Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff osobne

Posádka jednej z častí podpalubia našej lode si usporiadala anketu. Spýtali sa v nej samých seba, či si želajú, aby do voľnej kajuty v ich sektore nasťahovali vesmírnych utečencov z preplnených kajút susednej lode. Dopadlo to presne podľa dávneho historického vyhlásenia: „Vy nám povecte, čo scete, a my vám povieme, že nije.“

Pravdupovediac, vyjednávači našej lode na čele s vrchným feši bezpečákom, jedným z najbližších poskokov kapitáňa Roboffa, urobili maximum, aby nenaštvali nikoho, na kom by mohla závisieť budúcnosť Roboffovej vlády. Flotiloví byrokrati sa potešia, že sme imigrantov striktne neodmietli, susedná bohatšia loď nám bude zaviazaná aj za to málo, väčšina posádky sa uspokojí, že päťsto je menej než osemsto. Jediní sklamaní budú susedia nových prišelcov, ale tí kapitáňa Roboffa aj tak nevolili, takže si svoj osud plne zaslúžia.

Posádka v podpalubí má jednoducho smolu, aj preto, že rozpráva hungastrálnym jazykom. Časť našej posádky Hungastrálčanov neznáša a myslí si, že po Druhej celoflotilovej vojne neboli vysťahovaní z podpalubia našej lode len omylom. V podstate ich veľmi neodlišuje od nových prisťahovalcov a škodoradostne očakáva, ako si budú navzájom robiť zle.

Posádka z podpalubia dostáva vďaka svojmu jazyku dosť informácií zo susednej Hungastrálnej brigy, kde sa to utečencami len tak hemží. Stratili ilúzie, že by to u nás mohlo prebiehať inak. Tým si voči sebe pohnevali aj lodnú intelektuálnu elitu, ktorá využije každú príležitosť, keď na niekoho môže prilepiť nálepku hlúposti, predsudkov, xenofóbie, moss-limo-fóbie a akýchkoľvek iných fóbií, čím automaticky dokáže vlastnú intelektuálnu a etickú nadradenosť.

Posádku v podpalubí jej osud neminie, nech by sa vyslovili proti aj stokrát. Pretože admiralita tak prešpekulovala lodné pravidlá. Výsledok ankety zaväzuje kajutných staršiňov, ba možno i seržáňov, no veleniu ruky nijako nespútava. Kapitáň Roboff a jeho pobočníci môžu kajuty prideľovať podľa ľubovôle. A v záujme prospechu celej lode (vlastne toho svojho) to aj urobia.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.