Na výsledky výberu seržáňov čakala celá naša vesmírna loď s napätím. Nie bezdôvodne. Do popredia vyčnieval seržáň Katlebo a jeho snaha nielen obhájiť svoj post, ale roztiahnuť chápadlá aj na ďalšie paluby. No v pozadí klub kapitáňa Roboffa zmenil pravidlá výberu, aby v kreslách udržal svojich šiestich seržáňov, ba ešte získal zvyšné dva posty. Obe tieto úsilia však ťažko pohoreli.

Najprv si ale treba urobiť krátku exkurziu po lodiach kozmickej flotily, pretože tento svetelný tok sa na viacerých konali výbery velenia. Či už došlo ku zmenám pri kormidle, alebo sa ho udržali doterajší navigátori, všade došlo k výrazným zmenám kurzu (dokonca na susednej bohatej karake sa má stať kapitáňom úplne nový Kurz). Každý takýto obrat zasieva viac beznádeje do intelektuálnych elít, pre ktoré doterajšie smerovanie predstavuje posvätnú modlu. Utešujú sa aspoň starou kapitáňkou Mergelou ešte stále držiacou opraty bohatej obchodnej lodi Germoney, tá dokáže akúkoľvek zmenu smeru prekryť nepriestrelnou nudou. Navyše, po odtrhnutí sa Veľkého spojeného kráľovského krížnika od Flotily sa začal rozpad mohutnej galéry Hispaňa. Jej motorový sektor má čoraz menej ochoty tlačiť dopredu celú loď a násilné uťahovanie svoriek celú vec len zhoršuje.

Nečudo, že takáto séria Jóbových zvestí ponorila našich palubných intelektuálov do stavu hlbokého splínu. Boli ochotní vymazať si z pamäti pôvodný význam slova „liberálny“ a upierať v kritických momentoch členom posádok slobodu rozhodovania o svojom vlastnom osude (v prípade galéry Hispaňa). Dokonca sa chytili aj na slamku s nálepkou Jadro Flotily, ktorú im blahosklonne podal kapitáň Roboff. Dôležité pre nich zostalo zachovanie statusu quo, porazenie vlastnoručne postavených strašiakov a naplnenie ich predstáv o tom, ako má vesmír fungovať.

Po oznámení nových seržáňov vypukli v palubnom rozhlase ohňostroje osláv a nadšenia. Seržáň Katlebo sa stal bývalým a neuspel prakticky nikto z jeho vlčej svorky. Ukázalo sa, že štyri svetelné roky vo funkcii boli preňho dosť na to, aby ho posádka začala považovať za štandardného navigátora. Navyše z Roboffových poskokov si seržáňsku hodnosť udržali len dvaja, zvyšní štyria sa ocitli na palube. Ich miesta si vydobyli málo známi členovia opozičných navigačných klubov. Časť intelektuálnej elity to presvedčilo, že Roboff je zrazený na kolená, a radi hodili za hlavu, že s ním ešte nedávno koketovali (najmä, keď im kvôli tomu zostala pachuť v ústach). No táto emócia sa zdá byť príliš predčasná.

Noví seržáni totiž skôr predstavujú pokračovanie procesu spusteného pred štyrmi svetelnými rokmi – odporu proti systému. Vedľajší, málo výrazní a nečakaní, väčšmi sú prejavom odmietnutia zabehaných Roboffových figúrok než dôkazom vlastných kvalít. Tobôž nie kvalít opozičných klubov, do ktorých patria. Žiadne víťazstvo opozície sa nekoná. Šašovský šéf klubu, ktorý nominoval troch nových seržáňov (a tým sa stal štatistickým víťazom), k ich výhre najviac pomohol tým, že sa stiahol z palubného života. Ďalší seržáň patrí do klubu, ktorý sa naposledy ani nedostal do admirality, a pokoriteľ Katlebu je nezávislý výrobca výživnej kozmickej pasty. Jedine na palube okolo veliteľského mostíka sa odohral regulérny súboj konjunkcie a opozície.

Výsledok výberu je ďalším dôkazom šíriacej sa neistoty, strachu a anarchie. Rastie nepredvídateľnosť hlasovania, zväčšuje sa miera nestability. Áno, tentoraz to náhodou vyšlo optimisticky, no nasledujúci výber môže z tých istých príčin dopadnúť katastrofálne. Dá sa tešiť z výsledku a želať Roboffovi hĺbkovú reflexiu, no nemali by sme ignorovať pazúry kozmického chaosu rozťahujúce sa nad celým vesmírnym konvojom.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.