Uplynulý svetelný rok priniesol našej kozmickej lodi nebývalé turbulencie. Všetko začalo dvomi vraždami, zásluhou ktorých sa odchlípil lesklý náter veliteľského mostíka.

Hoci na smrti dvoch mladých členov posádky sa zrejme priamo nepodieľal nikto z vedenia, seizmická vlna prešla celou loďou. Jednou z obetí bol totiž mladý reportér, ktorý pod lodným lakom odhalil široko rozvetvené vlákna plesne. Všetci zrazu mohli vidieť (ak boli ochotní si to pripustiť), že podhubie plesní prerástlo celou loďou, všetkými veliteľskými stupňami a kapitáňom Roboffom zvlášť. Tomu mykóza pevne vrástla do nervovej sústavy a prevzala značnú časť vyšších kognitívnych funkcií. Mimochodom, tým sa vyjasnilo, ako to myslel s tým „zháňaním peňazí vlastnou hlavou“.

Otras rozbúril lodnú mienku a vyhnal posádku do palubných koridorov. Kto by v modernej hygienicky čistej dobe nepocítil zhnusenie pri pomyslení, že pleseň je na lodi všadeprítomná. Chvíľu to dokonca vyzeralo na pád velenia a predčasný výber novej admirality. No kapitáň Roboff pleseň to ustála a udržala si moc nad našou kozmickou loďou (teda niežeby sa pádom Roboffovho velenia stala pleseň bezmocnou). No minimalizácia strát si niekedy vyžiada obetu silnej figúrky. Preto sám Roboff prišiel o kapitáňske kreslo a šiel sa posadiť do admirality.

Novým kapitáňom sa stal Zelený Pelé, sympatická figurína s diaľkovým ovládaním, ktoré Roboff mienil držať pevne vo svojich rukách. Chcel to zahrať v štýle imperátora Palpatina, ak by sa ten stiahol do verejnej roly senátora a v tajnosti ako Darth Sidious ťahal za nitky (nechať sa hodiť do hlbokej šachty pre Roboffa neprichádzalo do úvahy). No zdá sa, že niektoré z nitiek sa mu vyšmykli a teraz sa ich snaží opäť zmocniť. Preto vystupuje verejne ako Majster temnej strany, na všetky strany sa vyhráža a zastrašuje. Čím viac strachu zaseje, tým viac dôvery od plesne získa. Ibaže tradícia jeho rádu káže, aby majster zničil žiaka alebo žiak svojho majstra. Dá sa teda očakávať, že možno už budúci svetelný rok prinesie do tohto tajného súboja viac svetla.

No dôležité je niečo iné, ukryté pod povrchom. Keď pleseň nechala padnúť Roboffa, začala preskupovať sily a rozkladať záťaž na viaceré styčné osoby. Vo výsledku tým ešte viac posilňuje svoju moc a zvyšuje vplyv nad našou loďou.

Čo sa týka strašenia, exkapitáňovi Roboffovi zdatne konkurujú lunatici. Ich stratégiou je extrapolovať zo súčasných dát nejaký budúci stav, ktorý bude dostatočne hrozivý na vyľakanie aspoň časti posádky. Jednou z vďačných tém je nadchádzajúci výber nového veliaceho automata. Súčasný automat KissAngel už má nemohúcnosti v tejto funkcii plné zuby a chce sa posunúť ďalej, no zatiaľ ešte nemá jasno kam. Velenie i admiralita odkladajú menovanie svojich favoritov na post, pretože je jasné, že nebudú stáť za nič.

Táto situácia je pre bežného lunatika ideálna: vezme jedného známeho kandidáta, ktorého neznáša, pridá fiktívneho druhého kandidáta, ktorého tiež neznáša, a sugestívne opíše, ako sa jeden z nich naisto stane veliacim automatom. Katastrofa je tým dokonaná. Účelom je vystrašiť dostatočne veľa členov posádky, aby stúpli šance na výber tretieho kandidáta (ktorého znáša).

Takže všetkým prajem pekný nový svetelný rok! A trasme sa!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.