Obálka Jolana vs. Sloboda jeleňov

Dnes už pre nikoho nie je problém vydať vlastnú knihu. Pozbiera zopár vlastných textov a vydá ich ako ebook, prípadne si urobí radosť aj tlačenou podobou. Juraj Kaščák sa tiež zaradil do zástupu takýchto autorov, keď poskladal dokopy svoje poviedky o babke Jolane a jej príbuzenstve v rozprávkovej krajine Flufilon. A dobre urobil. Aj nádejní čitatelia urobia dobre, ak si túto knihu zoženú, lebo jednak je zadarmo, no najmä prináša v šiestich poviedkach a jednej novele kopu dobrého a zábavného čítania.

Rovnako, ako pri Zabudnutom vesmíre Tona Stiffela som postrehol synergický efekt poviedok od jedného autora: pospolu sú lepšie, účinnejšie a silnejšie, než roztrúsené jednotlivo po zinoch či antológiách. Príbehy zo spoločného sveta a často s rovnakými hrdinami sa navzájom podporujú, naladia čitateľa na vlastný štýl i rytmus a vťahujú ho hlbšie do svojich zákutí. V prípade tejto knihy je výsledkom viac inteligentnej zábavy i vtipných a zároveň múdrych postrehov.

Poviedky sa krútia okolo súbojov všakovakého druhu. Je príjemné, že ich účastníci nie sú vôbec čiernobieli. Aj záporáci majú svoje ľudské stránky, ich motivácie sú zrozumiteľné, ba často vôbec nie negatívne. Opakovane pripomínajú, že prameňom zla býva snaha dosiahnuť prehnané dobro. Na druhej strane pokojná až chladná prevaha babky Jolany i jej vnučky Gertrúdy, s akou riešia všetky duely (hopsa, spoiler!), vyvoláva znepokojenie, že temná strana im nie je príliš vzdialená.

To všetko je zabalené do ľahko pratchettovského, miestami dosť čierneho a uleteného humoru (ó, šialený jednorožec Augustus) s decentným korením satiry. Cezeň presvitá zaujímavá a originálna výstavba sveta i mágie, občas zabiehajúca až do scifi reálií. V novele Karol sa pripája romantický motív tragickej lásky, ktorý mi osobne trochu nesedel dokopy s prevažujúcim bodrým ladením príbehov, ale skôr to beriem ako problém mojich preferencií, než objektívnu chybu.

Zbierku Jolana vs. Sloboda jeleňov odporúčam nielen fanúšikom humornej fantasy. Jej pomer kvality a ceny je neprekonateľný, lebo sa dá stiahnuť zadarmo zo scifi.sk. Naradáš ju do estetických výšok vynášajú krásne ilustrácie Moniky Herdy Belicovej, Na druhej strane technickej stránke ebooku by sa dalo dosť vytknúť (zalomenie strán i poviedok, chýbajúci obsah…). Držím Jurajovi i celému vydavateľskému tímu palce, aby im to nabudúce vyšlo lepšie. Môj čitateľský zážitok bude ešte o trochu príjemnejší.

One thought on “Superbabka, jej mocné čary a ešte mocnejší nadhľad

  1. Fiha, dakujem velmi pekne, v taku pozitivnu recenziu som snad ani nedufal 🙂
    Co sa tyka techniky, beriem si to k srdcu a uvedomujem si nedostatky. Pripadne pokracovanie snad ukaze pozitivny vyvoj aj v tomto smere 🙂

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.