Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff osobne

Samozrejme, že nadpis klame, či aspoň (ako pri poriadnom mienkotvornom článku) silne preháňa. Snaží sa tým zapadnúť do siahodlhého zástupu apokalyptických proroctiev, zvestujúcich blízku katastrofu našej kozmickej lode. Bezprostrednou príčinou mnohohlasého náreku je čerstvý výsledok výberu novej admirality, ktorá by mala navigovať našu kozmickú brigu po nasledujúce štyri svetelné roky.

Úlohou terajšej záplavy mienkotvorných textov je ventilovať zhrozenie autorov, bedákať nad bezvýchodnosťou patovej situácie, v ktorej sa novovybraná admiralita ocitla, hromžiť na seržáňa KatLeba a jeho holohlavých poskokov, no najmä hľadať vinníkov celého marazmu. V konkurze na roly obžalovaných sú všetky zúčastnené fankluby, prioritne kapitáň Roboff a seržáň KatLebo, ale nasucho určite neobídu ani ostatné tímy.

Špeciálnou kategóriou obvinených sú všetci členovia posádky, ktorí vo výbere admirality hlasovali. Tí sú obžalovaní z dvoch ťažkých zločinov:

  1. Volili ten nesprávny fanklub
  2. Nevolili ten správny fanklub

Pričom je vcelku jedno, koho vlastne volili.

Všetci, čo sa na výbere nezúčastnili, si zatiaľ môžu vydýchnuť z náporu, akým boli do účasti tlačení pred výberom. No nech nedúfajú, že sa na nich zabudlo, potrestanie neprítomných býva záverečnou fázou každej odplaty.

Rekapitulácia stavu

Na prvý pohľad nie je na zdesenie nijaký vážny dôvod – fanklub kapitáňa Roboffa dostal poriadnu nakladačku a jeho počty v admiralite sa zdecimovali o štyridsať percent. To je presne to, o čo si Roboff celý čas koledoval, a čo sa urputne usilovali dosiahnuť mienkotvorní redaktori palubného rozhlasu. Úspech na celej čiare. Lenže tí členovia posádky, ktorých sa podarilo odvrátiť od kapitáňa, si našli ešte škaredšiu možnosť (a nielen vzhľadovo) – seržáňa KatLeba.

Vo výbere admirality došlo ešte k jednému prerozdeleniu kresiel. Fankluby, ktoré sľubovali, že ani za svet nepôjdu s Roboffom, si polepšili na úkor tých váhavejších. (Zhodou okolností tieto nekompromisné fankluby majú výhrady aj voči integrácii lodí flotily do jedného obrovského kozmického telesa, čo takisto prispelo k ich zisku.) Takže s Roboffom a KatLebom sa nechce baviť takmer nikto a všetci ostatní sa medzi sebou vadia o tom, kto má najväčšiu schopnosť pokojne sa dohodnúť.

To všetko sú pádne dôvody frustrácie mienkotvorných redaktorov. Liečia si ju tým, že urputne hľadajú vinníkov a všetkých naokolo označujú za extrémistov. Zvlášť seržáňa KatLeba a jeho fanúšikov opisujú ako čiernu minidieru hnedého odtieňa, ktorá čochvíľa zomelie posádku a spôsobí implóziu celej našej kozmickej lode.

Príčiny a riešenia

Pritom príčinou terajšieho výsledku bola presne taká istá frustrácia značnej časti posádky. Pocit, že vesmír je omnoho komplikovanejší, než sú schopní pochopiť, že kurz lode smeruje do neznámej temnoty, že nič nedokážu zmeniť, že nie je možné dúfať v nápravu k lepšiemu. Že všetky fankluby v admiralite sa viac či menej rafinovane usilujú len o vlastný prospech a kašlú na realitu tam vonku.

Bezmocnosť sa mení v strach. Strach zabíja myslenie, uprednostňuje zjednodušujúce vysvetlenia a tie prebúdzajú zlosť. Zlosť vyvoláva nutkanie spôsobovať bolesť iným i sebe samým, nech všetci pocítia rovnaké trápenie.

Horšie však je, že táto frustrácia môže byť oprávnená. Skôr by sa dala nazvať predtuchou, mimozmyslovým vnímaním gravitačných vĺn, ktorými všetky kozmické lode konvoja priťahuje tušená čierna diera v nie tak vzdialenej budúcnosti. Naša loď nie je jediná, kde vzrastá nepokoj. Šíri sa aj po ostatných lodiach, aj posádky tých najblahobytnejších plavidiel zasahuje nevysvetliteľné šialenstvo, v ktorom sa inštinktívne snažia zmeniť spôsob, akým sú ich kozmické koráby navigované. Ani si to naplno neuvedomujú, iba tušia, že sa zjavila nepopísateľná hrozba a snažia sa jej vyhnúť, hoci nevedia ako.

Konštrukcie a plášte kozmických lodí sa začínajú uvoľňovať a praskať vo švíkoch. Niektoré menej kvalitné lode sa už zmenili na vraky a ich posádky utekajú na iné plavidlá, aby prežili. Aj to môže byť dôsledok slapových síl čiernej diery, ku ktorej sa blížime.

Lenže navigačné fankluby akoby nič také neregistrovali. Ich senzory vidia na vzdialenosť štyroch svetelných rokov po ďalší výber admirality, ktorý v súčasnej situácii môže byť ešte oveľa bližšie. Telemetria lode je nastavená tak, aby vykazovala úspechy a potvrdzovala očakávania. Takže nedôvera členov posádky, ktorí odmietli vybrať štandardné fankluby, je vlastne plne oprávnená, ibaže ich voľba antisystémových fanklubov ponúkajúcich primitívne riešenia stav lode ešte zhorší.

Východisko nie je ľahké a podľa Parkinsonovho zákona („ľudia začnú konať rozumne, až keď vyčerpajú všetky ostatné možnosti“) vlastne ani nie je hromadne uskutočniteľné. Napriek tomu by sa mal každý ochotný človek zamerať práve na to: poctivo rozmýšľať, skúmať realitu, hľadať pravdu, učiť sa a pomáhať si navzájom. Takto vyzbrojení dokážeme odolať akejkoľvek čiernej diere, ktorá nás tam vpredu očakáva.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.