Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff osobne

Deje sa to na každej lodi. Niekde viac, inde menej a zakaždým nejakým osobitým spôsobom. Najviditeľnejšie (a najbolestivejšie) je demontovaná susedná korveta, na ktorej montéri vybavení vercajchom Rus’sithského krížnika oddrapujú každý kus trupu, na ktorý dosiahnu. S pneumatickými kladivami a nožnicami na plech od nich nemožno očakávať decentnejšiu robotu.

Okolie Rus’sithskej veľkolode sa tak pomaly zapĺňa odpadom, honosne nazývaným nárazníková zóna. Velenie krížnika si jednoducho nedokáže predstaviť, že by pre posádky okolitých lodi mohla existovať iná možnosť, než ponížená podriadenosť ich blahorodiam. Preto sa Rus’sithi ochotne ujímajú úlohy presviedčať o tom susedné bárky všetkými dostupnými prostriedkami. A nielen tie, ak ich dejinnú rolu spochybňujú členovia ich vlastnej posádky, skončia bez skafandra ako ďalší odpad v nárazníkovej zóne.

Velenie vlajkových lodi flotily úspešne zavŕšilo mierové rokovania a uzavrelo s Rus’sithmi dohodu o nedemontáži. Vzápätí dostalo opakovane na frak od radových montážnych partií, ktoré zvysoka kašlú na nejaké uznesenia. To je kľúčová slabosť flotilovej navigácie – verí, že slová sú dôležitejšie ako činy a že dohodami sa dajú zmeniť záujmy a ciele protivníkov.

Iný druh rozpadu zatiaľ prebieha na starobylej loďke Grís pripojenej k flotile zospodu. V staroveku to bola progresívna veslica, priekopníčka modernej navigácie. Odvtedy si posádka zachovala hrdosť na zašlé časy. Aby k nej mali aj pohodlie, napojili sa na potrubia z flotily. Dokiaľ flotila prelietala bohatými sektormi, podtlak v rozvodoch ignorovala. Lenže tie časy minuli. Veliace automaty najväčších lodí pritiahli kohútiky a stanovili podmienky. Tvrdé. Pre mľandravú grísku posádku až príliš.

Preto sa Grís po pár svetelných rokoch postavila na zadné a požadovala opäť plný prísun pohodlia. Zvolila si nového kapitáňa s náklonnosťou k Rus’sithom a ich koncepcii spravodlivosti a ten sľúbil koniec uťahovania popruhov. Pustil sa do zvady s flotilou, koľko jedni pustia a koľko druhí utiahnu. Obe strany nemajú záujem ustupovať, ale ani sa definitívne rozpojiť. Všetky tieto pnutia však rozhegávajú konštrukciu flotilového zväzku až k hranici únavy materálu. Je len vo hviezdach, ako dlho bude trvať, kým to niekde definitívne rupne.

Všetky tieto udalosti nepriaznivo vplývajú na skrutky v hlave kapitáňa Roboffa. Raz sa krčí pod velením flotily (lebo od neho dostáva financie), vzápätí drží stranu Rus’sithskému veleniu (lebo tým smerom ho ťahá srdce). Vehementne odmieta pustiť čo i len kvapku grískej veslici, no zabúda, že aj on je so svojou loďou prisatý na flotilové potrubia.

Ešteže sa dokáže uživiť ako moderátor putovného predstavenia pre postaršie členky posádky. Aspoň im dokáže rozbúchať srdce. Zvyšku posádky už len zvýšiť krvný tlak.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.