Tento dokument je odpoveďou na otázky priateľov a fanúšikov, či tento rok nezopakujem psychoanalytickú diagnostiku textov a autorov sútiažiacich v Martinus Cene Fantázie. Keďže činnosť tohto druhu poskytuje silné prokrastinačné stimuly, neodolal som.

Význam a hodnota názvu

Názov je reklamou na dielo, jeho výkladnou skriňou. Mal by spĺňať dve základné funkcie:

  • podávať informáciu o diele
  • získavať čitateľovu pozornosť

Názvy súťažných poviedok často zlyhávajú v oboch funkciách. A to ignorujem slabé texty, pretože pri nich je nefunkčný nadpis naplnením formálnej jednoty.

No i dobrým poviedkam dávajú autori prvoplánové názvy, skôr zhrnutia deja či autorského zámeru. Alebo sa naopak snažia nadpis zašifrovať, aby z príbehu prezrádzal čo najmenej. Výsledkom býva vágny titulok, ktorý čitateľ zabudne hneď, ako otočí stranu.

Na druhej strane sa autori občas uchyľujú k bulvarizácii – vymyslia bombastický názov fádnemu textu, prvým zvyčajne čitateľa navnadia a druhým neuspokoja.

MCF 2019

Pozrime sa teda, ako vyzerajú názvy poviedok tohtoročnej Martinus Ceny Fantázie. Ak očakávate vážne a seriózne hodnotenia, zavrite tento článok hneď teraz!

NázovKategóriaAnalýza
Po svadbečasovkaSlová, ktoré zamilovaným chlapcom a všetkým dievčatám spôsobujú príjemné zimomriavky. Nám ostatným zmes všetkých ostatných pocitov. Podľa toho vyzerajú očakávania čitateľa. Osobne to tipujem na žáner Young Adult.
Možnosť voľbyabstraktkaTypický príklad abstraktného názvu, ktorý môže znamenať hocičo. Je taký vágny, že k nemu neviem nič napísať.
RABELOVÁmenovkaNajhoršie menovky sú tie, u ktorých je ťažké identifikovať, o čo ide. V tomto prípade hádam o nejakú obec, aj keď google mi núka ženské priezviská (nazvať poviedku ženským priezviskom by bolo dosť zlé). Verzálky vec ešte zhoršujú.
Prach sipriamorečovkaBiblický citát. Jeho priamočiarosť budí obavy, že pôjde o ambicióznu filozofiu s oveľa menej ambicióznym príbehom.
Až na MesiacpriestorovkaPonáška na klasickú verneovku. Bodaj by splnila prísľuby, ktoré tým dáva.
Whaley HousemenovkaBuď klasické anglické sídlo niekde v bývalom britskom impériu, alebo modernejší americký variant. Treba dúfať, že to nebude také nudné, ako to znie.
KruhyabstraktkaSamozrejme, ako prvé mi napadnú kruhy v obilí. No keďže obilie tu nikde nie je, prežíva drobná nádej, že text poviedky dá názvu nejaký iný a najmä výrazný zmysel.
Vláčik do BruselupriestorovkaVlaky sú večná téma, symbol technického prelomu, na ktorom vyrástla naša súčasná spoločnosť. O poviedke toho veľa nehovorí, môže to byť hocičo od detektívky cez satiru po horor. Malý plusový bod si zaslúži kontrast zdrobneniny s veľkomestom.
Chlapec z môjho snaosobovkaŠikovný ťah, veľa bude záležať od toho, čí sen to je. Môže z toho vyjsť prvoplánová romanca, no nedá sa vylúčiť akákoľvek divoká a temná fantázia.
Nová kniha Karla ČapkaobjektovkaEšte šikovnejší ťah než pri predošlom názve. Páči sa mi, ako presne vymedzuje tému a hádže čitateľovi návnadu. Som ochotný dať sa chytiť.
YänmenovkaČíňan, Kórejčan, Japonec alebo nejaký iný Jano. Prípadne fantasy bytosť neurčitého pohlavia.
Zelené slnkoobjektovkaPrvoplánový protiklad, nič hlbšie nenaznačuje. Moja predstavivosť vníma takúto farbu ako neprirodzenú, ak to bolo zámerom názvu, tak to vyšlo. No i tak by som bol vďačný o trochu hlbší náznak.
Tí z lesaskupinovkaV spôsobe a dikcii, akým pomenúva skupinu nejakých bytostí, tento názov naznačuje, že pôjde o horor. Opusy Marka E. Pochu majú nepochybne veľa epigónov.
Po lakte od krvi a stále máloemotívkaNie som cieľová skupina bulváru, preto ma takýto názov nevystraší ani nepobaví. Podobne to zrejme bude aj s poviedkou samotnou.
noc, keď plakal klaunčasovkaPrvé, čo mi napadne, je Pennywise. Alebo Pierrot, smutný klaun, celý v bielom. A vo vzduchu je závan starých cirkusov, šašov a slonov.
KlietkaobjektovkaMožno jednoduchá, ale dobre zvolená vec do názvu, nesie v sebe dostatok emócií. Navyše tie city tam netlačí nasilu, čitateľ si ich dodáva sám. Som zvedavý, či príbeh dostojí prísľubu v názve.
JednorožeczvieratkovkaBájne zviera, kedysi symbol slobody a krásy, dnes skôr detinský produkt. A chcelo by to nejaký prívlastok, aj Beagle nazval svoju knihu Posledný jednorožec
Dnes večer buďme ako ľudiapriamorečovkaFádny výrok môže trochu vylepšiť možnosť, že ho nehovorí človek. Aj keď fantastika sa skôr snaží preskúmavať hranice ľudskosti, než z nich ustupovať. No i tak môže text prekvapiť.
Zabudnúť na PalermopriestorovkaNázov skôr vhodný pre gangsterku alebo červenú knižnicu. Chcelo by to aspoň náznak fantastiky.
PriehradaobjektovkaPríliš jednoducho, až lenivo zvolený názov. Tu sa rozvitie nejakým prvkom fantastiky priam žiada.
Šľachtic Marko a hudobníciskupinovkaPrvoplánový opisný názov, nevzbudzuje nijaké očakávania. Tým opadáva aj nádej, že poviedka bude stáť za prečítanie.
Sila priateľstvaabstraktkaEsencia abstraktného názvu. Obohrané slovné spojenie, navyše sa dá očakávať, že obsahom textu bude presne to, čo je v nadpise.
Do jeho náručeemotívkaNázov jasne definuje cieľovú skupinu, čitateľov (či skôr čitateľky) červenej knižnice. Jedno, či s prvkami fantastiky (štýl Young Adult) alebo bez nich. Pre nás ostatných to znamená varovanie: Nestupiť do toho, ak nechcete, aby vám to zostalo na topánke.
ZväčšeninaobjektovkaNa hranici s abstraktkou. Samozrejme, ako prvý mi napadne film od Antonioniho, následne Blade Runner. Ktovie, či to bol autorský zámer alebo len náhoda z nevedomosti.
Medzi vesmírmipriestorovkaMám slabosť pre space operu, takže tu som v centre cieľovej skupiny. Rátam s tým, že šanca na kvalitný vesmírny príbeh je malá, ale aj premárnená príležitosť ma dokáže inšpirovať (minimálne k frflaniu). Každopádne držím palce.
EVOLÚCIAabstraktkaObavy mi našepkávajú, že pôjde o pseudofilozofický traktát s pseudobiologickou zápletkou. Ak by sa poviedka niesla v štýle Ivana Reitmana, potešilo by ma to. No verzálky mi uberajú z nádeje.
Štvrťová pomlčkazmyslovkaZáležitosť pre muzikálnych čitateľov. Aj keď tento element notového zápisu dokáže zahrať aj taký hudobný analfabet ako som ja.
Na druhej straneabstraktkaNa hranici s priestorovkou. Práve to, že nie je bližšie špecifikované, o akú druhú stranu ide, názov oberá o silu. Zároveň vzbudzuje obavu, že ide o tematické klišé – strany života a smrti.
Za hodinu storočiamičasovkaV tomto prípade pôjde zrejme naozaj o cestovanie časom. Teda niečo, čo zažijete na návšteve v hociktorom múzeu.
Delete allpriamorečovkaCudzojazyčný príkaz či otázka, až príliš priamočiara kyberpunková hláška. Takmer si želám, aby poviedka bola o niečom inom, než čo naznačuje jej názov.
PeszvieratkovkaPes je milé zviera, ale nadpis si žiada pridať aspoň jedno ďalšie slovko, ktoré nám toho dunča trochu priblíži. Autor má určite predstavu konkrétneho psa, žiaľ, k čitateľom sa nedostala.
Čierny princosobovkaNeviem sa rozhodnúť, či si predstaviť Eddieho Murphyho alebo odporne sladký čokoládový bonbón. Hádam si radšej vsugerujem nejakú postavu ako z Tisíc a jednej noci.
Duch mesačného svituosobovkaNevládzem si pod týmto názvom nič predstaviť. Doľahol na mňa duch pondelkového rána.
GombíkobjektovkaMohla by to byť aj menovka, ak by to bolo meno alebo prezývka postavy. V každom prípade treba dúfať, že text prevýši svoj názov.
BetaabstraktkaTo isté, ako predošlý prípad, len v bledoružovom. Písmeno gréckej abecedy, matematický symbol, štádium vývoja softvérového produktu alebo Alžbeta po domácky? Vágne názvy nemajú silu zaujať.
KoncertzmyslovkaTretí raz za sebou: Jedno všeobecné pocitovo neutrálne slovo je fakt málo.
Čierny anjelosobovkaMám nutkanie povedať, že ide o pokračovanie Čierneho princa. Dobre, nutkanie prešlo. Zrejme pôjde o temnú históriu (ba čo vravím, emo story), no v dnešnej dobe nič nemusí byť také čierne, aby to bolo čierne.
StrážnikosobovkaFakt si autor myslí, že ten jeho strážnik je jediný, ktorý sa kedy vyskytol v nejakej poviedke, a preto už len sám osebe čitateľa dostatočne zaujme?
Havranie srdcezvieratkovkaÁno, oveľa lepšie než predošlých desať názvov. Navyše príjemne pripomína Bulgakovovu poviedku.
NasledovníkosobovkaLepšie než Strážnik. No i tak by názvu rozvitie pomohlo. Navyše vo mne hlodá pochybnosť, či to náhodou nemal by následník.
Druhý príbehabstraktkaBrnká vo mne na citlivú strunu, tú, ktorú kedysi rozoznel Nekonečný príbeh. No červ pochybností nezaháľa – nie je to len pracovný názov, ktorý autor zabudol prepísať na niečo, čo dá väčší zmysel?
Uhol pohľaduabstraktkaKlasika. Filozofický suterén, z ktorého pramenia všetky tie triviálne a pomýlené pravdy typu: „Teória relativity tvrdí, že všetko je relatívne.“
DunhillmenovkaZ názvu čpie prach divokého západu. V časoch, keď sa v každom doskami obitom meste odohrala práve jedna udalosť stojaca za zmienku, stačilo spomenúť názov mesta, aby sme vedeli, o čom je reč. Mnohé z nich (mestá i udalosti) skončili právom v zabudnutí, pretože sa od seba prakticky nelíšili.
Výkrik do tichazmyslovkaMohla by to byť emotívka, ale aj bulvár sa takýmto stručným klišé vyhýba. Homeopatický odvar alienovského: „Vo vesmíre ťa nikto nepočuje kričať.“
ZAKÁZANÉ ÚDOLIEpriestorovkaKaždá trinásta komnata vzbudzuje zvedavosť. Každý zákaz má nejaký dôvod, jeho porušenie so sebou nesie hrozbu i príležitosť. Síce nie skvelý, ale dobrý názov (škoda verzálok).
Beštia z hlbínzvieratkovkaKde inde ako v hlbinách sa môžu ukrývať príšery? Jedno, či sú to hlbiny morské, vesmírne alebo ľudské. No toto je skôr titulka prírodopisného filmu. Chcelo by to viac akcie: „Vypusťte Krakena!“
NeznámoabstraktkaAktuálny líder bodovacej súťaže o čo najabstraktnejší názov. S takýmto náskokom je šanca, že udrží vedenie až do konca.
Všetko pre životabstraktkaSilná konkurencia predošlému názvu, s výraznou prevahou v klišéovitosti. Navrhol by som dovetok „aj keby sme tu mali skapať“, ale zrejme by sa k obsahu poviedky nehodil.
Keď má iný fantáziuabstraktkaKrkolomná konštrukcia, zrejme vedená urputnou snahou nevybaliť naplno pointu hneď v nadpise. Predpokladám, že text bude pokračovať v nastolenom trende.
Traja kamaráti + 1skupinovkaTrojka je obľúbené číslo v názvoch, od Troch mušketierov cez Troch veteránov po Troch pátračov. Tento nadpis sa radí medzi najslabšie, navyše mu pod nohy hádže poleno aktuálna kampaň exprezidentskej strany. Alebo že by šlo o správu z budúcnosti?
VLK A KOZAzvieratkovkaOčividne ponáška či paródia na detskú rozprávku. Asi splní opisnú povinnosť, aby sa koza nažrala aj vlk zostal celý.
PREHRALI STEpriamorečovkaTriumfalistický výkrik. Ako taký úplne zbytočný, Podobne, ako keď po ostatných voľbách Pišta vykrikoval: „Ja – som – vy – hral !“
Tu nezomrieš !priamorečovkaObetavý sľub vytiahnuť niekoho z poriadnych sračiek. Emocionálna návnada pre čitateľa, lenže sama sa o seba potkýňa – buď sa postavu podarí zachrániť, a vtedy nadpis prezrádza výsledok, alebo nepodarí, a vtedy klame.
SomniummenovkaFungl nový prášok na spanie s neočakávanými vedľajšími účinkami. Alebo hudobný album. Alebo promo na knihu z minulého roku.
OKNOobjektovkaMožno zasklená diera v stene, možno časovo ohraničený výpadok pamäte. Možno… Takto to nefunguje. Názov má prebúdzať fantáziu v čitateľovi, nie čitateľ v názve.
Krv a mliekoemotívkaVlastne dúfam, že je to klišé použiteľné leda tak v priamej reči na charakterizáciu postavy, ktorá to hovorí. Druhá možnosť, že v texte bude doslovne krv aj mlieko tiecť potokom, ma odpudzuje oveľa viac.
Meče VinidovhistóriovkaSlavme slavně slávu Slavov slavných! Dúfam, že nejde o reklamu na vinárstvo, v tom prípade by sa skôr hodil názov „Šable Vinidov“.
VioletamenovkaŽenské meno zafarbené do fialova s príchuťou násilia. Ale to si už fakt príliš vymýšľam.
TuristiskupinovkaNadpis taký bezvládny, až by som sa začal o postavy báť. Ale nie, turisti sú otravní a zaslúžia si to. Viem to, sám som turista.
Klenotnica Veľkomoravskej ríšehistóriovkaVlastne len dúfam, že sa to bude odohrávať v dávnej histórii. Možnosť, že pôjde o archeologickú zápletku, znie o dosť nudnejšie.
FANTASTICKÉ PAŠOVANIEakciovkaTo, čo som v popise tejto kategórie napísal o nemotornosti, presne sedí na tento názov. Verzálky tomu nasadzujú korunu.
Smrtiaca hudbazmyslovkaAkože slovenský hiphop? Aj keď ťa nezabije úplne, značná časť tvojich mozgových buniek sa určite odporúča. Nudnejšia možnosť je detektívka, v ktorej bude vražedným nástrojom symfónia.
DarobjektovkaDarom sa asi myslí nejaká špeciálna schopnosť, alebo tradičnejšie predmet so špeciálnou schopnosťou. Ale to je len domnienka, názov by si zaslúžil viac konkrétnosti, lebo takto je to takmer abstraktka.
BarmanosobovkaDeväť z desiatich jednoslovných názvov je nezaujímavých, pretože používajú všedné slová. Barmani bývajú zaujímavé osobnosti, aj keď skôr vo filmoch než v realite, no i tak to nie je slovo, z ktorého by niekto padol na zadok (pokiaľ mu ten dotyčný barman nenalial už ôsmeho frťana). O čo lepšie by znel názov „Barman z marťanského astroportu“?
Je taká smädnápriamorečovkaNemôžem si pomôcť, jediné, čo mi pri tomto názve príde na um, je nenásytná upírka, nech už si pod „nenásytná“ predstavíte čokoľvek. V tom prípade som úplne mimo cieľovej skupiny.
Ale už by aj stačilopriamorečovkaKým predošlý názov aspoň niečo v mysli vyvolával, toto je biely šum. Najprimeranejšie sa mi vidí reagovať citátom z Jááánošíííka: „Nestačilo, faldy mám!“
ZombejbyosobovkaFajn nápad, mám rád slovné hračky. Mohla by z toho byť zombícka komédia plná čierneho humoru. Už vidím, ako nemŕtvy tanečník na pódiu zahlási: „Zombejby nebude sedět v koutě!“
StvoriteľosobovkaInterakcia vytvorených mysliacich bytostí so svojím tvorcom je na všetky spôsoby uvarená schéma, takže je ťažké prísť s niečím originálnym. Nie tak dávno sa to podarilo Andymu Weirovi s jeho „Vajcom“. Možno táto poviedka prekvapí, keď už jej nadpis nie.
Boh prehovorilosobovkaZvláštne, ako sa tieto dva názvy ocitli vedľa seba. Zrejme zasiahla prozreteľnosť. Zvyčajne sú poviedky s náboženským motívom buď naivne fundamentalistické (zriedkavejšie) alebo ešte naivnejšie blasfemické (častejšie). Kvalitných poviedok typu Chiangovej „Peklo je neprítomnosť Boha“ je ako šafránu.
ŽivelobjektovkaOpäť pasca mnohoznačného jednoslovného názvu. Dnes sa skôr používa v prenesenom význame na označenie spontánnej osoby. Viac by som privítal, keby bol text o naozajstnom živle, prírodnej sile. Lebo zdá sa mi, že sily prírody sme si zvykli čoraz viac ignorovať. Na našu vlastnú škodu.
Mílovat némecký popmjúzikpriamorečovkaNemecká popmusik je ako slovenské tango. „Nevrav, že ho nemáš rád!“ Bláznivá fraška plná nedospelého humoru nemôže zaškodiť.
O Zlatici a rybčíkoviskupinovkaAsi ponáška na klasickú rozprávku. Slovné novotvary, ak znejú prirodzene a sú zrozumiteľné, pomáhajú názvu odlíšiť sa a zvýšiť jeho zapamätovateľnosť. Rybčík takto funguje.
Zakázané dedičstvo: Lov čarodejnícakciovkaO kynožení čarodejníc sa v tomto desaťročí natočilo dosť filmov, predpokladám, že táto poviedka bude stavať na podobnom akčno-výpravnom štýle. No tá dvojdielnosť nadpisu mätie, akoby to bolo slabé pokračovanie, ktoré sa potrebuje odkazovať na lepší prvý príbeh.
Maliar môjho životaosobovkaVariácií na Doriana Graya už bolo neúrekom a neviem o žiadnej, čo by prekonala pôvodný príbeh. A ak sa nejedná o príbeh prepájajúci výtvarné diela so životmi ľudí, asi by sa mu hodil názov, ktorý nevzbudzuje taký dojem.
EpedoobjektovkaPredpokladám, že pôjde o odľahčenú jednohubku, pretože pre žiadny iný typ textu sa taký banálny kus nábytku nehodí.
Vlci a bežciskupinovkaDokonca dve skupiny, to znie vcelku predvídateľne, najmä v poviedkovom rozsahu. Tí prví sú lovci, tí druhí korisť. Tímové bitky už zásluhou komiksových filmov stihli zovšednieť.
Cesta je darabstraktkaPovyše je „Dar“, poniže „Cesta“. Tento názov je dôkazom, že 1 + 1 = 3. Tú trochu klišé mu odpustím, lebo ukazuje, ako dať abstraktnému názvu viac príťažlivosti, ktorá pošteklí čitateľovu fantáziu.
Červená izbapriestorovkaPrudko psychologický nadpis. Červená farba rozrušuje, preto sa oveľa viac hodí na steny bordelu, než pokojnej domácnosti. Názov preto skôr sadne trileru či ženskej literatúre, než fantastike.
CestapriestorovkaRovnako môže byť aj abstraktka. Cormac McCarthy má určite radosť, keď si hocijaký autor požičia názov jeho knihy. Aj tak si môže byť istý, že kvalite jeho príbehu sa ani nepriblíži.
In flagrantiemotívkaKlišé, ba aj v kategórii klišé je to klišé. Nebodaj ešte pôjde o neveru, tým by text dosiahol úplné dno. Pritom stačilo málo, i použitie celého latinského výrazu „in flagranti delicto“ by nadpis značne vylepšilo.
Nová chuťzmyslovkaPriamočiara návnada pre wannabe gurmánov, bez náznaku irónie, aký malo pred rokom „Peklo na tanieri“. Nám starým sedliakom to znie dekadentne, ba až banálne.
Príbeh o dievčatkuakciovkaNázov je tautológiou, ak predpokladáme, že v deji bude vystupovať nejaké malé dievča. Zrejme pracovný názov a autorovi už nezostali sily vymyslieť poriadny. Takto dokáže zaujať akurát tak malé dievčatá (lebo sa stotožnia s titulnou postavou) a pedofilov.
Na krídlach mesačného svituemotívkaNálet poetickej lyriky, ktorý zmetie každého. Predstavujem si temnú fantasy s osamelým hrdinom, alebo soft scifi vo svete, kde už nikto nepozrie na Mesiac. No ku šťastiu mi postačí, keď to nebude upírske alebo vlkodlacké Young Adult.
Kovové univerzum aneb devil horns na rukách trojprstých mimozemšťanovemotívkaTorta psíčka a mačičky. Dlhý názov je v poriadku, pokiaľ ide o komédiu (typický príklad z filmovej urban fantasy: „Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách“). Na rozdiel od príkladu, ktorý je konzistentne previazaný („utopit“ – „vodníci“; „v Čechách“ – názov je v češtine), tu sú hodené dokopy tri nesúvisiace pojmy zapísané v troch jazykoch. Žalúdok mám podráždený už teraz.
372číslovkaPočet dní, ktorý by mal rok, keby mal každý mesiac 31 dní. Čo si s tým počať? Nič, veľmi pravdepodobne som neuhádol. Je to ako hľadať otázku k odpovedi na zmysel života, vesmíru a vôbec.
Blbý deň v prácičasovkaPre koho je tento názov atraktívny? Nehláste sa všetci. Navyše, ak to má byť žáner fantastiky, potom to nebude zvyčajný blbý deň vo zvyčajnej práci. Takže aj nadpis by nemal byť taký zvyčajný.
Krok vpredakciovkaOdhadujem, že pôjde skôr o symbolický význam než o vyjadrenie konkrétneho pohybu. Od čias Neila Armstronga si uvedomujeme, že aj malý krok môže mať veľký dopad pre ľudstvo, ba že každý veľký prelom sa skladá zo spústy krôčikov. No strohosť nadpisu ma vystríha, pripomína mi fanatizmus a ignorantstvo pokrokokových ideológií.
PlachtochvostzvieratkovkaAsi neznámy druh živočícha s fantastickými schopnosťami. Meno mi pripomína rybu plachetníka. Z hľadiska dynamiky pohybu vo mne názov vzbudzuje pochybnosti: veľká plocha (plachta) by mala byť blízko ťažiska zvieraťa, nie na chvoste. Tam by iba komplikovala udržiavanie stability.
PETROV KĽÚČobjektovkaTéma kľúčov od nebeského kráľovstva zverených apoštolovi vzišla z evanjelií, prešla legendami a skončila v (často slabých) anekdotách. Dúfam, že tým smerom nevedie aj tento text.
Časť dušeabstraktkaTemná fantasy alebo hororová duchárina? Žeby horcrux? Či odrobinka na stole požierača duší? Tak či onak, znie to nemasno-neslano. Podobný pocit som mal, keď sa mi rozodral plášť na zadnom kolese bicykla a vtedy som ju uvidel…
Písaci strojobjektovkaPre spisovateľa archetypálny nástroj, ktorý už síce používajú len tí najtvrdohlavejší staromilci, no stále je vzorom pre prevažnú časť súčasných zariadení na tvorbu textov. Dá sa tipovať žáner urban fantasy alebo steampunk, no i tak by sa názvu zišlo dať silnejší impulz, lebo pôsobí príliš všedne (vrátane gramatickej chyby).
Iba kúsok láskyabstraktkaČo s týmto nadpisom? Čo zamýšľala autorka (nebodaj autor), keď poslala takto nadpísaný text do súťaže žánrov scifi, fantasy a horor? Hádam minula všetku fantáziu na napísanie príbehu, takže názov už dala na voľnobeh.
Nech jej vláda dlho trvápriamorečovkaZvolanie, ktoré buď prezrádza záver poviedky, alebo sa mu príbeh snaží protirečiť. Ani jedna z možností ma zvlášť nenadchýňa.
NA VLEČKEpriestorovkaRadšej nech to jazda na prívese za traktorom než šľapák na nevestinu garderóbu. Nech je to o hocičom, nadpis nenadchne a verzálky mu dávajú ranu z milosti.
Kataster strachupriestorovkaAk by som sa snažil nerozumieť, tak by som nadpis zaradil medzi abstraktky. Pretože „kataster“ je viac abstraktnou reprezentáciou územia než územím samotným. Stačilo by nahradiť ho za „chotár“ a dostaneme oveľa pôsobivejší názov.
PortrétobjektovkaTakisto silný nábeh k abstraktke. Nadpis taký vágny, že prakticky hocijaké pridané slovo ho vylepší.
Matildine detiskupinovkaKeď už mať v názve „deti“, tak krstné meno je značne nevhodným spôsobom, ako ich bližšie opísať. Aj také „Čenkovej deti“ sú lepšie, o „Deťoch kapitána Granta“ ani nehovoriac.
Miesto pre psypriestorovkaJednoduché a pritom dobré. Neobvyklé spojenie konkrétneho a abstraktného pojmu do vzájomného vzťahu prebúdza zvedavosť, hoc aj čitateľ netuší, kam ho tento text zavedie.
KeltosobovkaKeby som bol zlomyseľný, písal by som o pive. No i z toho jasne vyplýva, ako veľmi názov potrebuje ďalšie slová, ktoré jeho zámer čitateľovi priblížia.
Kráľovná bielych tenisiekosobovkaPesnička z mladosti, prebúdza vo mne nostalgiu. Ak to bolo úmyslom, fajn. Akurát pochybujem, či to stačí, či by nebolo treba odraziť sa od nostalgie ďalej. K čo i len malému posunu k fantastike.
Fantázia na kľúčabstraktkaMohol to byť fajn názov, keby neponúkal dve rôzne interpretácie: buď je fantázia poháňaná naťahovacou pružinou, alebo je majiteľovi dodaná kompletná vo finálnom stave. No i tak to nie je zlé.
ZOO (1.časť trilógie)priestorovkaÚprimnosť bude po zásluhe potrestaná. Ale porotcovia aspoň nemusia zistiť po dočítaní, že ide o začatok bez konca, dozvedia sa to vopred. Nám ostatným to môže byť jedno, keďže mám oprávnené pochybnosti, že sa text prehryzie do zborníka.
OSEM MINÚT PO ŠIESTEJčasovka06:08 sa stalo niečo, čo prevrátilo svet naruby. Napríklad budík v pondelkové ráno. A prečo verzálky? LEBO!!!
Vrátiť sa môžešpriamorečovkaZnie to ako veta, po ktorej nasleduje „ale“. Lenže na ničom, čo bolo povedané pred „ale“, v skutočnosti nezáleží. A to nie je jediná zlá správa pre tento nadpis, sám osebe vyzerá ako banálna veta medzi rozídenými milencami.
DrakobijecosobovkaToto je povolanie, ako sa patrí. Silno dúfam, že hrdina bude robiť svojej profesii česť.
Nekonečný životčasovkaNekonečná téma, veľakrát omieľaná, a predsa ešte zostáva dosť nuáns na preskúmanie. Nadpis to dáva prvoplánovo, čo môže byť sympatické, ale možno náznak konkrétnej nuansy, ktorej sa poviedka venuje, by ho zatraktívnil.
Herman na Pobreží MoskytovosobovkaNie je to ten chlapík, čo „milovat némecký popmjúzik“? Stroskotanec zo seriálu Das Traumschiff (či Raumschiff…)? Nadpis má príchuť komédie, hádam aj text pobaví.
Agátové rekviemzmyslovkaÚder na lyrickú strunu. Čitateľ je ponechaný v neistote, či táto zádušná omša má vôňu agátov, chuť agátového medu či šum ich lístia. Možno ide o ich smrť a stačilo by konvenčné „Rekviem za agáty“.
Zúbková vílaosobovkaImportovaná marketingová postavička, vďaka ktorej si už malé deti uvedomia, že sa dá zarobiť predajom vlastných orgánov. Text bude mať úspech, nič horšie než Dwayne The Rock sa mu prihodiť nemôže.
MARTAmenovkaMarťanský Autonómny Robotický Teraformačný Automat. Dúfam, že text takto nastavenú latku nepodlezie.
Čierna soľzmyslovkaOxymoron v názve vie zaujať, navyše sa do vnímania zapájajú viaceré zmysly – zrak i chuť. Ešte by sa však žiadalo dodať za hlt jedla, ktoré má posoliť.
Šepot kostízmyslovkaDobrý názov. Až sa bojím, či poviedka dostatočne naplní to, čo nadpis naznačuje.
Psia podobazvieratkovkaKožomenič alebo animágus, či opäť Bulgakov? Na tom nezáleží, názov priťahuje svojou jednoduchosťou a nesilenou eleganciou.
Prečo nevidíme elfovpriamorečovkaDobrá otázka. Na odpoveď som vážne zvedavý.
AlbionpriestorovkaBritánia z čias po páde Rímskeho impéria. Doba kráľa Artuša, jeho rytierov a Merlina. Keltské legendy ďalej žijú aj v nás.
Dungeons & Dragons pod Starým mestompriestorovkaHravý názov s prísľubom zábavy. Najmä ak sa hra pre jej účastníkov zmení na skutočnosť.
KafshëmenovkaJednou z lákavých nástrah nadpisov sú ťažko alebo nejasne vysloviteľné mená. V tomto prípade pasca sklapla.
V mene BožompriamorečovkaPoteší ma, keď nadpis nebude ironizovať „temný“ stredovek. Lebo v takom prípade by šlo o značne obohranú platňu.
NezlomnosťabstraktkaNevšedné slovo, no žiadalo by sa k nemu aspoň čosi dodať. Je ako korenie, čo nedopadlo na pokrm.
PurgatóriumpriestorovkaOčistec, ten katolícky „výmysel“. Názvov s náboženským motívom sa vyrojilo dosť, na všetky takéto texty sa vzťahuje moje želanie, aby nezostali na úrovni nedospelej naivity, ktorá práve v tejto téme často bolestivo vytŕča.
Stvorenie zrkadlaakciovkaZrkadlo vytvára obraz reality, prepája ho s ňou a zároveň ich oddeľuje. Zrkadlo nefunguje bez pozorovateľa, je modelom vnímania i inteligencie. Vcelku inšpiratívny názov.
POZRI SA DO SVOJHO SRDCApriamorečovkaTaktiež emotívka žmýkajúca emócie až dosucha. Šanca, že poviedka bude dobrá, nie je nulová, ale asi nie pre mňa.
GosbustermenovkaNázov jedného z mojich obľúbených filmov. Skomolený, treba dúfať, že zámerne. Zrejme duchársky príbeh, ťažko povedať, či komédia alebo nie.
Hic sunt hominespriamorečovkaVariant klasického latinského výroku o neznámych krajinách. Možno je rovnako obrátená aj zápletka, rozpovedaná z pohľadu neľudského pozorovateľa.
Zlato prekliatychobjektovkaZdá sa mi, že neskoršie doručené texty majú kvalitnejšie názvy. Možno preto, že autori na nich pracovali dlhšie. Aj tento, hoci má ďaleko od geniálneho, zapôsobí.
Večera pre dvoch zdarmazmyslovkaDokonalá výhra pre zamilovaných študentov alebo bezdomovcov. Tradiční ekonómovia odmietajú pripustiť existenciu obeda zadarmo, o večeri však nevravia nič. Minulý rok sa jedlo pre dvoch dostalo až do finále, ktovie, kam to dotiahne tento text.
Morituri te salutantpriamorečovkaOpäť latinská veta, tentoraz pozdrav gladiátorov. Správny štart krvavej reže, zábavy, aká nikdy neomrzí.
Koho srdce túži najviacpriamorečovkaOpäť emotívna odstredivka, dvojička názvu o šesť miest vyššie.
Dedičstvo CovenumenovkaPodľa skloňovania to nevyzerá ako životné podstatné meno, skôr pomenovanie veci alebo miesta. Čo možno znie o trochu lákavejšie.
Toto je moje telopriamorečovkaBuď biblický citát alebo ponuka s povedzme sexuálnym podtónom. Dúfam, že nie oboje zároveň.
Taký malý bezvýznamný výletpriamorečovkaÚhybný manéver, ako keď chcem pri pive rozpovedať najstrašnejší zážitok svojho života, ale nechcem vyzerať ako sráč, keď ho štamgasti šmahom krígľov zbagatelizujú.
Pílili konár pod korunou tvorstva, ale odolalapriamorečovkaNemotorne prekombinované. Konár je súčasťou koruny (stromu), ale súčasne je na konári aj iná koruna (tvorstva). A čomu tá koruna tvorstva odolala? Píleniu konára? Metafora naráža na svoje vlastné limity.
Neviditeľná korporáciaobjektovkaZákladný kameň antikapitalistických konšpiračných teórií. Na druhej strane je to marketingový ideál – byť viditeľný len pre svojich (súčasných i budúcich) klientov a partnerov. Som zvedavý, na ktorú stranu sa poviedka prechýli.
Krvavý UtorokčasovkaDo uší mi znie: „Sunday, bloody Sunday!“ Krvi sa preliali potoky v ktorýkoľvek deň v týždni, uvidíme, čím si utorok zaslúžil tú česť byť na titulke.
Praktická démonológiaobjektovkaVoliteľný predmet na každej lepšej čarodejníckej škole. Študenti, ktorí z neho prepadnú, už nedostanú šancu opakovať ročník. Vlastne, už ich nikto nikdy neuvidí.
OspravedlnenieabstraktkaToto nie je súťažná poviedka. Toto je nadpis e-mailu, ktorým autor vysvetľuje, prečo poviedku nestihol dokončiť. V zozname poviedok sa to ocitlo zásluhou prepracovanosti Ivana Aľakšu.
OPRAVOVAČobjektovkaUniverzálny prostriedok, ktorý po nanesení jemnej vrstvy na poškodené miesto dá všetko kompletne do poriadku. Taký vynález si verzálky fakt zaslúži. Jediný nedostatok je v tom, že takto to nefunguje, hoci je tomu veľmi veľa ľudí ochotných uveriť.
StratenápriestorovkaMôže ísť vlastne o čokoľvek (pokiaľ je to ženského rodu): dedinu, dolinu, dievčinu… Hádam nebude stratená nádej na príjemné čítanie.
VirtuálabstraktkaOpozitum Reálu. Moderná verzia Platónovho sveta ideí, ibaže ešte oveľa nedokonalejšia než skutočný svet, no práve preto schopná rozvoja. Matrix ustálil predstavu, že je to peklo s maskou reality.
Dolus specialisabstraktkaLatinský právnický termín. Motá sa okolo zriedkavo sa vyskytujúceho fenoménu, keď človek konaním naozaj dosiahne ten cieľ, ktorý si zaumienil. Tento jav zvyčajne svedčí o nízkych ambíciách pri stanovovaní cieľov, alebo … o nadľudských schopnostiach.
Peklo na Gessayovej 49priestorovkaMiesto zatratenia uprostred Petržalky? Samozrejme, domáci sú už zocelení, ale novopríchodziemu tam padne srdce do gatí, ako mne kedysi. Som ochotný uveriť, že príbeh bude podľa skutočnej udalosti.
AenimemenovkaMeno nejakej nežnej bytosti, ktorej sa prihodí niečo hrozné. Predstavujem si ju ako štylizovanú postavičku s veľkými očami z japonského anime.
Sklenená knihaobjektovkaNápad zaujímavý, ale značne nepraktický, ak si predstavíme klasickú väzbu so stránkami zo skla. Zišiel by sa náznak, ktorý by predstavivosti ukázal želaný smer.
Nočná službačasovkaBežná schéma pre hororové príbehy – noc a samota, bdenie a čakanie. Bez náznaku, čo sa prihodí, je to trochu jalové napínanie.
Cena slobodyabstraktkaEšte aspoň jedno aspoň trochu nezvyčajné slovo by sa do tohto nadpisu zišlo ako soľ. Takto je to nafúknuté a bez chuti.
Pracovný deňčasovkaO tri stupne horšie ako „Nočná služba“, ba slabšie aj ako „Blbý deň v práci“.
Ohnivá odplataabstraktkaSíce nie úžasný názov, ale vidno, ako prívlastok usmerňuje predstavy a znižuje neurčitosť pomenovania.
Pohľad za oponu realityabstraktkaFloskula je slovný zvrat, ktorý kedysi znel zaujímavo, no už sa dávno obohral. Akurát tí, čo ho ešte používajú, o tom nevedia.
Zradné očiobjektovkaNemôžem sa ubrániť dojmu, že názov prezrádza časť zápletky, možno aj pointy. Takéto avízo, ba i vzbudenie pocitu, že ide o avízo, je (až na špeciálne prípady) nežiadúce.
Porcia smolyabstraktkaNie zlé, na abstraktku. Ak by bol názov chápaný doslovne, bolo by to zaujímavejšie. No osobne ma kuchárske prirovnania príliš neberú.
Deväťdesiatdeväť nocíčasovkaZároveň číslovka. Mágia baťovských počtov funguje, ale žiada si objekt, ktorého kvantitu by určovala. Takto visí ako cenovka v prázdne.
PrichádzajúpriamorečovkaZákladná schéma vyvolávania strachu. Približovanie sa je chápané ako znak agresie, boja o miesto, kde sme my. Množné číslo znamená prevahu. A to všetko ostatné, čo je v nadpise zamlčané, vyvoláva neistotu. Poddajte sa hrôze, vy všetci maloverní!
DCÉRA LESOVosobovkaVšednejšia príbuzná Švantnerovej „Nevesty hôľ“. Veru, naturálne divožienky majú v našich krajoch dávne korene.
Svetlo a tieneabstraktkaKapitola z učebnice fyziky (alebo 3D grafiky). Svetlo je základnou substanciou vesmíru, takže nadpis to zobral naozaj zoširoka.
Beata simplicitaspriamorečovkaLatinskými výrokmi sa to tohto roku len tak hemží. Zrejme sa to autorom vidí menej prosté, ale o to svätejšie.
Tvár v zrkadleobjektovkaNič lepšie ako Dežo Ursíny k tomu nepoviem.
RozprávačosobovkaToto je buď strašne artovo-sofistikovaný nadpis, alebo strašne odfláknutý.
Moje drahé, milované ChicagopriamorečovkaVyznanie illinoiského rodáka alebo predvolebná reč kandidáta na chicagského starostu. Necháme sa prekvapiť, akú má spojitosť s fantastikou.
PandemóniumskupinovkaNázov páchnúci heavy metalom, chór démonov dal meno viacerým albumom i knihám. Tento text bude zrejme ďalší do počtu.
Takmer nesmrteľný chlapíkosobovkaZnie to bodro a optimisticky. No som zvedavý, či to „takmer“ nenaznačuje, že titulná postava zomrie.
Začiatky koncaabstraktkaSlovný paradox, čo pošteklí mozog. Pre silnejší účinok by sa žiadalo dotlačiť to do oxymoronu. Niekam k úrovni Asimovovho „Konca večnosti“.
Dievča za plotomosobovkaDýchla na mňa dedinská atmosféra, prostá a nostalgická. V meste je plotov menej, alebo sú nepriehľadné, takže dievčatá za nimi nevidno. Pre selankovú fantasy je to fajn nadpis.
Nepoznaný susedosobovkaToto je zase skôr urban fantasy, v panelákoch máte toľko susedov, že všetkých nemáte šancu poznať. A občas zistíte, že aj o tých, čo si myslíte, že ich poznáte, podstatné veci neviete.
Nádej umiera poslednáabstraktkaFloskula. Prečo to obohrané porekadlo aspoň trochu nepozmeniť, neposunúť jeho význam? Dať čitateľovi trochu potravy na premýšľanie, zabojovať o jeho záujem.
PečeňobjektovkaNajväčší vnútorný orgán ľudského tela. Vyrovnáva naše vnútro s tým, čo do nás vchádza zvonku, a poctivo šliape do pedálov, kým si ju nezničíme žltačkou, alkoholom, tukmi a inými jedmi. Dokáže dorásť, o tom by Prométheus vedel rozprávať. Názov pôsobí trochu znepokojujúco, akoby siahal do našich vnútorností.
JUNAmenovkaMeno niekde medzi Švantnerovou Zunou a rímskou bohyňou Juno.
Skreslené vnímanieabstraktkaTeda hocijaké vnímanie, pretože nikto nie je schopný vnímať úplnú komplexnosť sveta. Zrejme sa preto myslí odlišné vnímanie, keď niekto vníma iným spôsobom ako ostatní, alebo prekrútené vnímanie, keď vnem protirečí reálnemu javu. Chcelo by to trochu pritlačiť na pílu.
PrespávačkaakciovkaPubertálne dobrodružstvo, počas ktorého sa môže prihodiť čokoľvek. Najčastejšie horor, pretože strašenie je obľúbenou zábavou tejto vývojovej fázy.
Čo nám voda prinieslapriamorečovkaVoda prináša spústu príbehov. Ako vraví Sun-c‘: „Ak počkáš pri rieke dostatočne dlho, uvidíš v nej tonúť telá svojich nepriateľov.“ Bodaj by aj nadpis dosiahol silu tohto citátu!
Jakub GálmenovkaOpačný extrém k nevysloviteľným a nezrozumiteľným menám: jednoduché, všedné, rozšírené meno a priezvisko, má viacero reálnych nositeľov na webe aj sociálnych sieťach, v databáze slovenských priezvisk takmer dvetisíc výskytov. Na druhej strane to nie je ani Jozef Mak: človek – milión. Ťažko pochopiť, aký zmysel má použitie takéhoto mena v nadpise.
Dračie údoliepriestorovkaPriamočiara výstraha: „Toto údolie vlastní draka a nebojí sa ho použiť.“ Zostáva len dúfať, že ju splní.
NÁDEJ ZOMIERA POSLEDNÁabstraktkaDéjà vu. Pravdepodobnosť, že sa v jednom ročníku Ceny Fantázie ocitnú dva texty s prakticky rovnakým názvom, týmto dosiahla úroveň jedna. Pre názov platí to, čo som napísal o osem riadkov vyššie.
Posledný súdabstraktkaUdalosť, ktorá dá ľudskému životu referenčný rámec. Náboženská tématika sa s fantastikou vcelku znáša, obe sú postavené na mýtickom chápaní sveta. Záleží však na autorovi, či dokáže využiť synergiu.
PrebudenískupinovkaProtiklad ku Kukučínovej poviedke „Neprebudený“. Dá sa očakávať, že titulná partia dostane možnosť využiť svoje mozgy na oveľa viac než obligátnych desať percent.
Žena v stromeosobovkaOpäť lyrizovaná próza? Členka klanu objímačov stromov ašpirujúca na úroveň vrastačov?
LASTÚRAobjektovkaŤažko zaradiť. Môže ísť o živočícha, ale aj o tvar logaritmickej špirály. Upresnenie ďalšími slovami by pomohlo i pritiahlo záujem.
Gens una sumuspriamorečovkaŠachy hrám rád, aj keď biedne. Toto motto je idealistické aj na šachovú federáciu, pri rozšírení na komplikovanejšie sféry reality sa idealizmus ešte zhoršuje.
KronosmenovkaPrial by som si, aby mnou text s týmto názvom otriasol tak, ako Goyov obraz.
ZlobaabstraktkaKnižné emotívne slovo je dobrý základ, žiadalo by sa pridať ďalšie materiálne, ktoré ho upevní. Ako Steinbeckove „Ovocie hnevu“.
POŠEPOL IM TAJOMSTVO…emotívkaKeď zaostríte fotoaparát na nesprávny objekt, obrázok bude rozmazaný. Tak aj v tomto nadpise je málo dôležité, že nejaké tajomstvo niekto nejakej skupine osôb pošepol. Oveľa dôležitejšie je, čoho sa tajomstvo týkalo. O tom sa však nič nedozvieme.
Menitelia z GeminiskupinovkaAlta Vášová napísala detskú scifi „Blíženci z Gemini“. „Menitelia“ sú oproti tomu oveľa nemotornejší, chýba im ľahkosť a druhý plán. Treba dúfať, že text to napraví.
Tunel samovrahovobjektovkaMinulý rok sa do finále dostal horor, v ktorom hral tunel dôležitú úlohu. Tunely človeku vtláčajú pocit bezmocnosti, nútia ich čakať na svetlo na konci. A možno majú samovrahovia vyhradenú osobitnú cestu do nebytia.
Služobná cestačasovkaĎalší z radu totálne všedných názvov. Najhoršie by bolo, keby si poviedka takýto nadpis naozaj zaslúžila.
Pra(r)evolučná rozprávočkaakciovkaZnie to ako humorná fantasy s náučným podtextom. Ľahkých zábavných textov nie je nikdy dosť, hádam aj tento zníži existujúci deficit.
SPEVY TROCH POSMRTNÝCH RÍŠzmyslovkaToto vyzerá na komplikovanú záhrobnú operu, náležito ponurú a depresívnu. Alebo náučnú moralitku, rovnako depresívnu.
Duchovia džungle a kameňaskupinovkaKlasicky pompézny názov, môže vcelku dobre fungovať. Trochu zadŕha nesúmernosť „džungle“ a „kameňa“, viac by sa hodilo „skál“ alebo „ruín“.
Stratil si sa?priamorečovkaBanálna otázka so zlovestným podtextom. Len ten podtext si tam čitateľ musí sám dosadiť, a pravdepodobne sa netrafí do autorského zámeru.
GRÍŠAmenovkaZdrobnenina ruského mena Grigorij a tiež young adult trilógia od Leigh Bardugo. Takže možno toto bude fanfiction.
Malé dravcezvieratkovkaNie zlý názov, napriek jednoduchosti v sebe obsahuje napätie a potenciál hrozby.
TMAabstraktkaIba horor môže považovať takýto prvoplánový názov za tajomný a hrozivý (a postačujúci). Zafunguje len na tých, čo horory obľubujú alebo sa ich boja.
Odvaha neskrývať sa.abstraktkaTypický problém abstraktky. Všedné slovné spojenie, z ktorého by sa dala časť škrtnúť bez straty významu („Neskrývať sa“ pôsobí prakticky rovnako), no chýba mu zaostrenie na cieľ. Bodka na konci nadpisu tiež nenadchne.
Ja na druhej stranepriamorečovka„Na druhej strane je vždy tráva zelenšia.“ To môže byť jeden z dôvodov, prečo nám druhá strana stále máta v hlavách. A máta aj v nadpisoch.
EwandermenovkaPrvý a jediný, kto mi príde na um, je Evander Holyfield. Pochybujem, že toto autor zamýšľal.
RECYKLÓNmenovkaOK, slovná hračka s enviromentálnou tématikou. Dúfam, že text bude skôr humorný, než katastrofický.
Červený zlodejosobovkaOdchovanec komunistickej strany zneužívajúci štát vo svoj prospech? Alebo komiksová figúrka v latexovej uniforme? Či oboje zároveň? (To by bol najzaujímavejší variant z ponúknutých.)
Veža dušíobjektovkaVidím vysokú kamennú stavbu na mohutnom brale, ponurú a trochu rozpadnutú. Po jej úzkych točitých schodoch sa plahočia duše mŕtvych, aby sa dostali bližšie k nebu, hoci vlastným úsilím ho nikdy nedosiahnu…
Diera v múreobjektovkaNázov tak trochu „přizdisráčsky“. Diery bývajú všelijaké – konštrukčné, navŕtané, prevalené, po streľbe, od myší. Nemusia nikam ústiť, môžu končiť vnútri múru. Väčšina z týchto možností je nudná a autor sa nesnažil ponúknuť nejakú pútavú.
TEN NAJHORŠÍ NA SVETEemotívkaSamoopisný názov? Skôr snaha o bombastický pútač. Ale niekedy úsilie o dosiahnutie jedného dospeje k tomu druhému.
ŠéfosobovkaDokopy s predošlým názvom by to mohlo vyzerať ako prejav synchronicity, no zrejme ide o bezvýznamnú koincidenciu. Na napravenie chuti po mdlom nadpise odporúčam film s Belmondom „Veľký šéf“.
Poď sa so mnou hraťpriamorečovkaOpäť banalita. Keby aspoň „Poď sa hrať s démonom“ alebo „Mám laserové delo, poď sa so mnou hrať“, bolo by to trochu lepšie.
Vymazané spomienkyabstraktkaV téme spomienok je toľko výborných názvov (napríklad „Večný svit nepoškvrnenej mysle“), že takýto nadpis je vyložene lajdáctvom.
Vec voľbyabstraktkaHocičo je vecou voľby, človek môže uplatniť svoju vôľu aj v prípadoch, keď sa zdá, že nemá na výber. No žiada si to viac než len pasívne vyberanie si z možností – ako pri tomto nadpise. Žiada si to tvorivosť.
O šesť minútčasovkaO 360 sekúnd sa niečo začne alebo niečo skončí. Presný časový údaj je asi ten najmenej dôležitý detail spomínanej udalosti.
OknoobjektovkaBuď mám okno alebo takýto názov už v tomto zozname bol. Možno by sa hodilo doplniť do podmienok súťaže, že nielen autor každej poviedky má byť iný, ale aj jej názov.

Popis kategórií

Abstraktka

Nadpis obsahuje čisto abstraktné pojmy. Následkom toho je zvyčajne vágny a nezapamätateľný. Osobne si myslím, že dobrý nadpis by mal obsahovať aspoň jedno slovo pomenúvajúce hmotný objekt.

Akciovka

Nadpis sa sústreďuje na činnosť, akciu, popisuje dej. Najjednoduchším spôsobom je použitie slovesného podstatného mena, no tejto možnosti by som sa vyhýbal ako čert krížu, pretože je nemotorná a slovesné podstatné mená treba používať striedmo aj v texte samotnom, nieto ešte v názve. Každá iná alternatíva je lepšia a môže byť pre čitateľa lákadlom.

Časovka

Nemusí ísť o cestovanie časom. Názvy v tejto kategórii vyjadrujú nejaký časový údaj, niekedy priamy, väčšinou závislý na konkrétnej udalosti. Ide (podobne ako pri priestorovke) o vymedzenie časti priestoročasu, v ktorom sa príbeh odohráva. Ak sa to podarí urobiť pútavo, môže to byť dobrá cesta k funkčnému názvu.

Číslovka

Čisto číselný názov je zriedkavý, no tých zopár úspešných opusov si pamätáme (Orwellov „1984“). Pomôže, ak má použité číslo význam aj mimo textu – napríklad je pamätným rokom. Na druhej strane zvyšných 99% číselných názvov rýchlo upadne do zabudnutia.

Emotívka

Názov hrá na city, naťahuje strunu na maximum ako titulok na prvej strane bulvárneho plátku. Často využíva stokrát prevarené klišé, ktoré cieľová skupina čitateľov považuje za sofistikovanú štylistiku. A podobne, ako pri emócie žmýkajúcich článkoch, je mi jedno, či poviedka splní sľub z názvu, alebo nie. Vlastne neviem, čo je horšie.

Históriovka

Pôvodne som chcel túto kategóriu nazvať Červenákovka, ale musel by som platiť tantiémy. V Cene Fantázie nesmie text tohto typu chýbať. Historizujúce fantasy, najlepšie zo starých slovänských čias, keď naši hrdí praotcovia neochvejne stáli aj proti Rimanovi-cárovi.

Menovka

Nadpis obsahujúci meno. Možno hlavnej postavy, možno organizácie, možno zemepisný názov. Každopádne, tento spôsob je ako balansovanie na horskom hrebeni. Napravo je priepasť bežných fádnych mien, naľavo mien nezrozumiteľných až nečitateľných.

Objektovka

Druhé najjednoduchšie riešenie po osobovke. Otvára tvorivosti ešte väčšie vráta, typov predmetov existuje oveľa viac než postáv, a ešte viac sa ich dá vymyslieť. Na druhej strane takých, na ktorých by čitateľovi naozaj záležalo, je oveľa menej než pri postavách.

Osobovka

Dať do názvu postavu príbehu je najjednoduchšie riešenie, ktoré často slušne funguje. Je to omnoho lepšia voľba než menovka, pretože dáva možnosť postavu opísať. Kreatívny opis dokáže aj z mála vykúzliť silný účinok.

Priamorečovka

Názov pravdepodobne niekto vyslovuje. Často obsahuje vetu v prvej alebo druhej osobe. Môže to byť zaujímavý spôsob zaujatia čitateľa a vtiahnutia do textu, žiada si však citlivé narábanie, aby nespadol do emocionálneho klišé. Väčšinou sa nespadnúť nepodarí.

Priestorovka

Komplementárna kategória k časovke. Vymedzuje priestor príbehu, platí pre ňu to isté, ako pre časovku.

Skupinovka

Názov určuje skupinu postáv, osôb, zvierat, bytostí. Rozšírenie osobovky na väčší počet jedincov. Nebezpečím je, že postavy stratia individualitu, najmä v poviedkach, kde obmedzený rozsah textu limituje aj počet osôb vystupujúcich v príbehu.

Zvieratkovka

Zvieratá v názvoch nesmú chýbať. Najmä vo fantasy sú oveľa významnejšou súčasťou príbehov než v iných žánroch. Predstavujú dôležité prepojenie človeka so svetom, na úrovni, ktorá je jedinečná a nenahraditeľná.

Zmyslovka

Väčšinou sa slová usilujú vytvoriť v mysli čitateľa obrazy. No ani ostatné zmysly by nemali zostať bokom. Sluch je za zrakom hneď druhý na rade. Zvuky, hlasy, hudba, to všetko je nielen kulisou sveta, ale súčasťou vnútornejších vrstiev našich životov. Čuch, chuť, hmat sa do nás noria ešte hlbšie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.