jupiter9Horor nie je môj obľubený žáner. Strach či jemné mrazenie obľubujem skôr ako korenie do príbehov, nie ako hlavnú prísadu. No deviate číslo časopisu Jupiter mi nedalo na výber, zaklincovali to neprekonateľnou cenou a na koniec ukryli bonus – antológiu poviedok Spektrum fantázie.

Úvod čísla patrí interview s riadnym číslom. Každému, kto pozná Marka E. Pochu, musí byť jasné, že rozhovor s ním nie je žiadna zívačka. Nečudo, že takou výdatnou nádielkou je sekcia publicistiky vyčerpaná.

Príslovie hovorí, že lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Navyše horor je dosť vizuálny žáner. Preto som sa rozhodol priradiť k poviedkam diela výtvarného umenia. Vy tým získate lepšiu predstavu a ja nemusím toľko písať.

Hieronymus Bosch

Mark E. Pocha Letná škola

Koniec školského roka prináša závan magického stredoveku so slizkými netvormi a diabolskými mámeniami. V záhrade pozemských rozkoší je tou najsilnejšou vášňou pocit moci.

Fransisco Goya

Dušan D. Fabian Požičané je lepšie vrátiť

Príhoda veterána napoleonských vojen je skôr iniciačným obradom a predohrou k ďalším dobrodružstvám. Dýcha z nej ľahostajnosť k životom iných a morálna degradácia hlavnej postavy. Presne ako u Goyových hlupákov.

Emil Filla

Henrich H. Hujbert Zmluva s...

K tomuto príbehu som hľadal kubistické dielo, ktoré by znázornilo jeho opakujúcu sa schematickosť. Keď som zbadal Čitateľa Dostojevského, vedel som, že to je ten pravý obraz. Prúdi z neho slovanská melanchólia, osudová predurčenosť a nemohúcnosť zároveň, neodvratne spejúca k predvídanému a predsa neodvratnému koncu.

Mikuláš Galanda

Janka Javorka Odrobinky

Čo by sa hodilo lepšie k írečitej historke o bezdomovcovi a hore mäsa z hovädzieho bitúnku než legenda moderného slovenského maliarstva. Trochu zahmlená a abstraktná, no predsa živá a dynamická, poviedka ukazuje stret zaostalého človeka s pokrokovou technológiou.

Umberto Boccioni

Tomáš Knapko Lodivod (3. časť)

Priznám sa, že vlastne netuším, koľko častí má táto novela dokopy. S každou ďalšou ukazuje odlišnú tvár, tentoraz výrazne futuristickú. Vesmírna loď s viacerými rasami na palube, neurálne technológie prepojené s okultizmom, boj s temnotou… Podobne ako v pripojenom obraze, aj v príbehu novely sa dá uvidieť všeličo, ak má čitateľ dostatok trpezlivosti a predstavivosti.

Roman Bicek

Jozef Harendarčík Vankúšik

Prvé, čo mi pri čítaní poviedky napadlo: insitné umenie. Nedarilo sa mi nájsť nič dostatočne morbídne a zároveň smiešne, čo by ukázalo štrapácie nespokojného umrlca pri hľadaní pohodlia, kým som nenarazil na výtvor mladého slovenského maliara. Dokonalá zhoda.


Antológia Spektrum fantázie

Táto zbierka je tak akosi prilepená k časopisu, jej poviedky nevidno v celkovom obsahu, ale majú svoj vlastný zoznam, na ktorom mi Aldiko tvrdošijne padalo. Objavil som ju, až keď som prešiel všetky poviedky v časopise a zistil som tak, že nie som ani v polovici.

Frederic Remington

Juraj Kaščák Púšťou

Prvý kúsok antológie je western z budúcnosti. Púšť, banditi, lovci odmien, kone, karavány. Ibaže kone sú mechanické, neohrození strážci práva majú kopu technických hračičiek, domorodci sú geneticky modifikovaní a veci nie sú také, aké sa zdajú byť. Výborné!

Oskar Kokoschka

Mína Pávová Hluchota

Expresionistický text zlieva osobný príbeh so spoločenskými zmenami do halucinačného koktailu. Osamotenosť a moc nad inými osobami. Výsledok je podobne znepokojujúci ako Kokoschka so svojou bábkou na hranie.

John Henry Fuseli

Naďa Langová Môj šéf je zlý sen

Vkusne napísané prelínanie bdelej a snovej reality, ktoré, žiaľ, končí v momente, keď by sa malo poriadne rozbehnúť. Akoby to bola taká predohra k Nočnej more z Elm Street, akurát bez toho, že by bol niekto upálený. Rovnako ako obraz je dielo klasicistické svojou formou, obsahom klasicizmus popierajúce.

Frank Miller

Henrich H. Hujbert Upír

Detektívny príbeh upírskych vrážd a ich nevyšetrovania rozohraný vo svete paralelnom k našej súčasnosti. Línie pomstiteľského vraha a pátrajúceho kriminalistu trpia neexistujúcim typografickým rozčlenením aj ťažkou uveriteľnosťou zápletky. Ako komiks svetom zavrhnutého hrdinu by to bolo znesiteľnejšie.

Bill Traylor

Peter Šufliarsky Spomienky starého ufrfľaného psa

Ak predošlá poviedka typografiou trpí, v tejto ide priam o týranie. Schizofrenické rozprávanie o dedovi a psovi pripomína domorodé rozprávky potomkov afrických otrokov – syntézu pôvodných náboženstiev s prvkami kresťanskej mytológie.

Howard V. Brown

Miroslav Sendlai Valles Marineris

Akčné dobrodružstvo ako vystrihnuté zo zlatých pulpových čias science fiction. Cesta do jaskýň Marsu, čierno-biele postavy deliace sa na partie zlomyselných darebákov a spravodlivých ochrancov, intrigy a skryté tajomstvá. Na konci epizódy je hlavný hrdina rovnako svieži ako na začiatku, aby sa mohol vrhnúť do ďalšej nebezpečnej avantúry.

Pablo Picasso

Henrich H. Hujbert Strach

Námet na béčkový tínedžerský horor využíva vo svojom vyvrcholení obrátenú schému z klasických grotesiek. Nárazy, pády, potknutia, náhody a zhody okolností – to všetko nemá vyvolávať salvy smiechu, ale príval strachu. V mojom prípade skôr znechutenie.

Chris Foss

Mína Pávová Amaris

Príbeh o dorozumení sa s cudzou civilizáciou na ich vlastnej planéte je pripomienkou strieborného veku scifi, vrcholných čias Asimova a Henleina. Príjemne rozohrané, s čítavo vloženou psychológiou postáv i filozofiou ich svetonázorov. Nie vždy dotiahnuté do dokonalosti, no ako chutný dezert na záver zbierky je to ideálne.

3 thoughts on “Horor v Jupiteri 9

    1. Veru, z času na čas sa oplatí vygúgliť svoje meno. Na dej tvojej poviedky som si spomenul aj po vyše roku, takže zrejme bola fakt dobrá.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.