Kapitáň Roboff si môže gratulovať. Podarilo sa mu urobiť šalamúnske rozhodnutie vo vcelku bezvýznamnom lodnom spore. Preukázal, že v machináciách nemá na našej kozmickej lodi konkurenciu. Len uznania sa mu od nikoho nedostáva.

Išlo o pár kilobajtov vágnych formulácií o ochrane žien pred násilím, ktoré mala admiralita odsúhlasiť. Rovnakú tematiku pritom podstatne konkrétnejšie pokrýva palubný poriadok. Súboj o tento protokol však predstavuje jednu z vyčnievajúcich špičiek rozsiahlej navigačnej vojny, ktorá prebieha aj na palubách našej kozmickej lode. Vojna je to studená, preto sa javí len ako séria banálnych a navzájom nesúvisiacich sporov medzi pokrokármi a tradicionalistami. Zato zákopové línie sa predlžujú a ich hĺbka narastá, takže obe strany strácajú schopnosť chápať svojho protivníka.

Kapitáň Roboff postupoval presne podľa Šalamúnovho vzoru, rozsekol predmet hádky na dve časti. V jednej nechal ochranu žien, ktorou sa oháňali pokrokári, druhú s redefiníciou tradičných vzťahov vyhodil, aby sa zapáčil tradicionalistom. Už tento ťah ukázal silu jeho navigačných schopností. Až reakcie dotknutých strán však osvetlili jadro sporu a ich skutočné motivácie.

Tradicionalistom odľahlo, hoci na to prakticky nemajú takmer žiadny dôvod. Roboff potvrdil, že 98 % protokolu zapracuje do palubného poriadku, takže protokol nebude prijatý iba formálne. Ak by tradicionalistom šlo o zachovanie násilia na ženách (ako ich pokrokári vykresľujú), tak načisto prehrali. A nemajú vyhraté, ani ak im záležalo na neprijatí toho vyhodeného zvyšku protokolu, pretože Roboffovi poskokovia môžu (s jeho súhlasom) aj tak kúsky do palubného poriadku prepašovať.

Zato pokrokári spustili bezdôvodný vresk. Hoci ochrana žien pred násilím bude prijatá, svojou zlosťou dokazujú, že im o ňu vôbec nešlo a že ju používali len ako zástierku. Šlo im o ten kúsok vyhodeného textu, do ktorého vkladajú mnohé – často neopodstatnené – nádeje. Taktika trójskeho koňa tentoraz zlyhala, kapitáň Roboff, sám veľký majster v jej využívaní, ju prekukol.

Najsmutnejšie na tomto inak bezvýznamnom incidente je, že sa čoraz viac rozširuje trhlina naprieč celou našou loďou. V jej okolí dochádza k dekompresii, nedokysličené mozgy vidia iných členov posádky ako obludy a beštie, odlišné myšlienky a názory sa stávajú nezmyselným bľabotaním šialencov. Málokto je schopný jasného a rozumného vnímania príčin tohto stavu. Chlad z kozmického priestoru preniká čoraz hlbšie do ľudských sŕdc.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.