Tentoraz nie je reč o vrchnom automatovi KissAngelovi, hoci náš feši bezpečák by si to určite z celého srdca želal. Ide o susednú kozmickú kocábku, od ktorej sa naša briga oddelila pred svetelným štvrťstoročím, no stále sa drží za ňou v zákryte. Usporiadali si tam konkurz na nového kybernetického veliteľa.

Funkcia je to ceremoniálna, rovnako ako u nás. Spočíva v prijímaní i vykonávaní návštev a reprezentácii na lodných oslavách. Jedinou serióznou úlohou je uvoľňovanie zaseknutých navigačných ozubených kolies, ak si s nimi admiralita nevie rady. Takže by stačilo, aby sa kluby v admiralite vedeli spolu dohovoriť, a veliaci automat by zostal len na okrasu. Lenže nedávno ustanovená admiralita sa načisto rozvadila a nedokáže sa zhodnúť na ničom podstatnom. Význam vrchného automata tým prudko stúpol.

Dosluhujúci automat Milouš Cemann to mal nahnuté. Mechanická výbava ťažko opotrebovaná, stabilizátor rozhodený hojnými dávkami mazacích destilátov. Celkový stav vhodný na kozmické vrakovisko. Navyše si svojou nevymáchanou papuľou krčmového filozofa narobil kopu nepriateľov, ktorých jeho postoreká vulgárnosť do krvi popudzuje. Nečudo, že povstal rad záujemcov, ktorí by radi zaujali jeho parkovací box pri popelníčku.

Hlavným problémom vyzývateľov bola nuda. Každý z nich mal za sebou nejakú intelektuálsku kariéru a tvárili sa, akoby funkcia vrchného automata mala byť bonus k dôchodku za slušné správanie. Nečudo, že nakoniec ani postúpivší vysoký vedecký úradník Drahouš nezmobilizoval dostatočnú časť posádky, aby prečíslil Miloušov fanklub. A tak Cemann zostal vrchným veliacim automatom na ďalších päť svetelných rokov.

Jeho úspech vyrastá z ich lodnej nátury, zo všeobecne oceňovaného švejkovského životného postoja. Milouš Cemann je Švejk, ktorého zvolili za císaře pána. Občas ho skláti na vozík revma alebo viróza, ale bojovať bude do roztrhání těla. Nemá problém klamať či kradnúť, často bez zjavného dôvodu. Zakaždým sa však z toho dokáže vykecať a tým oblažiť svojich priaznivcov a rozzúriť odporcov. Niekedy ho označia za špióna Russithov, inokedy sa sám v dobrom rozmare prezlečie do russithskej uniformy. Mnohými mienkotvornými intelektuálmi bol superarbitriván pro blbost, čo on používa ako univerzálnu výhovorku. Je na smiech, no často oveľa smiešnejšie vyzerajú tí, čo sa ho rozzúrení do nepríčetnosti snažia usmerňovať, komandovať a súdiť.

Vládu nad naším vesmírnym konvojom preberajú karikatúry. Nielen ako velitelia, ale ako princíp komunikácie. Serióznosť skapíňa pod tlakom výsmechu, vážne (hoci aj neodborné a zjednodušujúce) obavy a znepokojenia sa stávajú terčom zosmiešňovania a znevažovania. Výrobné linky produkujú nepriateľov na plný výkon. Individualizmus drobí posádky našich kozmických pravidiel na jedincov, ktorí si navzájom rozumejú čoraz menej. Schopnosť chápať slová, činy i myslenie iných ľudí sa vytráca. A snahy intelektuálnych elít frustrovaných z vlastnej neschopnosti zvrátiť tento proces ho ešte zrýchľujú.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.