Lenona Stiblarikova Stastlivec

Šťastlivec Lenony Štiblaríkovej nie je horúca novinka (vyšiel pred tromi rokmi) a i recenzií sa mu už zopár ušlo. Prichádzam teda trochu s krížikom po funuse, no presne takáto oddychovka sa mi hodila po dočítaní rozsiahleho magického románu Sussany Clarkeovej. Šťastlivec je pravý opak – ľahká jednohubka na zahnanie nudy, najmä pre ľudí, ktorí majú k tomuto neduhu sklony.

Tak, ako je vo svete Duny najdôležitejším tovarom melanž, vo vesmíre tejto knižky je ním šťastie. Je energiou, po ktorej prahnú mimozemské rasy, predmetom výmeny, obchodu i krádeží. Práve kvôli nemu unesú hlavného hrdinu do kozmickej lode. A iba zásluhou šťastia sa únos zvrtne a zmení na bláznivú jazdu po všakovakých planétach, pri ktorej musí čitateľ hodiť väčšinu logiky i prírodovedeckého vzdelania za hlavu.

Dejový oblúk nemôže byť jednoduchší: hrdina vytrhnutý zo svojho bežného života sa usiluje vrátiť naspäť na Zem. Nájdenie cesty domov je však tým jediným, v čom mu šťastena nepraje. Inak je pravidelne zasypávaný hŕbou toho najprvoplánovejšieho šťastia, aké si len dokážem predstaviť – vybŕdne z hocijakej prekérnej situácie (do ktorej predtým spadne vlastnou neznalosťou či rovno hlúposťou), získava si samých verných priateľov, peniaze mu pršia na každom kroku a ženské nohavičky padajú k podlahe, len čo ich sošné majiteľky zazrú jeho metrosexuálny zjav. Skrátka, hrdina je typický Zajac z ruského animovaného seriálu, ktorý nemá ani potuchy, čo všetko mu hrozí a ako/prečo sa mu to prepečie.

Totálna závislosť na šťastí má pre čitateľa istý nedostatok – príbeh čoskoro stráca napätie a mení sa v sériu kabaretných scénok. Ba kabaretných scénok bez chlapského elementu (ako povedal Milan Lasica: „Komické dvojice tvoria väčšinou muži.“). Hlavnému hrdinovi nedovolí dorásť v chlapa zásoba šťastia, ktorá ho chráni pred tvrdými dopadmi a ťaživými rozhodnutiami. Zvyšok osadenstva kozmickej lode má z biologických či kybernetických dôvodov do chlapskej mentality ešte ďalej. Následkom toho sú ich vzájomné interakcie posunuté do polohy babských prekáračiek, rozbúrených emócií a empatickej precitlivelosti. Našťastie sa to stále dá v pohode čítať a zároveň sa baviť na rajcovných i čudesných peripetiách rozkokošenej posádky.

Vo vyvrcholení príbehu sa spomedzi nakopených logických podivností vynorí jedna, ktorá dospeje k svojmu vyjasneniu a tým k efektu záverečného zvratu. Priznávam, že tie vysvetľovačky na mňa po nápore prestrelkových dialógoch zapôsobili ako balzam a ešte zvýšili spokojnosť k touto knižkou. Odporúčam ju každému, kto má chuť vrhnúť sa do zábavných až šteklivých dobrodružstiev.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.