oscriseOrson Scott Card napísal Ríšu pred desiatimi rokmi, v dobe pred érou prezidenta Baracka Obamu. Ja som si ju zásluhou zľavneného výpredaja prečítal teraz. Z trileru o blízkej budúcnosti USA sa tak stala alternatívna história.

V tejto paralelnej minulosti sedí v prezidentskom kresle republikán. Atentát naňho odštartuje vzburu, ktorá hrozí prerásť do novej občianskej vojny – tentoraz medzi ľavicovými demokratmi a pravicovými republikánmi.

Hrdinami príbehu sú vlasteneckí vojaci brániaci status quo. Ich protivníkom je každý, kto sa usiluje zmeniť súčasný mocenský režim hocijakým smerom, jedno či k pravicovému prevratu alebo k ľavicovej revolúcii. Sú si pritom vedomí, že ani dnešný stav nie je ideálny, no práve úcta k ústave im bráni pliesť sa do politiky. Preto nastavujú svoje krky v bojových stretoch s teroristami, žoldniermi i presvedčenými stúpencami nových poriadkov. Priaznivci akcie, streľby a naháňačiek si prídu na svoje.

Akčné pasáže sú však len ilustráciou esejistických úvah o politike, spravodlivosti a morálke. V nich sa autor zameriava na kritiku súčasného stavu amerického štátu a negatívnych tendencií, ktoré čoraz výraznejšie rozdeľujú USA na dva antagonistické tábory. Tieto vložené eseje sú aktuálne a výstižné aj pre Európu a našu malú krajinu, hoci z trochu posunutej perspektívy. Pre mňa boli najväčším pozitívom celej knihy.

Naopak, málo dôvery vo mne vzbudzovali postavy i dej. Vojaci, ktorí pomedzi filozofovanie a drsné hlášky musia opakovať, ako milujú svoju krajinu, manželku i rodinu, urputní ľavicoví magnáti, ktorí plánujú dobyť USA svojou armádou zloženou zo žoldnierov a aktivistov, pravicoví generáli, ktorí chcú urobiť to isté s regulérnou armádou. Všetko v mene väčšieho dobra pre všetkých a väčšiu slávu Ameriky. Najdôveryhodnejšie vyzerajú postavy s prízemnými cieľmi: prežiť alebo si nahrabať peniaze a moc.

Lajtmotívom knihy je jej názov. Čerpá z paralely so starovekým Rímom, ktorý po búrlivom období republiky prešiel do režimu cisárstva. Jeho zásluhou sa rozšíril Pax Romana takmer po celom známom svete. Mier založený na sile obchodu a zbraní, nie na sile myšlienok. Začiatkom podobného procesu prechádza v knihe USA. Vzhľadom k súčasnej realite sa zdá, že zobrazená alternatívna realita sa môže stať skôr optimistickým variantom skutočnosti. A tá nadchádzajúca skutočnosť sa dotkne nás všetkých. Preto je dobré usilovať sa na ňu pripraviť, predovšetkým tým, že sa budeme snažiť logicky myslieť a v správnom čase konzistentne konať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.