Kapitáň Roboff osobne

V hlavách posádok nášho kozmického konvoja prežíva prastaré klišé o nevinnej obeti. Teda za obeť hodnú zľutovania sme ochotní považovať toho, kto sa o svoje utrpenie nijako nezaslúžil. A naopak, ak niekto nesie časť viny na svojom osude, je nám zaťažko vidieť v ňom obeť. Príčinou je naša empatia, vidíme sa v úlohe objektu nespravodlivosti a zároveň sme presvedčení o vlastnej nevine. Táto schéma je taká zakorenená, že priam zvádza k rozsiahlemu zneužívaniu.

V podpalubiach našej lode sa deje mnoho zla, všedného, plytkého, banálneho popierania rozumu a ľudskosti. Bulvár palubného rozhlasu o ňom vďačne ponúka množstvo jednostranných informácií (kedysi nazývaných lži), čím získava pozornosť značnej časti posádky. Presne o to mu ide, pretože využíva primitívny stroj, ktorý z ľudskej pozornosti destiluje peniaze.

Väčšie zlo sa da rozoznať podľa toho, že ho na svoju propagáciu využije aspoň jeden člen lodnej admirality. Samozrejme v tom najlepšom úmysle v prospech verejne vystavenej obete. Tento svetelný mesiac uplynul prepieraním takého prípadu: dievčaťa, jej matky, podpalubného sanatória a hŕby byrokratov. Príbeh, ako ho vyrozprávala matka, má silu odistiť debničku sonických granátov. Prepletajú sa v ňom rodinné nezhody, drogy a sexuálne zneužívanie – to posledné pod patronátom sanatória.

Byrokratický mlynček na ľudí sa sprvu zasekol, začalo sa vyšetrovanie, ktoré vyhrabalo staré neriešené hlásenia. Šéf sanatória však všetky obvinenia odmietol argumentmi, z ktorých sa síce viaceré ukázali ako klamstvá, no protiútok sa začal. Objavili sa dcérine listy z minulosti, v ktorých predpovedá budúce matkine tvrdenia a zároveň ich vyvracia.

No predovšetkým sa za sanatórium delikátne postavilo velenie našej kozmickej lode na čele s poradcom samého kapitáňa Roboffa. Našľapovalo pritom oveľa opatrnejšie ako pri predošlom prípade zbitého dievčaťa, ktoré vrchný feši bezpečák odhalil ako klamárku, simulantku, ba priam samovražednú útočníčku. Podstata ale zostala rovnaká: odporný zločin zase raz povýšili na navigačný konflikt medzi odporcami a stúpencami Roboffovho velenia.

To je spôsob, ako identifikovať veľké zlo – keď ho aktívne popiera velenie našej kozmickej lode.

Absurdné pritom je, že obe strany navigačného sporu presadzujú podobné riešenie: aby ďalší byrokrati viac kontrolovali prácu iných byrokratov. Aby mlynček zomlel aj byrokratov, ak to iní byrokrati uznajú za správne. Lenže týmto spôsobom sa skutočná podstata problémov nevyrieši. Byrokrati nedokážu dosiahnuť zmierenie matky s dcérou, ich vzájomné pochopenie a odpustenie. Nedokážu im dať viac múdrosti, aby neopakovali rovnaké chyby a neničili vzájomné puto.

V skutočnosti všemožná kontrola a striktné predpisy stav posádky zhoršujú. Menia bežných členov posádky na objekty manipulácie byrokratickými klikami, na podľudí, ktorým sa neverí a ktorých treba manažovať. Loď tým smeruje k režimu, keď bude môcť s vhodnou zámienkou rozbiť akýkoľvek vzťah, najmä rodinný. Na najpokrokovejších lodiach to už takto funguje.

Žiadalo by sa ísť opačným smerom – dať ľuďom slobodu robiť chyby a niesť za ne zodpovednosť. Preniesť váhu na palubné komunity, tie lepšie poznajú svojich ľudí a môžu na nich citlivejšie vplývať. Lenže to by sa velenie našej lode muselo vzdať mnohých kompetencií, ktoré mu a jeho kamošom prinášajú bohatstvo i moc.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.