Výber seržáňov dopadol presne podľa očakávania. O voľby sa zaujímal len zlomok posádky, čím dala nezúčastnená väčšina jasne najavo, že si uvedomuje dôležitosť postov seržáňov. Teda to, že sú dôležití iba pre svoj tím a kamarátov, ktorým budú ulievať z lodných financií. Aj preto tím kapitáňa Roboffa vyhral v takmer všetkých sektoroch okrem veliteľského, kde ho paradoxne väčšina osadenstva neznáša.

Toto všetko sú už zabehané tradície. Novinkou sa stal extrémistický kandidát KatLebo, lebo sa v stredovom sektore umiestnil na bezvýznamnom druhom mieste. Témy sa vďačne chytil kapitáň Roboff a za ním sa vyhrnul zástup mudrlantov so záplavou konšpiračných teórií. Najmiernejšou z nich bola domnienka, že väčšina posádky potichu súhlasí s extrémistami, ktorí len čakajú na príležitosť, aby sa chopili moci. Zlatým klincom sa stala teória, že KatLebo je reinkarnáciou mýtického zlokapitáňa A.H., ktorého iniciálky je zakázané písať.

Všetci odborníci široko rozoberali KatLebove prejavy, popisovali ich škodlivosť a vyzývali, aby v žiadnom prípade neboli vysielané v lodnom rozhlase. Ak by bol demokraticky zmýšľajúci člen posádky zasiahnutý KatLebovým prejavom, má si zavrieť oči, zapchať uši a nos, zaťať zuby a ľahnúť si do stabilizovanej polohy, pokým nebezpečenstvo nákazy nepominie. No i tak sa vzdelanci sociálnych vied zhodli, že demokratické voľby budú čoraz väčším ohrozením pre lodnú demokraciu.

Kapitáň Roboff sa len potuteľne uškŕňal, hoci na verejnosti strúhal kamennú tvár. KatLebo hlásal to isté, čo kapitáňovi poskokovia už postupne po kúskoch praktizovali. Len on to vo svojej extrémnej naivite vykrikoval nahlas. V tom je základ politického úspechu, pomyslel si kapitáň. Hovoriť jedno a robiť druhé. Alebo ešte lepšie: Hovoriť raz jedno, potom druhé a nerobiť nič.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.