Rozpačitý zrod ríše

Friday , 23, September 2016 Leave a comment

oscriseOrson Scott Card napísal Ríšu pred desiatimi rokmi, v dobe pred érou prezidenta Baracka Obamu. Ja som si ju zásluhou zľavneného výpredaja prečítal teraz. Z trileru o blízkej budúcnosti USA sa tak stala alternatívna história.

V tejto paralelnej minulosti sedí v prezidentskom kresle republikán. Atentát naňho odštartuje vzburu, ktorá hrozí prerásť do novej občianskej vojny – tentoraz medzi ľavicovými demokratmi a pravicovými republikánmi.

Hrdinami príbehu sú vlasteneckí vojaci brániaci status quo. Ich protivníkom je každý, kto sa usiluje zmeniť súčasný mocenský režim hocijakým smerom, jedno či k pravicovému prevratu alebo k ľavicovej revolúcii. Sú si pritom vedomí, že ani dnešný stav nie je ideálny, no práve úcta k ústave im bráni pliesť sa do politiky. Preto nastavujú svoje krky v bojových stretoch s teroristami, žoldniermi i presvedčenými stúpencami nových poriadkov. Priaznivci akcie, streľby a naháňačiek si prídu na svoje.

Akčné pasáže sú však len ilustráciou esejistických úvah o politike, spravodlivosti a morálke. V nich sa autor zameriava na kritiku súčasného stavu amerického štátu a negatívnych tendencií, ktoré čoraz výraznejšie rozdeľujú USA na dva antagonistické tábory. Tieto vložené eseje sú aktuálne a výstižné aj pre Európu a našu malú krajinu, hoci z trochu posunutej perspektívy. Pre mňa boli najväčším pozitívom celej knihy.

Naopak, málo dôvery vo mne vzbudzovali postavy i dej. Vojaci, ktorí pomedzi filozofovanie a drsné hlášky musia opakovať, ako milujú svoju krajinu, manželku i rodinu, urputní ľavicoví magnáti, ktorí plánujú dobyť USA svojou armádou zloženou zo žoldnierov a aktivistov, pravicoví generáli, ktorí chcú urobiť to isté s regulérnou armádou. Všetko v mene väčšieho dobra pre všetkých a väčšiu slávu Ameriky. Najdôveryhodnejšie vyzerajú postavy s prízemnými cieľmi: prežiť alebo si nahrabať peniaze a moc.

Lajtmotívom knihy je jej názov. Čerpá z paralely so starovekým Rímom, ktorý po búrlivom období republiky prešiel do režimu cisárstva. Jeho zásluhou sa rozšíril Pax Romana takmer po celom známom svete. Mier založený na sile obchodu a zbraní, nie na sile myšlienok. Začiatkom podobného procesu prechádza v knihe USA. Vzhľadom k súčasnej realite sa zdá, že zobrazená alternatívna realita sa môže stať skôr optimistickým variantom skutočnosti. A tá nadchádzajúca skutočnosť sa dotkne nás všetkých. Preto je dobré usilovať sa na ňu pripraviť, predovšetkým tým, že sa budeme snažiť logicky myslieť a v správnom čase konzistentne konať.

Zdieľajte tento článok...
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Please give us your valuable comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.