V istom zmysle je posádka našej kozmickej lode stále spoločnosťou lovcov a zberačov. Stačí, aby sa niekomu ocitlo na dosah hocičo, čo sa mu zdá žiadúce – peniaze, majetok, moc, a často nadobudne presvedčenie, že má plné právo si to privlastniť. Ba čo viac, má na to nárok, ktorý si musí brániť proti ostatným. A pokiaľ mu niekto slabší skríži cestu, buď sa podrobí a uhne, alebo ťažko zaplatí za svoju ľahkovážnosť.

Výsledkom tohto prístupu je rozdelenie posádky na ponižovaných a ponižujúcich. No to neznamená, že by tvorili dve oddelené skupiny. Naopak, tí, ktorým bolo ublížené, sa často sami stávajú ubližovateľmi, okradnutí sa menia na zlodejov, aby sa zahojili – zvyčajne na niekom úplne inom. Vznikajú celé hierarchie útlaku, znevažovania, vydierania, spoločenské siete nenávisti, zlosti a výsmechu. Posádkou sa prelievajú vlny žlčovitého smiechu a nenávistného humoru. Na nich surfujú tí, ktorým vyhovuje všeobecná nevraživosť, vedia podkladať pod jej kotlom a dokážu si popritom nahrabať pre seba.

Šikanovanie je nákazlivé a dokáže infikovať hocikoho s oslabenou morálnou imunitou. Pretože tak, ako je utrpením pre šikanovaného, je zábavou pre šikanovateľa. Ba tyran si často nie je schopný uvedomiť, že jeho obeť trpí, on iba vykonáva to, čo považuje za spravodlivé. A tak sa šikana šíri ako mor, od rodinných kajút, cez základné palubné školy (ako predviedlo nedávne ukážkové video), lodných bezpečákov, byroadminov, starešinov až po admiralitu. Ba nevyhol sa jej ani Tanko, terajší náčelník admirality s kapitáňskymi výložkami.

Pred minuloročnými lodnými voľbami do admirality boxoval Tanko za ťažkú váhu. Svoj fanklub pozdvihol zo zabudnutia a pripojil sa ku kapitáňovi Roboffovi ako perspektívny káder, ktorý ho možno v neďalekej budúcnosti nahradí. Lenže po nástupe do čela admirality sa začal jeho obraz rozpadať. Zrazu sa stal vznetlivým a popudlivým, rozčuľoval sa pri podružných malichernostiach, čoraz viac komolil slová i myšlienky. Ale až jeho terajší výbuch s razanciou dostačujúcou na rozmetanie velenia lode ukázal pravú príčinu jeho úpadku: náčelník Tanko je zapletený do drsnej šikany.

Obete psychického týrania občas nezmyselne útočia na nezainteresovaných ľudí (pretože svojim trýzniteľom sa neodvážia vzdorovať), vznášajú nezrozumiteľné a nepochopiteľné obvinenia voči hocikomu. A raz, keď sa prevráti odkalovacia nádrž ich psychickej rovnováhy, spustia svoju samovražednú misiu. Možno výložkový náčelník Tanko práve dospel do tohto štádia.

Zostáva otázka, kto sú tí tyrani, čo doviedli náčelníka na pokraj nervového zrútenia? Prví sa ponúkajú všetci tí posmeškári produkujúci tony parodických obrázkov a hanlivých pamfletov. No sú aj vážnejší kandidáti. Tankovi sponzori a tichí spoločníci, ktorí doňho napchali spústu kreditov a očakávajú, že im investície poskytnú vysokú návratnosť. Teraz môžu byť znepokojení a nervózni práve preto, že sa ich vrecká plnili kreditmi z flotilových fondov. To nenažrané kradnutie sa totiž nedopatrením prevalilo a rozhorčenie posádky narastá. Stojí pred nimi nepríjemná dilema:

  • Rýchlo nacicať, koľko sa dá, kým sa dá (nie že by velenie zabránilo zlodejinám, ale preto, že k válovu sa dostanú iní).
  • Na chvíľu sa tváriť slušne, kým prejde najväčšia nevôľa, no udržať si strategickú pozíciu a po chvíli sa opäť prisať ku kreditovej žile.
  • Vstúpiť si do svedomia a vzdať sa nakradnutého (táto možnosť je tu len preto, aby článok splnil kritériá pre scifi).

Ani jedna z prvých dvoch možností (o tretej ani nehovoriac) neposkytuje Tankovým pijaviciam istotu zahojenia sa. Nečudo, že ich nervozita stúpa a s ňou aj tlak na Tankove výložky.

Lenže je tu ešte jedna skupina, ktorá spôsobuje Tankov krvavý pohľad: kapitáň Roboff a jeho fanklub. Pred svetelným rokom mal Roboff pod palcom všetky úrovne velenia a s nikým sa nemusel deliť. Je pochopiteľné, že v štábe zostalo veľa jeho verných, aj keď niektorým odborom teraz velia Tankovi súkmeňovci. Teoreticky tak síce Tanko a jeho družina nesú zodpovednosť, ale prakticky prikrývajú aj pokračujúce zlodejiny Roboffových kumpánov. A to je skutočne depresívny pocit, keď vám partner z velenia tlačí hlavu na klát a zároveň vám šmátra po vreckách.

Výsledkom bol Tankov nečakaný a zdanlivo nelogický mentálny skrat, ktorý sme mali možnosť sledovať pred pár svetelnými dňami. Odvtedy prebieha zasadanie, na ktorom sa mu snažia natlačiť sedatíva, v najhoršom prípade utiahnuť zvieraciu kazajku.

Jedno by sme si mali v každom prípade uvedomovať: Tanko je zároveň páchateľom i obeťou, tí zvyšní z vrchného velenia však nesú rovnakú, či ešte väčšiu vinu než on. Kapitáň Roboff a jeho šedé eminencie predovšetkým.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.