Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff osobne

Kozmickí veštci“ je síce obľúbené, ale značne nepresné označenie univerzálnych analytikov, ktorí skúmajú všetko od vesmírnych prúdov po názory posádok. Ako konvoj našich lodi zabŕda čoraz hlbšie do stojatých vôd medzihviezdneho priestoru, predpovede posádkovej mienky naberajú na dôležitosti. Niet preto divu, že viaceré úplne pomýlené veštby spôsobili v radoch odborníkov znepokojenie.

Kolosálnym prešľapom bola predpoveď výberu admirality na Veľkom spojenom kráľovskom krížniku, poprednej lodi flotily, ktorá trvalo prejavuje odstredivé tendencie. Veštby prorokovali problémy pre súčasného kapitáňa Kameroňa, ten však vyšiel z volieb ešte silnejší než predtým. Ak niečo v nasledujúcich piatich svetelných rokoch pokazí, ťažko sa bude môcť vyhovárať na niekoho iného.

Aj na vplyvnom susednom škuneri Polanski sa proroci poriadne kopli. Terajší veliaci automat mal mať svoju inštaláciu na ďalšie obdobie istú, no znenazdajky ho jeden z vyzývateľov v prvom kole preskočil. Je celkom možné, že v druhom kole sa udeje podobné prekvapenie, ako na našej brige pred rokom.

Takéto príznaky by sa dali so smiechom zhodiť zo stola spolu s predpoveďami vesmírnych klimatológov prorokujúcich celovesmírne otepľovanie spôsobené kozmickými loďami. Väčšina palubných rozhlasov tak aj urobila (samozrejme nie s tými klimatickými prognózami, tie sa tešia všeobecnej vážnosti). Lenže drobné symptómy môžu znamenať iba vrchol ľadovca.

Veštby mali byť nástrojom na zisťovanie nálad ľudí, no skôr sa stali zdrojom ich ovplyvňovania. Dôsledkom toho je neschopnosť predpovedať budúci vývoj a všeobecný nárast chaosu, cez ktorý by nedokázali rozoznať budúcnosť ani gildoví navigátori či sestry Bene Gesseritu. Tento druh prognóz sa mení na sebavylučujúce proroctvá – ich vyslovením sa prudko zníži pravdepodobnosť ich naplnenia. (Hoci veštci aj ich zákazníci si urputne želajú, aby sa stali pravým opakom – sebanaplňujúcimi predpoveďami.)

Aj náš kapitáň Roboff patrí medzi tých, ktorých kabát a svedomie sa obracia podľa výsledkov prognóz. Nečudo, že je nervózny a do nepríčetnosti ho vytočia bársaké samolepky.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.