trumpNa vlajkovej lodi Acirema, najmocnejšom plavidle nášho kozmického konvoja, sa konal výber nového veliteľa. Acirema nemá funkcie kapitáňa a veliaceho automatu, ale spája ich do transformera nazývaného Space Force 1. Ten je so všetkou tou technologickou a ekonomickou prevahou za chrbtom jedným z najvplyvnejších komandérov nášho galaktického sektora a vlajková loď často plní funkciu vesmírneho policajta.

Posledných osem svetelných rokov, ktoré strávil na veliteľskom mostíku terajší transformer, nebolo príliš úspešných. Loď (a s ňou celý konvoj) zablúdila do krízového poľa asteroidov, musela stlmiť motory a hoci sa celý mostík dušuje, že sa loď už spomedzi asteroidov vymotala, motory sa nedarí znova nahodiť. To by ešte nebola najhoršia galiba, lenže celé servisné práce a prevádzku lode ťahá stredná vrstva posádky. A navyše sa jej za to od palúbných elít nedostáva vďaky, ale urážok a označovania za xenofóbov, extrémistov a rasistov.

Keď pred vyše svetelným rokom ohlásil nezávislý obchodník s kajutami DonalTramp ambíciu na post Space Force 1, prešiel fázami výsmechu i znevažovania. Dôvodov sa našlo dosť. Nezávisláci majú oveľa viacej šancí a dôvodov zašpiniť sa než veliteľské kádre a DonalTramp sa špiny nikdy nestránil, ak na nej mohol zarobiť. Proti nemu nominovali ambicióznu pobočníčku doterajšieho transformera, zarytú vyznávačku hygienicky čistých dúhových farieb.

Kampaň prebehla búrlivo, akoby dekompresia vymietla všetky smeti z lodnej klimatizácie. Nápor palubného rozhlasu, kde DonalTrampa a jeho stúpencov nálepkovali za horších od pádu do čiernej diery, zatlačil jeho podporu do kanálov podpalubia. Von vyliezla až v deň volieb, aby DonalTrampa doviedla k víťazstvu. Väčšia než prekvapenie bola iba frustrácia tých, ktorí v novozvolenom Space Force 1 vidia kozmickú katastrofu.

Tí takýto výsledok nevedia pochopiť. Mali na svojej strane velenie, palubný rozhlas, celebrity, prieskumy aj presvedčenie o vlastnej intelektuálnej prevahe. Po oznámení výsledkov sa ukázalo, že zaberá len to posledné, aj to len na nich samých. Hoci slovo sebareflexia používajú najčastejšie, ešte im nenapadlo vztiahnuť ho na seba. A tak o to silnejšie hádžu vinu na ostatných s odlišnými názormi a šíria svoje vlastné konšpiračné teórie (ktoré samozrejme, sami za konšpiračné teórie nepovažujú).

Najpodivuhodnejšie je, že tento úkaz sa prejavuje synchrónne aj na iných lodiach, vrátane našej malej brigy. Dokonca v destilovanejšej podobe. V palubnom rozhlase neprestáva masírovanie mozgov i hodnotových rebríčkov, hon na vinníkov naberá nové obrátky. Keďže vo voľbe Space Force 1 nikto z našej posádky nehlasoval, obviňovaní sú za svoje názory a svoj nesúhlas. Tábor odsudzovaných sa rozrastá exponenciálnym radom, novodobá intelektuálna inkvizícia dokáže šmahom ruky zatratiť každého pochybujúceho.

Paradoxne si tým intelektuálna elita vyrába čoraz viac protivníkov, pobúrených a nahnevaných ľudí. Sama tak najusilovnejšie pracuje na tom, aby sa splnili jej najčernejšie predstavy.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.