Kapitáň Roboff osobne
Kapitáň Roboff bez maskovania

Všepalubná anketa o tradičných skafandroch prešla cez tráviace trakty metasudcov. Tí posudzovali, či jej otázky vyhovujú pravidlám napísaným na obale lodného denníka. Anketa obsahovala tieto dopyty:

  1. Súhlasíte, aby za vhodné na výstup do voľného vesmíru mohli byť označené iba tradičné skafandre?
  2. Súhlasíte, aby módne tlakové kombinézy nedostali povolenie na výstup do voľného vesmíru?

Trávenie metasudcov s otázkami naložilo po svojom: prvá sa hladko pretlačila črevnými potrubiami, druhá sa kdesi zasekla a vyliezla nazad vstupným otvorom. Výsledok, ako to už pri rozhodnutiach metasudcov býva zvykom, nevoňal nikomu.

Zástancovia i odporcovia ankety sa zo všetkých síl snažili nájsť v páchnucom rozhodnutí nejaké pozitíva. Jedni sa tešili z otázky, čo prešla, druhí z tej, čo bola vyvrátená. Všetci pritom akosi úplne zabudli, že by sa výstup metasúdneho procesu mal držať aj nejakej logiky a nemal by byť závislý len od momentálnej chute a aktuálnej aktivity súdnej peristaltiky. Lebo zdravého rozumu sa vo verdikte nachádza pramálo.

Logické by bolo, keby obe otázky schválili alebo obe zamietli. Namiesto toho sa metasudcovia pohrali so slovíčkami. Povolili otázku, čo sa pýta na povolenie, a zakázali otázku, čo sa pýta na zákaz. Ak nadobudli dojem, že ich rozhodnutie je šalamúnske, tak sa nemohli mýliť viac. Bájny kapitáň Šalamún totiž to sporné dieťa na polovicu nerozsekol.

Celý spor pre kapitáňa Roboffa znamenal jediné – nemusel sa toľko namáhať s maskovaním kurzu, ktorým sa naša loď uberá. Napriek tomu nezaháľal a vymyslel ďalší zastierací manéver: Lodné výťahy zadarmo pre kadetov a veteránov. To, že dopravné náklady ponesie časť posádky v aktívnej službe, kapitáň samozrejme nespomenul. Veteráni sa potešili. Inteligentnejší kadeti si uvedomili, že ich poslednú bezplatnú jazdu výťahom bude najlepšie ukončiť v prestupnej hale na iné lode. Na také, kde nebude velenie vyťahovať z posádky financie na nezmyselné výťahové projekty.

No ani maskovanie nie je dokonalé. Hit „Žereme len raz, práve tu a práve teraz“ od hitmakera Egga, vedľajším úväzkom dozorcu lodnej ambulancie, zrejme priviedol jeho ambulantných kolegov k nápadu, aby na nové CéTé prežrali čo najviac peňazí. Po prevalení tejto žranice vykopol kapitáň zo štábu dve odfarbené frajle, ktoré v podstate za nič nemohli, iba všetko kryli svojimi zadnicami. Aké ďaleko väčšie prežierania tým zakamufloval, môžeme len hádať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.