Tento rok som sa rozhodol nadviazať na svoje minuloročné porotcovanie v Martinus Cene Fantázie a zopakovať úvahy nad názvami poviedok. Nie je to posudzovanie diela podľa obalu, skôr hodnotenie obalu samotného a dedukcia, čo by sa pod ním mohlo skrývať.

Každý názov v podnadpise zaradím do skupiny, pod každou sa skrýva jej popis s výhodami i nedostatkami. V každom článku bude dvadsať poviedok usporiadaných podľa oficiálneho zoznamu. Ilustrácie generuje umelá inteligencia craiyon (predtým DALL·E mini) výhradne z názvov poviedok (v angličtine).

Zámerom týchto článkov nie je zhadzovať súťažné poviedky alebo ponížiť ich autorov. Mojím cieľom je zabaviť napätých súťažiacich i nedočkavých čitateľov a pridať aj trochu poučenia a spätnej väzby k názvom, ktoré dali svojim dielam.

001. Doba ľadová

Časovka

Je nešťastím, keď autor použije názov všeobecne známy a prepojený s už existujúcim dielom (v tomto prípade sériou animákov). Takýto názov nemá jeho textu ako pomôcť, zaujať čitateľa, či už pôjde o humornú fanfiction s mamutom a leňochodom alebo sa filmového námetu nebude týkať vôbec. Už aj najjednoduchšie prehodenie slov na „Ľadová doba“ by pomohlo. No keď si spomeniem na knižku Alty Vášovej o príchode chladnej klímy nazvanú „7,5 stupňa Celzia“, tak je zrejmé, že názvom možno dosiahnuť oveľa väčší účinok.

002. Mračná podšité striebrom

Objektovka

Poetická náladovka, mňa, oddaného pozorovateľa oblohy, láka ako voňavý med. Nezaujatého čitateľa však príliš neosloví, pretože nedáva jasnejšiu predstavu, o čom to bude. Čo možno bol zámer autora a aj text samotný sa ponesie v lyrickom duchu. Technicky je názov dobre postavený, konkrétne pomenovania zoskupené do spojenia sľubujúceho hlbší význam. Ešte sa mi v mysli vynorila spomienka na jednu z najlepších minuloročných poviedok „Mlčanie rozbitých zrkadiel“, názov tejto má podobnú štruktúru aj náladu. Kiežby bola aj poviedka samotná rovnako dobrá.

003. Éra solárneho herbára

Objektovka (mohla by byť aj časovka, ale predmet si uzurpuje takmer všetku pozornosť).

Znie to ako ekologické sci-fi (v súčasnosti veľmi populárne, až nadužívané), ale zároveň vzbudzuje neistotu a pochybnosti. Herbár je album lisovaných rastlín, na svoj účel nepotrebuje slnko, ba môže mu uškodiť. Ak je týmto predmetom pomenované celé obdobie, potom musí ísť o jeden výnimočný, s veľkým historickým významom. Skrátka v tomto názve cítiť istú disharmóniu. Možno mu text dá nejaký kreatívny význam, ale obávam sa, či nepôjde skôr o málo precíznu voľbu slov.

004. a obloha horela

Zmyslovka

Môže ísť o žiarivý západ slnka ale aj o celosvetovú apokalypsu. Napokon, je to len emotívny obraz, aj malé počiatočné písmeno sa viac hodí do poézie než do prózy. Takže podobne ako pri mračnách vyššie čitateľ dostane len neurčitý dojem, ktorý si skôr vytvorí sám, než by mu ho vnukol autor. A podľa mňa by autor nemal rezignovať na vštepovanie myšlienok a citov do svojich čitateľov.

005. Mesto Snov

Priestorovka

Buď pôjde o metropolu, ktorá je splnením predstáv, alebo je plná prispatých ľudí. Veľké počiatočné písmená naznačujú, že to môže byť aj megalomanský developerský projekt, ktorý vypáli inak, než bol pôvodný zámer. Hoci názov nie je nejako objavný, jeho konkrétnosť budí sympatie. Fantastika sa často venuje výstrahám pred splnením našich snov, pretože následky bývajú horšie ako sklamanie z ich nenaplnenia.

006. OSTROV PANIEN

Priestorovka

Odhadom jeden z desiatich súťažiacich usúdil, že napísať názov svojej poviedky veľkými písmenami je najvhodnejšie. Nie je. Ak názov obsahuje bežné slová, píšte ich malými, veľké si nechajte na prvé písmená vlastných mien, akronymy a úvodné písmeno celého názvu.
Obsah názvu je dosť vágny, panien predsa existuje viacero typov. Keďže sa spomína ostrov, mohlo by ísť o morské panny. Ak sa jedná o ženy bez pohlavnej skúsenosti, spochybňuje to udržateľnosť ostrovnej populácie, ledaže by sa do veci zaplietla trebárs partenogenéza. Alebo sú to figuríny, stojany na šaty, ľudské náhrady. Zostava len dúfať, že príbeh bude zaujímavejší, než tieto moje dedukcie.

007. Čarovná skrinka

Objektovka

Obligátny, ba až všedný magický predmet (do miery, v akej to je pri mágii možné). Pre autora jednoduché riešenie, hádam v texte samotnom toho bude viac, ako len objavenie a otvorenie tejto krabičky so zopár peripetiami okolo toho. Pre čitateľa očakávajúceho fantastiku však takýto názov bude ťažko veľkým prekvapením či lákadlom.

008. Byt na siedmom poschodí

Priestorovka

Podobne ako v predošlom prípade je to od autora stávka na istotu, pomenovať text podľa miesta, kde sa jeho príbeh odohráva. Vzhľadom k civilnej lokalite bez náznaku fantastiky pôjde pravdepodobne o horor. No i tak nie je dobrým znamením, keď o texte dedukujeme viac z toho, čo v názve nie je, ako čo v ňom je.

009. Zrod Astatikov

Menovka

Keďže som bol minulý rok porotcom, je mi jasné, že tento text nadväzuje na poviedku z minulého roku (teda skôr pôjde o prequel, keďže názov hovorí o vzniku zoskupenia, ktoré už minule účinkovalo). A to je aj problém tohto názvu, zaujme najmä tých, čo predošlú poviedku čítali. Ostatní môžu len hádať, či sa menovaná skupina viac podobá statikom, estetikom alebo extatikom.

010. O kravatách a úsmevoch

Objektovka

Zaujímavý mix, vyvoláva vo mne príjemnú náladu a nielen preto, že je v názve spomínaný úsmev. Predpokladám, že pôjde o humorne ladený text, cítiť z neho uvoľnenosť, štipku irónie, ba satiry. K humoru sa dlhšie názvy hodia, tak dúfam, že text s takýmto nadpisom nesklame.

011. Prekliaty poklad

Objektovka

Všetky poklady sú prekliate, pretože zaberajú veľkú časť srdca i mysle tých, čo ich zhromažďujú alebo hľadajú. Dokonca aj keď za svoj poklad označíme ľudí, vyjadrujeme tým majetnícky vzťah k nim. Zrejme však tento názov smeruje k viac doslovnému významu, smerujúci kamsi do hororového fantasy. Priznám sa, že vo mne práve tou predpokladanou prvoplánovosťou nevzbudzuje veľké očakávania.

012. Hrbáčovo tajomstvo

Osobovka

Názov je ako závan z minulosti, keď označovanie osoby jej telesnou chybou ešte nebolo chápané ako celospoločenský problém. A tajomstvá k hrbáčom vyslovene patria, o tom takí Victor Hugo a Paul Féval popísali hromadu stránok. Už len ten hrb je záhadou sám o sebe, ukrytý pod odevom a predsa vyčnievajúci. Názov, hoci nie výnimočný, predsa je zapamätateľný a hádam bude dobre ladiť s textom.

013. Závoj a dlaň

Objektovka

Tie dve veci patria k sebe: závoj ukrýva a dlaň odhaľuje. Prinášajú so sebou širšie a hlbšie významy, než ten doslovný. Trochu škoda, že sú len tak uložené vedľa seba, chýba tomu dynamika, vzájomný vzťah a interakcia. Tipujem, že pod týmto názvom bude ukrytý romantický príbeh, tak nech čitateľov chytí za srdce.

014. Historik

Osobovka

Povolania sú zaujímavou a nie častou témou názvov poviedok. Ich nevýhodou je, že z nich ťažšie vyžmýkať emocionálny náboj. Žiaľ, aj toto je taký prípad, suchý názov profesie či vedeckého zamerania veľa nenapovie ani príliš neupúta. Rozvitie viacerými slovami by mu určite pomohlo.

015. Úľava

Emotívka

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že čisto abstraktné názvy majú menší potenciál zaujať a zapísať sa do pamäti čitateľa než názvy s konkrétnymi a hmotnými objektmi. Ak je to len jedno slovo, prakticky je zabitá aj možnosť vytvoriť v názve zaujímavé slovné spojenie. A v tomto konkrétnom prípade je aj tá jednoslovná emócia pasívna. Ako keď si po horskej túre vyzujem bagandže, úľava je len malou a tou menej podstatnou súčasťou zážitkov z výletu.

016. Podoba psej duše

Zvieratkovka

O psích dušiach už bola napísaná a nafilmovaná spústa príbehov, väčšinou oscilujúcich medzi šteňacou milotou a melancholickou melodrámou. Tie najlepšie príbehy sa však vymykajú z tejto charakteristiky; úplne osobitá je Bulgakovova sci-fi satira „Psie srdce“. Nechcem preto škatulkovat text podľa nadpisu, držím palce, aby nezapadol do väčšinových koľají.

017. ELEMENT STRACHU

Emotívka

Verzálkové nadpisy 2 : 15. Ďalší abstraktný emočný názov, oproti titulu o dva vyššie vidno, ako viacej slov pomáha. Navyše prvé slovo je sucho vedecké, čím vytvára protiklad k primárnej emócii v druhom. Takže hoci nie veľký, ale nejaký potenciál sa v ňom nájsť dá.

018. Gentlemani z Yorkského jachtárskeho klubu

Skupinovka

Z tohto zaváňa dobrodružstvo a zábava, ako z čias, keď Phileas Fogg vyrazil na svoju cestu. Páči sa mi, že vyznieva konkrétne a hmatateľne, dokážem si predstaviť tú zmes drsných morských vlkov a uhladených bohatých vlastníkov jácht. Pritom však neprezrádza takmer nič o téme a deji. Dosť dobré.

019. Záhrada Démétér

Priestorovka

Inšpirácia z gréckeho panteónu. Keďže Démétér je bohyňou žatvy a poľnohospodárstva, darkyňou zŕn a úrody, záhrada ako priestor na pestovanie plodín k nej jednoznačne patrí. Na druhej strane názvu chýba ešte niečo, čo by aspoň naznačilo pohyb a konflikt, aby trochu narušilo jeho pokoj a nehybnosť.

020. Zrodený z temnoty

Osobovka

Titulná postava definovaná svojim pôvodom. To naznačuje schematizmus hraničiaci až s klišé. Nepomohlo by, ani keby text naznačenú schému prevrátil, zvyčajne aj opak klišé je tiež klišé. Ale možno sa text ponorí do väčšej hĺbky. Nevdojak mi prišli na um úvodné verše „Sound of Silence“ of Simona a Garfunkela, aj príbeh, ktorý je za nimi ukrytý. Preto nezahadzujem nádej na dobré čítanie.

One thought on “MCF 2022 – hodnotenie názvov (1)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.