Starobylá veslica Grís
Starobylá veslica Grís

Posádka veslice Grís prijala rozhodnutie, ktorým sa prihlásila k historickému odkazu tristo bojovníkov vzdorujúcich nepriateľskej presile cudzej mocnosti. Akurát že tentoraz ich loď nikto nedobýja, práve naopak, ostatné lode flotily ju musia kŕmiť. Posádka sa bráni iba tomu, aby za zjedenú poživeň musela zaplatiť. A tak si odhlasovala, že platiť nebude.

Vyzerá to ako totálne víťazstvo práva na slušnú a ničím neobmedzovanú existenciu v boji proti základným prírodným a ekonomickým zákonom. Po takomto výsledku je každému jasné, že minulé dlžoby veslice zostanú nesplatené. Otázne sú už len budúce dlžoby. A to je kameň úrazu, zásluhou ktorého začína víťazstvo nebezpečne pripomínať porážku.

Žiadna loď flotily už totiž nemá chuť pchať do veslice Grís ďalší proviant bez toho, aby zaň dostala zaplatené. Ambiciózni vedľajší dôstojníci zúria už len kvôli minulým stratám, budúce si ani nedokážu predstaviť. Kapitáňi sú potichu, aby budili zdanie umiernenosti, no práve oni držia v rukách budúci osud veslice i celej flotily. Vlastne osud flotily má momentálne prednosť.

Vedenie flotily musí zaistiť, aby ich už žiadny kapitáň nevodil za nos tak, ako Chcipras. Ten je presvedčený, že rozhodnutie posádky ho posilnilo a dohodu s flotilou má na dosah, rokovania však čoskoro ukážu opak. Flotila môže počas náročného vyjednávania privrieť zásobovacie potrubia na veslicu tak, že sa Grís bude potácať tesne nad hranicou zrútenia. V tomto režime ich nechajú trpieť niekoľko svetelných mesiacov, aby posádka pochopila, že kapitáň Chcipras je ich pohromou. Až keď mu tí, čo ho teraz oslavujú, z rozčarovania odtnú hlavu a zvolia rozumnejšieho kapitáňa, rokovania sa budú môcť pohnúť z miesta.

Samozrejme je možné, že Chcipras sa skloní, keď zistí, že vystrieľal všetku muníciu, a pristúpi na podmienky flotily. Alebo uhne velenie flotily ohlúpnuté krikľúňmi, ktorí buď hlásajú kŕmenie veslice Grís donekonečna alebo okamžité odseknutie plavidla od flotily. Ak ich kapitáňi poslúchnu, dopadnú neslávne.

Pomsta je užitočný evolučný mechanizmus, ktorý by nemala ignorovať ani jedna strana sporu. Inak sa môže dupnutie grískej posádky stať ďalšou z príčin rozhegania, úpadku a drobenia celej flotily.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.