Pred vyše dvadsiatimi svetelnými rokmi sa naša vesmírna loď prebíjala oblakom toxického prachu. To sa z času na čas prihodí každej lodi. Horšie bolo, že veľkú časť jedovatých splodín vyprodukovalo samo velenie našej brigy na čele s vtedajším kapitáňom Vlečiarom. Loď si tým vyslúžila pejoratívne pomenovanie „čierna diera konvoja„.

Jedným z dlhodobých a výdatných zdrojov otravy bola roztržka Vlečiara s veliacim automatom, ktorý sa mu vymkol spod kontroly. Výron jedov vyvrcholil únosom zavlečením (aké signifikantné pomenovanie!) syna veliaceho automata a následnou smrťou jedného z pešiakov tejto operácie. Najjedovatejšou sa však stala záverečná dávka Vlečiarovej všeobecnej amnézie na všetky skutky súvisiace s únosom. Ostatné toxíny vyprchali, no amnézia neustále blúdi lodnou klimatizáciou. Odvtedy opakovane stroskotáva každá snaha o vyvetranie potrubí.

Najnovšie spôsobil pískanie v palubných ventiloch nový film o únose. Mimochodom, dokazuje to, že zjednodušujúci vizuál dokáže zapôsobiť na väčšinu ľudí silnejšie než písané slovo. Po jeho zhliadnutí sa stalo nemysliteľné – dvorný ideológ kapitáňa Roboffa sa vyjadril, že keby bol členom admirality (akože nie je), vedel by si predstaviť hlasovanie za zrušenie amnézií (väčšina Roboffových stúpencov v admiralite takou predstavivosťou rozhodne nedisponuje). No i tak to znelo ako praskanie ľadov na klimatizačnej jednotke.

Hodilo by sa ozrejmiť, prečo sú Vlečiarove amnézie také odolné aj po dvadsiatich svetelných rokoch. Mnohí si to vysvetľujú tajnými väzbami medzi Vlečiarom a Roboffom – teda že starý Vlečiar drží kapitáňa za gule nejakými kompromitujúcimi materiálmi. Nepochybne má exkapitáň Vlečiar fascikel na kohokoľvek, lenže o Roboffovi už bolo zverejnených toľko špinavostí, že jeho fanúšikovia sú proti ďalším úplne imúnni. Stúpenci sofistikovaných konšpiračných teórií zas vidia veci naopak – klamári majú pravdu, ostatní určite niečo zatajujú a všetko riadia z kozmického pozadia neviditeľné sily.

No Occamova britva ponúka jednoduché vysvetlenie – Roboff prevzal fanúšikov od Vlečiara a dobre si uvedomuje ich sentimentalitu. V ich očiach je Vlečiarovým duchovným následníkom, preto sa mu neoddá pľuvať na predchodcov obraz. No ešte dôležitejšie je, že ak jedovatý smog amnézie poskytoval Vlečiarovi beztrestnosť dvadsať svetelných rokov, Roboff má dobré vyhliadky zabezpečiť si, aby v takomto ovzduší tiež neniesol zodpovednosť za svoje vlastné špinavosti.

Teraz možno urobí taktický ústup, ktorý vzápätí vyhlási za svoje víťazstvo. Lenže vyčistenie lodnej ventilácie od amnézie už dávno nestačí. Mnohí členovia posádky vdychovali amnéziu dlhé svetelné roky, koluje im v krvi a sedimentuje v mozgoch. S tým Roboff ráta. Z jeho pohľadu je zrušenie Vlečiarových amnézií len dymovou clonou, rovnako ako verejné šikanovanie svojich poskokov a terajšie Veľké Protikorupčné Ťaženie. A aj tá dymová clona je poriadne toxická.

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.