Putovanie mladého testera

Tuesday , 14, February 2017 Leave a comment

Na povrchu technotriler z blízkej budúcnosti, v jadre monodráma, z ktorej sa na záver vylúpnu nečakané odhalenia. Lenona Štiblaríková sa v knihe Tester rozhodla dokázať, že takýto koktail dokáže čitateľom zachutiť. Príjemnému zažívaniu pomáha, že ide o jednohubku s rýchlym spádom.

Slovensko sa stalo globálnym hráčom v zbrojnej výrobe a obchode so zbraňami. Hlavná postava a zároveň rozprávač je tester – špecialista na skúšanie nových zbraní a bojového výstroja. Samozrejme, aby nestratil kontakt s praxou, berie aj ostré akcie. Slovenský vojensko-priemyselný komplex mu na to dáva dosť príležitostí. Vydáva sa na misiu, na ktorej ho oddane a tvrdošijne sprievádza Katika, malé dievča s nezvyčajnými schopnosťami.

Príbeh pripomína road-movie, putovanie za odhalením tajomsta, kde však najviac miesta vypĺňajú zážitky počas cesty. Čitateľ tak môže nasávať atmosféru, vychutnávať si nečakane poetické opisy a preciťovať vzájomné vzťahy postáv. Záverečné odkrytie kariet (hoci niektoré zostanú v rukáve) je rozlúštením hlavolamu, o ktorom hlavný hrdina spolu s čitateľmi celý čas nič netušil. Iba k nemu neustále smeroval ako pokusný potkan v laboratórnom bludisku. Cieľ jeho cesty slúži najmä ako kľúč k vyjasneniu a pochopeniu hrdinových osobných vzťahov.

Hoci by som si želal, aby sa záver príbehu košatejšie rozvinul, takto vyzerá ako abstrakt, po rozpísaní ktorého by mohol objem knihy narásť na dvojnásobok. No aj tak je Tester zábavné čítanie pre technoromantikov. A v každom človeku je aspoň kúsok technoromantika (minimálne buď techno alebo romantika).

Zdieľajte tento článok...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Please give us your valuable comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.