Fantázia 2015Zborník poviedok z minuloročnej Martinus ceny fantázie je iný než jeho predchodcovia. Vidno to zvonka – hrúbka takmer dvojnásobná, obálka krikľavo pulpová ako spred trištvrte storočia, navyše fiktívne otrhaná. Vyššiemu počtu strán zodpovedá aj viac poviedok, čo môže byť dvojsečná zbraň. Pozitívne zvýšenie pestrosti a lepšia reprezentatívnosť výberu slovenskej fantastiky súperí s kvantitou tlačiacou kvalitu k priemeru. Ktorý z týchto trendov prevládol?

Ako sa už stalo zvykom, tento článok sa nevenuje finálovým poviedkam. Tie som si vzal na paškál v hodnotení finalistov Martinus ceny fantázie.

Milan Tichý Na palube vesmírnej lode Batavia
Ária z vesmírnej operety. Má všetky overené prísady: kozmickú loď, galaktické impérium, planetárnych povstalcov, tajných agentov, ešte tajnejšie pokročilé technológie, úskoky a intrigy. Vcelku čitateľné, aj keď som sa občas v zápletke strácal, pretože na takýto rozsah obsahuje poviedka pomerne veľa postáv i motívov (navyše postupne pribúdajúcich a kopiacich sa na sebe). Príbeh sa nevymyká z priemeru spotrebnej fantastiky určenej viac na pobavenie než zamyslenie. To nie je výhrada, naopak, poviedka pripomínajúca epizódu z niektorého scifi seriálu si určite nájde kopu priaznivcov.

Ivana Molnárová Dubcová Agentúra pod Dunajom
Opäť nie neznáma šablóna okorenená originálnymi ornamentami. Organizácia lovcov duchov, osamelý vlk zlomený nepovolenou a zmarenou láskou, nová hrozba, ktorá donúti nadviazať pretrhnuté putá. To všetko v lokálnom priestore Bratislavy s kopou nápaditých detailov (pozorovanie hladiny Dunaja ako detekcia paranormálnej aktivity). Príbeh nabitý emóciami a ľudskosťou. Akurát ma trochu zamrzelo, že mechanizmus boja s duchmi je len ad-hoc nástrojom na dosiahnutie pointy. Čitateľ nemá inú možnosť, len veriť, že postavy vedia, čo robia. No aj táto viera je spochybnená, keď všetkých tých špecialistov na duchov strčí do vrecka nejaký outsider. Napriek tejto výhrade príjemne čítavý kúsok.

Jozef Harendarčík Jeseň padá na hroby
Čistá halucinácia, surreálna snová mora zrodená počas siesty na gauči po výdatnom nedeľnom obede, do ktorej sa z telky miešali detské rozprávky a politické diskusie. Skrátka horor.

Ján Švihra Zbierka
Humor je vážna vec. A ťažká. V prípade núdze sa dá akceptovať aj krava, ktorá spadla na latrínu, keď práve letela okolo (tá krava, nie tá latrína). Keď je nastavená počiatočná úroveň, primiešať do toho starú ježibabu, partiu duchov a mága zberateľa už nie je taký problém. Výsledkom je ľahká prekáračka, kde o nič dôležité nejde (veď kto by súcitil so šibnutými strašidlami). Treba naskočiť na vlnu zábavy a nechať sa doviezť až k záverečnému zvratu a z neho vyplývajúcej pointe.

Pavel Švantner Ohňom nič nekončí
Kriminálna dráma z multicivilizačného mesta viacerých inteligentných (mimozemských?) rás. Špeciálny vyšetrovateľ sleduje stopy medzirasových konfliktov vypukajúcich z nedorozumení, hlúposti a zlomyselnosti. Vlastne je skôr vyjednávačom a ututlávačom sporov. Napokon sa mení na Viktora Čističa využívajúceho svoju moc na konanie toho, čo pokladá za správne. Príbeh je značne depresívny, ale pútavý a výborne gradujúci. Navyše ponúka zrozumiteľnú metaforu súčasnosti, no nevnucuje ju čitateľovi. Rád by som si prečítal jeho pokračovanie, kde by sa vyšetrovateľ dostal definitívne za hranicu morálky a jeho moc by ho pohltila. Ale i tak je zrejmé, že kráča tým smerom.

Ján Gálik Marka a muž s mŕtvymi očami
Moralitka zo školského prostredia, ktoré má autor dôkladne zažraté pod kožou. Príbeh viny a trestu, v ktorom som tej vine uveril oveľa ľahšie než potrestaniu. Najmä preto, že súdiac podľa stavu sveta si muž s mŕtvymi očami vykonáva svoju prácu veľmi nedbanlivo. Trest je skôr testom, záverečnou skúškou. Vchádza sa cez ňu do alegorického fantasy sveta, v ktorom treba zviesť boj o ľudskú podstatu. Poviedka má dobrý nápad a zaujímavú psychológiu postáv, len ten drsne sa tváriaci záporák je vlastne babrák, ktorý si to odmieta priznať. Ba v podstate záporákom ani nie je.

Andrej Földi Diktátor
Horor určený pre odporcov aj milovníkov mačiek. Prví si utvrdia svoju antipatiu k tým otravným chlpatým potvorám, druhí začnú s obavami nachádzať paralely medzi správaním ich miláčika a titulnej postavy poviedky. Pre zvyšok ľudstva spadá uveriteľnosť príbehu do kategórie Nezvratný osud 4.

Mína Pávová Plechový Uroboros
Príbeh zo vzdialenej (dúfam!) budúcnosti, kde zvyšky ľudstva prežívajú v podobe náhradných súčiastok do androidov. Nevadí, naši plechoví následníci prevzali veľa z ľudských vlastností. Najmä túžbu tvoriť. Vďaka tomu sa roztáča koleso hada požierajúceho si vlastný chvost, aby rozhýbal svet robotov. Inšpiratívna poviedka, ponúka priehrštie príležitostí na zamyslenie.

Patrícia Grachová Díler
Psychedelický postmoderný text o súrodeneckom vzťahu a lapaní snov. Vhodný pre čitateľov, ktorým sa zunovala štíhla línia príbehu a radšej dávajú prednosť ornamentom viet a kučierkam významov. Spletence obrazov sa vŕšia v sklenené zámky postriekané krvou, v ich stenách sa zrkadlia dvojníci – sprievodcovia snovými svetmi. Raj pre hľadačov zmyslu a interpretácie.

Marek Slabej Tí, čo sa vrátili hore
Kozmická ponáška na Hemingwaya, v ktorej sa zlieva rozkošatený vesmírny svet s psychologickými nuansami života starého muža. Skvelá poviedka v najlepšej tradícii space opery. Množstvo premyslených detailov roztvára hĺbku a bohatstvo scenérie vodnej planéty i jej širokého vesmírneho okolia, ľudí i mimozemšťanov, ktorí sa na nej ocitli a ovplyvnili jej osud. Zároveň nemôže v čitateľovi nevzbudiť úvahy o našej vlastnej civilizácii a jej smerovaní. Tento text si zaslúžil dostať sa do finále.

Monika Herda Belicová Predovšetkým neškodiť duši
Zábavný príbeh o víle, ktorá stratila zmysel života a túži zomrieť. Jej samovražde však bráni nielen sama príroda, no najmä profesionáli z psychiatrickej liečebne, kam ju jej trápenie zaviedlo. Inštitúcia duševného zdravia mi pripomenula Výskumný ústav čarodejníctva a kúzelníctva z románu Pondelok sa začína v sobotu bratov Strugackých. Viac či menej vyšinutí špecialisti rôznych psychiatrických odborov, tajomné kabinety s podivnými artefaktami, bláznivé a zároveň inteligentne znejúce teórie. Na záver príbehu mi napadlo, že z víly sa nevedomky stala banshee. Aj túto poviedku by som bral do najlepšej pätky.

Mark E. Pocha Diablova diera
V tomto príbehu sú likvidátori prízrakov s maliarsky znejúcimi menami na výjazdovej akcii. Klasické zadanie: vyčistiť staré sídlo od prízrakov a strašidiel. Horor plný šťavnatých detailov (doslova) trocha trpí tým, že vyzerá ako seriálová epizóda.

Lucia Zimanová Chabé transcendentno nad Parížom
Rozmarná konverzácia dvoch dám v ťažkostiach. V poviedke sa takmer nič nedeje, všetko sa stalo predtým alebo sa stane potom. Ak by sa celý text preniesol do dnešného nákupného centra, kde by trkotali dve pipky nad kávičkou, takmer nič by nebolo treba meniť. Zmienené dámy sú povolaním bosorky, ale to u žien nie je žiadna zvláštnosť. Ich historkami sa dá zabaviť, no veriť sa im dá ťažko, čo dokazuje nejedna dejepisná chyba v texte.

Naďa Langová Podivná kniha spod stola
Žiadna zbierka hororov by nebola kompletná bez mučenia tínedžerov. Dokážem si živo predstaviť, že inšpirácia príbehu pochádza zo skúseností s čítaním povinnej literatúry – tiež spôsobuje študentom úzkosť a napriek tomu sú nútení ju dočítať do konca. Štýl a zápletka sú takisto trochu tínedžersky kostrbaté. Skrátka, poviedka má predpoklady nájsť si medzi dospievajúcimi veľa priaznivcov.

Mária Sokolová Ako detektív Mozoček záhadu Infúzie rozriešil
Text vyvolal spomienku na poviedku spred dvoch rokov Svedectvo Miliducha Grg-Neduživého vo veci konca Angálie a na to, ako dobre bola napísaná. Táto sa jej podobá názvom, humorným obsahom i bláznivými peripetiami, lenže zďaleka nedosahuje jej kvality. Môže poslúžiť ako exemplárny príklad, že pri nedostatku múdrosti humor a satira chradne.

Suma sumárum

Tak ako? Pomohlo viac poviedok zvýšiť reprezentatívnosť zbierky Martinus ceny fantázie, alebo vyšší počet poviedok strhol knihu k sivému priemeru? U mňa osobne vyhrala väčšia pestrosť. V zbierke som našiel poviedky, ktoré by som z radosťou vymenil za niektoré z finálových, no i mnohé ďalšie pútavo a zábavne napísané. Potešilo ma, že prevaha hororu z finále sa nepreniesla aj do zborníka a užil som si viaceré výborné scifi a fantasy poviedky. Samozrejme, že sa našli aj také, čo mi nesadli do nôty, ale práve vyšší počet poviedok túto chybu krásy lepšie kompenzoval. Myslím, že tento formát si zaslúži zopakovať aj v nasledujúcich ročníkoch.

Zborník je dostupný v paperbackovej podobe (zmestila sa do mi do vrecka na bunde), aj ako e-kniha.

2 thoughts on “Fantázia 2015

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.