Jonathan Strange a pán Norrell
Jonathan Strange a pán Norrell

Nikdy som sa nerátal k šedivákom, teda k zarytým sledovačom všetkých možných seriálov. Pri bežnej domácej televíznej ponuke sa niet čomu čudovať. No nájdu sa i výnimky, pred štyrmi rokmi som začal pozerať Hru o tróny (a následne si prečítal všetky vydané knihy Piesne ľadu a ohňa). Tento rok som poslednú sériu vynechal a namiesto toho som sa nechal zlákať produkciou BBC: Jonathan Strange & Mr. Norrell.

Musím sa priznať, že knižnú predlohu od Susanny Clarke som nečítal. Odrádzala ma ani nie tak jej hrúbka, skôr Austenovsko-Brontëovský parfém, ktorý sa z nej vinul. Teraz, keď som dopozeral seriál, mi v plnej miere došlo, aký som bol hlupák.

Arabelle Strangeová
Arabella Strangeová

Ponurá a sychravá atmosféra Veľkej Británie začiatku 19. storočia dýcha z príbehu od samého začiatku. Priemyselná revolúcia, rastúca dominancia vedy a techniky ukradomky mení spoločnosť na budúci predobraz steampunku. Starodávna mágia, storočia vyvierajúca z anglickej krajiny, sa, zdá sa, stratila. No predsa sa nájde kúzelník, ktorý si zaumieni pozvihnúť ju na piedestál a dodať jej vážnosť, aká jej právom náleží.

Tak som sa zoznámil s pánom Norrellom. O trochu neskôr aj s Jonathanom Strangeom, mladíkom, ktorému sa v žiadnom zamestnaní nedarí, kým sa náhodou nedostane k tvorbe kúziel. Takmer ako Artuš ku kráľovstvu. Vďaka tomu získa ruku krásnej Arabelly a miesto učňa u obnoviteľa anglickej mágie. Pán Norrell potrebuje pre svoje ambiciózne plány podporu z najvyšších miest britského impéria, preto sa napriek vlastnému znechuteniu tlačí do londýnskej smotánky, ba dokonca pre úspech svojich zámerov uzavrie „zmluvu s diablom“.

Lady Poleová a sluha Stephen
Lady Poleová a sluha Stephen Black

Lenže dohody s magickými bytosťami sú zradné. Podáte im prst a vezmú oveľa viac než ruku. Mágiu nemožno vtesnať do kníh, roztriediť do políc a onálepkovať, akokoľvek by si to pán Norrell prial. Toto nie je čarodejnícke gymnázium a nekoná sa žiadne teatrálne mávanie paličkami podľa učebných osnov. Mágia pôsobí ako divoký a nespútaný živel, stavia i rúca cesty do začarovaných svetov. Kúzelník sa jej musí vydať napospas, no i tak dokáže ovládnuť zopár kvapiek z umenia starých majstrov. Takých, akým bol Havran kráľ.

Seriál sa rozbieha zvoľna, no postupne naberá na obrátkach až do strhujúceho finále. Pritom stále zostáva komorný až intímny, krúti sa vo víre osudov zopár ústredných hrdinov (výborne vybrané herecké obsadenie na čele s Eddiem Marsanom). Výrazným plusom je osobitosť a bohatstvo detailov (či už v správaní postáv, ich vzťahoch alebo v spôsoboch mágie), ktorými príbeh oplýva. Väzbou na staré povesti a legendy mi pripomenul Holdstockov Les Mytág.

Iste nebolo ľahké preniesť sedemsto strán knihy do siedmich hodinových dielov. Dá sa postrehnúť viacero skratiek, ktoré za sebou nechali otvorené otázky, hodné podrobného preskúmania v knižnej podobe. Napriek tomu, či možno aj preto, sa mi osudy Jonathana, jeho manželky Arabelly, pána Norrella i ostatných postáv zavŕtali do mysle. Koniec, hoci dychberúci, sa zdá neuzavretý. Nečudo, že BBC nadškrtla niečo o druhej sérii, hoci pokračovanie knihy zatiaľ neuzrelo svetlo sveta.

Príbeh dvoch mágov som si vychutnal, užíval si jeho anglickosť s príchuťou hmly i chladného dažďa na zelených pahorkoch, s drsnosťou menhirov i čarom dávnych bájí. Preto obrňte sa tí, ktorí k nemu zablúdite zrakom, lebo vaše srdcia sa ocitnú v ohrození, že ich zmámi a uchváti.

2 thoughts on “Členstvo v klube priateľov anglickej mágie

  1. no neviem, ja som čítala len ten román a boli to jedny z najhoršie investovaných peňazí do knižky. mne sa to jednoducho nepáčilo, ten nesúrodý štýl, tá oničovitosť a miestami akási naivnosť. Vvyvoláva to zvedavosť na ten seriál, lebo by ma zaujímalo, ako z tohto niečo dobré vytĺkli:)

    1. Po seriáli som sa hneď pustil do knihy a priznám sa, že ma chytila. Má hodne rozprávačského humoru a dýcha atmosférou tých neskoro-osvietenských čias. Seriál je temnejší a naturalistickejší (ako už audiovizuálne spracovania bývajú), ale je vcelku verný predlohe.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.