ExistenceJe čas eposov. Hviezdni spisovatelia starnú a to ich zvádza k vytvoreniu vlastného opus magnum. Diela s počtom strán pod pol tisícky sú na tento účel nevhodné, preto sa zíde takmer hocijaký spôsob nafúknutia textu. David Brin sa tiež rozhodol naskočiť na tento vlak. Existenciu poňal ako obšírnu správu o blízkom budúcom svete.

Prepletá preto dokopy príbehy viacerých postáv, primiešava reportáže, mediálne diskusie, encyklopedické heslá aj eseje. Čitateľ si môže dopriať luxus výberu, či bude držať palce niektorému z hrdinov, alebo len nezúčastnene pozorovať všetok mumraj. Každý z príbehov je kamienkom v mozaike civilizácie, ktorá sa nálezom kozmického artefaktu dostane na rozcestie (či skôr na scestie?). Hrá sa o existenciu celého ľudstva, o smer jeho budúceho vývoja, vlastne o budúcnosť ako takú.

Kniha zaujme šírkou záberu i záplavou myšlienok. Priam láka označovať si v nej nápady a lepiť lístočky s poznámkami. Zo všetkých strán rozoberá Fermiho paradox („Kde všetci tí mimozemšťania sú?“) a analyzuje jeho dôsledky nielen pre život vo vesmíre, ale najmä pre pozemskú civilizáciu. Pretože neprítomnosť známok mimozemského života môže znamenať varovanie nám samým. Varovanie pred čím? Nevedno. Brin zoširoka zbiera a analyzuje riziká, ktoré pred ľudstvom stoja, od politických búrok po environmentálne ohrozenia. Skúma technologické a spoločenské trendy, ktoré sa dajú vypozorovať už v súčasnosti: čoraz užšie prepojenie človeka s technológiami, umelá inteligencia, všadeprítomná celosvetová sieť a jej mediálna moc nad myslením ľudí, pokroky v genetike aplikované aj na ľudský rod.

Nečudo, že v príbehu ľudstva individuálne osudy trochu zanikajú. Sú viac ilustráciou, personifikáciou širších prúdov. Brin zaostruje pohľad skôr na spoločenstvá, triedy, kasty. Jeho usporiadanie sveta – vytvorené zo súčasného stavu celosvetovou reformou/revolúciou – nesie príznaky „demokratického“ fašizmu. Nositeľmi vplyvu sú v ňom stavovské zoskupenia. Jednotlivé záujmové skupiny spolu súperia i konšpirujú, aby strhli koleso dejín svojím smerom. Na čele niektorých stoja charizmatickí vizionári s ambíciou presadiť svoje názory na usporiadanie sveta ako všeobecnú normu. To, že ich idey smerujú vyššie než iba k hromadeniu majetkov, slávy a moci, ich robí ešte hrozivejšími.

Do tejto situácie spadne mimozemský výtvor a poriadne zakalí vodu. Veci sa pohnú zo svojich miest, zmení sa najmä perspektíva, ktorou sa na ne pozeráme. Už samotné potvrdenie existencie iných mysliacich bytostí je pre spoločnosť silným otrasom, no čoskoro ho prehlušia informácie získané komunikáciou s artefaktom. Atmosféra hustne až po vyvrcholenie niekde za polovicou knihy, kedy sa odhalí kľúčové tajomstvo, ktoré vesmírny balíček ukrýva. Namiesto katarzie však dôjde k postupnému vypúšťaniu pary čerenej domiešavanými peripetiami, ktoré viac či menej úspešne maskujú, že hlavný príbeh už vlastne skončil.

Osobne ma trochu sklamali mimozemšťania, ich vzhľad a správanie len o stupeň odlišnejšie než gumené čelá či rybí ľudia. Ba neprekážali mi ani tak oni sami, ale skôr star-trekovská ľahkosť a samozrejmosť, ako s nimi bolo možné komunikovať. My, ľudia, máme dosť veľké problémy pochopiť sa navzájom, porozumieť správe niekoho biologicky i kultúrne úplne odlišného, to je rádovo ťažšia úloha. Áno, viem, na to tam Brin vopchal umelú inteligenciu, účel a zameranie artefaktu, jeho adaptáciu na ľudské vnímanie, blablabla… Inak by z toho vyšiel celkom iný román. Napríklad Pánov hlas Stanisława Lema.

No i tak mi tá televízna povrchnosť vadila. Zásluhou nej kniha vyznieva, akoby predvádzala reality show s ambíciami zmeniť ľudstvo, v reklamných prestávkach prelínanú docutainmentovými reláciami. Najsilnejšia je na miestach, keď ukazuje dramatické ľudské osudy (trebárs čínsky zberač odpadu a jeho rodina). No sem-tam čitateľ vypadne z okúzlenia a povšimne si zopár faktografických prešľapov i nedotiahnutých a málo uveriteľných konceptov. Pri toľkých stranách sa na to príležitostí nájde vcelku dosť.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.