hebedoNa jednej z vlajkových lodí našej vesmírnej flotily došlo k tragédii. Teroristi popravili skupinu kresliarov grafiti a potom sa sami nechali zastreliť. No vlastne je to len jedna epizóda dlhodobého umeleckého konfliktu.

Fregata LaFragilence je už celé svetelné storočia považovaná za stredisko umení. Priťahuje všakovakých umelcov i znalcov umenia z celého vesmíru. Určite aj preto sa stala príťažlivým cieľom pre vyznávačov synkretického umenia moss-limo (arch. machomedáni).

Ich umenie má prísne pravidlá, vyžaduje celoživotné odovzdanie a každodenné štúdium. Zakazuje zobrazovať čokoľvek, čo by sa akokoľvek podobalo niečomu reálnemu. Najlepšie, keď sú ich výtvory úplne nezmyselné, a ešte lepšie, keď niečím vyvolávajú znechutenie alebo odpor. Vlastne ako každé kvalitné moderné umenie.

Keďže sú moss-limovia takí zažratí do svojho umenia a navyše povahovo vznetliví (časté sú medzi nimi krvavé spory o pravosť ich umenia), navigáciu svojich lodí príliš nezvládajú. Preto sa mnohí z nich snažia dostať na blahobytnejšie plavidlá. Žije sa im tam ľahšie ako na domovských lodiach. Svoje umenie si však ctia naďalej.

Niet divu, že mnohým bežným členom posádok flotily nejdú moss-limovia pod nos. Boja sa ich urážlivosti, výbušnosti ich širokých opaskov a už vôbec nechápu ich umenie. Nedáva im žiadny zmysel (a možno naozaj žiadny nemá). Najviac ho zrážali nadol nástenní kresliari zvaní Kája Hebedo z podpalubia fregaty LaFragilence. Vysmievali sa vlastne každému vysokému umeniu. Ich vlastná tvorba štýlovo i tematicky čerpala najmä z kresieb na stenách verejných záchodov, takže ju už nešlo zraziť nižšie. Takéto ľudové umenie nemohlo byť neobľúbené v širokých masách posádky a, keďže sa nenavážali do velenia, ani lodná admiralita nemala námietky. Vôbec jej nevadilo, že svojimi neforemnými a podrývačskými obrázkami podkopáva oficiálnu politiku multi-artizmu, podľa ktorej majú všetky umenia nažívať pokope vo vzájomnom porozumení.

Masaker kresliarov zaostrenými štetcami vypálenými zo samopalov šokoval celú flotilu. Opäť sa prejavil syndróm víťazných obetí. Zrazu sa chodby i palubný rozhlas zaplnil nápismi „Ja som Hebedo„. (Zrejme na tom mali podiel aj sebakritické novoročné predsavzatia.) Admiralita tieto spontánne aktivity podporovala, ľahšie tak mohla odpútať pozornosť od všetkých prešľapov, ktorých sa medzitým dopustila.

Onedlho sa všetko utíši a vráti do starých koľají. Zlosť mladých moss-limov na všakovaké zdanlivé i skutočné ústrky sa začne opäť pomaly zhromažďovať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.