capricorn70

Desať poviedok z celého vesmíru a blízkeho okolia od deviatich českých a jedného slovenského autora v edícii Európska space opera vydavateľstva Brokilon. Zbierka napchaná až po okraj space operou, military a príbuznými podžánrami scifi. Z editorského kresla velil Robert Pilch, napísal úvod do zbierky a doslov zveril Jiřímu Popiolekovi.

Pri čítaní som postrehol tematické okruhy, ktoré majú niektoré poviedky spoločné. Ba nielen témy, často zdieľajú aj atmosféru a tón rozprávania. Preto som si dovolil rozdeliť poviedky do skupín.

Spoločenstvá vyvrheľov

Petr Heteša: Vesmír z druhé strany
Petra Neomillnerová: Capricorn 70
Pavel Obluk: Prospektoři z Coranu

V scifi sa človek dostane na okraj spoločnosti ľahko. Stačí zakotviť na vzdialenej planéte či kozmickej stanici a vytie s miestnymi vlkmi už príde samo. Inak šance na prežitie zvyknú rapídne klesať.

Vesmír z druhé strany rieši rozpor vesmírnej stanice s väčšinovou civilizáciou dôkladnou kamuflážou svojich špecifík. Ich zachovanie si totiž zaslúži akékoľvek obete.
Capricorn 70 stavia na punkovej revolte a dezilúzii podčiarknutej prvou osobou rozprávača. Štylizácia a drsniacky akcent hrajú dôležitejšiu úlohu než príbeh sám.
Prospektoři z Coranu sú krčmovou anekdotou z čias diamantovej horúčky na okrajovej planéte.

Vlastne takými historkami by mohli byť všetky tri poviedky, akurát každá sa hodí do putiky inej cenovej skupiny. Spája ich odľahčený tón rozprávania, ktorému akosi chýba skutočné napätie (veď každá krčmová skazka nakoniec nejako dopadne).

Military mela

Jaroslav Mostecký: Sloužím vlasti, kurva!
Jiří W. Procházka: Poslední bitva

Tieto poviedky (rozsahom sa blížia k novelám) rozširujú predošlý vyvrheľský motív do galaktických dimenzií a pridávajú k nemu zodpovedajúco veľký vojenský konflikt.

Sloužím vlasti, kurva! hádže do jedného hrnca väzenskú planétu, vedcov vyvíjajúcich superzbraň, baňu na dôležitý nerast plnú hmyzákov, sprisahania, podrazy a výsledný guláš mieša akčnou varechou.
Poslední bitva opisuje bojový stret cisárskeho loďstva s pirátskou flotilou štýlom posadeným niekde medzi Hviezdnymi vojnami a Pirátmi z Karibiku.

Oba texty (podobne ako predošlá skupina) používajú drsniacku štylizáciu, ba v ešte väčšom rozsahu, takže miestami z nich testosterón priam špliecha. Primárnym zámerom je zábava, nie rozmýšľanie. Občas sa z chlapáckych rečí vynoria naivné idealistické motivácie hodné pubertálnej mládeže. Častejšie sa zjavujú technologické klišé (neznámy prvok zázračných vlastností, špeciálne fyzikálne polia, podpriestory a hyperpriestory, geniálni vedci nevyhnutní pre vývoj prevratných zbraní). Startrekovský technobľabot v Poslednej bitve hojne supluje vizuálne vnemy.

Temnota kozmických lodí

Jan Hlávka: Vrak
Anton Stiffel: Cesta do hlubin UI mysli
Vladimír Šlechta: Nájezdníci

Tmu kozmického priestoru môže prekonať len čerň zákutí vesmírnych plavidiel.

Vrak oživuje hororové spomienky na minulosť, na ktorú by všetci najradšej zabudli. A oživenie sa podarí – prízrak masového vraždenia v mene genetickej čistoty vstane z hrobu. Sľubný rozbeh sa miestami pošmykne na klišé a v závere mu trochu dôjde dych.
Cesta do hlubin UI mysli ponúka zároveň cestu vesmírom. Umelou inteligenciou riadená kozmická loď uniká pred mimozemským útokom, ktorý prakticky zničil ľudskú civilizáciu. Pomsta je posledné, čo lodnému mozgu zostane. Značný časový rozsah deja si vyžiadal reportážny štýl, ktorý v českom preklade vyznieva hádam aj lepšie než v slovenskom origináli.
Nájezdníci ukazujú rozvrat po globálnej vojne. Zvyšní členovia rodiny z jednej z kozmických staníc putujú k ďalším, aby našli iných preživších. Ich temná minulosť i pútavo vytvorené charaktery rozohrávajú napínavý príbeh, avšak s vyvrcholením, ktoré nie celkom využíva potenciál poviedky.

Táto partia poviedok sa ponára myšlienkovo hlbšie než predošlé skupiny, zároveň prináša dramatický dej. Táto kombinácia ma dokázala zaujať, takže som rád prepáčil nedokonalosti.

Planéty napätia

Julie Nováková: Odvrácená strana
Jan Kotouč: Ex Luna, annihilatio

V predošlej skupine som napísal len časť pravdy. Aj temnotu vesmírnych lodí dokáže niečo prekonať: zlo vnútri inteligentných bytostí. Obe poviedky sa odohrávajú na povrchu mŕtvych vesmírnych telies a ide v nich o život.

Odvrácená strana je pre mňa vrcholom zbierky. Komorný psychologický triler dvoch ľudí na strategicky významnej planéte uprostred vojny rozdeleného ľudstva dáva kopu príležitostí na uvažovanie nad pohnútkami a osudmi jednotlivcov i civilizácií.
Ex Luna, annihilatio rozohráva zápas o zneškodnenie mimozemského prístroja, ktorý z povrchu Mesiaca hrozí vyhubením ľudstva. Po prijatí počiatočných ťažšie uveriteľných predpokladov (žiarenie spôsobujúce dočasnú neplodnosť ako „humánny“ spôsob odstránenia druhu, telepatické ovládanie mimozemskej techniky) sa text vyvinie v zábavné i napínavé čítanie plynúce bez zakopnutí k vyvrcholeniu.

Obe poviedky upútajú výraznými ženskými postavami so zaujímavými a zrozumiteľnými motiváciami. Výraznú úlohu v oboch hrajú atmosférické nehostinné svety, hoci dýchateľná atmosféra im chýba (alebo možno práve preto).

Záver

Zbierka Capricorn 70 ponúka rozmanité príbehy z blízkeho i vzdialeného vesmíru prekypujúce zábavou a občas premýšľavé i inšpiratívne. Vydavateľstvo Brokilon si zaslúži vďaku a povzbudenie v snahe prinášať space operu na poličky našich knižníc.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.