti a dáva mu vyšší zmysel. Také niečo by sa dalo pri značnej dávke optimizmu čakať aj od textu s takýmto názvom, ak nezablúdi v labyrinte mystického hororu.

071. Znesiteľná ťažoba (za)bitia

Abstraktka

Na vytvorenie fungujúceho názvu je prevrátenie všetkých slov Kunderovho románu málo. Snaha o dvojznačnosť posledného slova svedčí skôr o autorovej nerozhodnosti než o invencii. Ani prostredné slovo nebolo zvolené najvhodnejšie, znamená telesnú slabosť, nevládnosť. Opakom slova „ľahkosť“ je skôr „ťarcha“. A celkový dojem zatĺka posledný klinec: kým pôvodný názov vzbudzuje znepokojenie, tento pôsobí, akoby ospravedlňoval zločin. Skrátka pôsobí povrchne ako televízna reklama.

072. CATASTROFA

Emotívka, ale môže byť aj Menovka

Verzálkové nadpisy 7 : 65. Zrejme slovná hračka – v slovenskom slove je nahradené prvé písmeno, čím sa prvá slabika mení na „mačku“ po anglicky. Osobne by sa mi viac páčil čisto slovenský názov s malými písmenami, napríklad „Mačkatastrofa“. Tipujem, že text bude o tom, ako mačky ovládnu svet cez sociálne siete (už sa to začalo).

073. Tajomný zvuk okaríny

Zmyslovka

Starobylý keramický hudobný nástroj vyzdvihnutý znovu do povedomia pred desaťročiami vďaka konzolovej hre. V jej zvuku je počuť ozvenu hlinenej podstaty, tvrdosť a krehkosť. Názov príliš stavia na prvoplánovosti, namiesto toho, aby tajomnosť vytváral, tak o nej hovorí. A tým aj zaberá v nadpise miesto, ktoré by sa dalo využiť na aspoň malý náznak o príbehu.

074. Rímske vĺča

Zvieratkovka

Legenda o založení Ríma je dostatočne známa, text možno bude na ňu nadväzovať, priamo alebo voľne. Dokážem si predstaviť Romula a Rema ako starovekých predchodcov Mauglího, aj ako vlkodlakov či kožomencov. Ľudia vychovaní zvieratami nám dávajú pocit návratu k prírode, od ktorej sme sa svojou civilizáciou oddelili, aj spojenia s bohmi vládnucimi nad svetom. Veľa z toho sú len ilúzie, no môžu byť medzi nimi rozosiate aj zrnká pravdy. Tento názov síce neoslní, ale ani neodradí.

075. Platinová trofej

Objektovka

Medaila, pohár, plaketa, uložené vo vitríne, na stole či zarámované na stene. Z kovu považovaného za ešte vzácnejší než zlato. Existuje malá šanca, že okolo tohto objektu sa rozohrá dobrodružstvo v štýle Indiana Jonesa. No tento názov je príliš statický, zaujímavý akurát pre toho, kto pozná príbeh ukrytý za trofejou. Titul mal radšej ponúknuť niečo z jeho deja.

076. Nedá sa vrátiť späť

Priamorečovka

V dnešných časoch online nakupovania je zmienená obchodná podmienka nemysliteľná. Pritom je veľmi veľa vecí, ktoré túto vlastnosť majú, a my si to uvedomíme až príliš neskoro. Jednými z popredných položiek tohto zoznamu sú vyrieknuté slová, uplynutý čas, urobené chyby. Autor si zľahčil svoju prácu tým, že použil všeobecnú a všednú frázu. Radšej mal zaťať hlbšie a naznačiť viac z toho, o čom sa bude v texte rozprávať.

077. Násilní ho uchvacujú

Emotívka

Podivná voľba formulácie, dvojzmyselná, nevedno, či zámerne alebo nechcene. Akoby sa snažila popísať obe fázy Štokholmského syndrómu zároveň. Aj slovosled je čudný, zdá sa, že myšlienka nie je dokončená, ešte niečo sa žiada dopovedať. Prítomný čas (hoci taký moderný) tiež vyzneniu nepomáha. Možno to mal byť spôsob, ako nalákať čitateľa. Mňa to skôr naľakalo.

078. Nezaslúžený hrdina

Osobovka

Ďalšie zvláštne slovné spojenie. Zrejme tým autor myslel človeka, ktorého pokladajú za hrdinu bez toho, aby si to niečím zaslúžil. Lenže „nezaslúžený“ môže byť stav alebo predmet (trest, zárobok, sláva, uznanie), ale nie človek. Našiel som iba pár novinových článkov s podobnou formuláciou, čo sa dá možno ospravedlniť skratkovitosťou titulkov. Ako z toho von? Dajú sa nájsť prívlastky, ktoré by sa hodili viac: „nesprávny“, „falošný“, „nehodný“. No najmä by bolo treba sa nad nadpisom zamyslieť a radšej ho vytvoriť nanovo.

079. Zuby

Objektovka

Toto slovo sa už vyskytlo ako súčasť iného názvu. Lenže tam malo spoločnosť a tá ponúkla viacero významov a inšpirácií. Takto osamotené budú buď pozostatkom alebo svedkom zločinu, prípadne začnú bolieť či meniť sa a tým rozhýbu dej (ako choroba v Lemovej „Nádche“). Každopádne, nejaké slovo naviac by názvu len pomohlo.

080. S-O-S

Abstraktka

Technicky to síce je verzálkový nadpis, ale nebudem ho rátať do skóre, pretože je to kód. Navyše je pekným príkladom, ako sa ľudia usilujú dať spätne zmysel slovám, ktoré boli vytvorené z technických dôvodov. Problémom je, že tento kód je široko nadužívaný nie na jeho pôvodný účel, ale v symbolickom význame. Takže ako titul sa stráca medzi stovkami iných, ktoré ho už použili skôr, a bez pridaných slov nezíska žiadny špecifický význam, len opakuje základnú emóciu. Aj triler Thomasa Blocka „Mayday“ zapôsobil novotou pred vyše štyridsiatimi rokmi, dnes by bolo treba niečím názov odlíšiť.

2 thoughts on “MCF 2022 – hodnotenie názvov (4)

 1. 066. Akt pozorovania
  AKCIOVKA
  Autor by mal pri tvorbe názvu urobiť niekoľko testov. Jedným z nich je overenie, či pri premiešaní slov nevznikne iný, neželaný význam. To je aj tento prípad, určite viac ľudí zaujme „Pozorovanie aktu“ než pôvodný titul. Aj preto, že ten je jednoducho nemotorný, až drevený, hodil by sa tak k nejakému konceptuálnemu výtvarnému dielu.

  Urobili ste mi radosť tým, ako krásne ste moje intencie pochopili. Takmer presne o tom je poviedka, presnejšie pár hodín pred tým druhým aktom, ktorá sa nedostala do úžšieho výberu z dôvodu mega nudy. Ale tá je pri pozorovaní bežný jav. Aj preto majú vedci môj veľký obdiv. Plus som narážala na fakt, že samotné pozorovanie môže zmeniť prebiehajúcu akciu. Niečo ako toto: https://en.wikipedia.org/wiki/Observer_effect_(physics) Jednoducho jedno s druhým. Fyzika s fyzičnom v jednom nudnom obale. 🙂 Poslednej vete vášho komentára som síce nerozumela, ale zas všetky cudzie slová vedieť hádam nemusím.

  1. Dovolil som si presunúť váš komentár pod správny článok a zároveň zanonymizovať váš nick, kedže do konca hodnotenia poroty majú mená autorov zostať utajené.
   Nie som si istý, či som všetkému z vášho komentára rozumel, každopádne ja patrím k tej relatívne drobnej množine ľudí, ktorých fyzika baví. Takže držím poviedke palce. Tou poslednou vetou som narážal na príliš akademické vyznenie názvu. Aj vedci sa čoraz častejšie snažia predať svoj výskum chytľavými a populárne znejúcimi abstraktmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.